Achttien kanshebbers op Libris Literatuur Prijs
AMSTERDAM (ANP) - Achttien schrijvers maken kans op de Libris Literatuur Prijs 2022, de onderscheiding van 50.000 euro voor de auteur van de beste oorspronkelijk Nederlandstalige roman van het afgelopen jaar. Ze staan op de longlist.
Frouke Arns is kandidaat met De gelijktijdigheid der dingen en Leonieke Baerwaldt met Hier komen wij vandaan. Nico Dros maakt kans met Willem die Madoc maakte, Rob van Essen met Miniapolis en Willem du Gardijn met Het einde van het lied.
Mariken Heitman kan op de prijs hopen dankzij Wormmaan en Auke Hulst dankzij De Mitsukoshi Troostbaby Company. Jilt Jorritsma haalde de longlist met Was. Marie Kessels staat erop met Levenshonger en Deniz Kuypers met De atlas van overal.
Gilles van der Loo is kanshebber met Dorp, net als Renée van Marissing met Onze kinderen. Vonne van der Meer is genomineerd met Naar Lillehammer, evenals Sholeh Rezazadeh met De hemel is altijd paars.
Rinus Spruit schaart zich onder de kanshebbenden met De verlossing van Jacob Smallegange en Caro van Thuyne met Lijn van wee en wens. Lisa Weeda is genomineerd met Aleksandra en Robbert Welagen met Raam, sleutel.
Op maandag 28 februari wordt de shortlist van zes romans bekendgemaakt en op maandag 9 mei de winnaar.
Ook de nominaties voor de BNG Bank Literatuurprijs werden maandag bekend. De kandidaten zijn Persis Bekkering met Exces, Carmien Michels met Vaders die rouwen en Roos van Rijswijk met De dwaler.
De BNG Bank Literatuurprijs is een oeuvreprijs (15.000 euro) voor Nederlandstalige auteurs van 40 jaar of jonger, die twee of meer literaire prozawerken op hun naam hebben staan maar nog niet doorgebroken zijn. Deze onderscheiding wordt op 14 april uitgereikt.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De twee Nederlandse militairen die op Groenland deelnamen aan een Europese verkenningsmissie, keren maandag terug naar Nederland. Ze zijn klaar met hun onderzoek op het door de Verenigde Staten opgeëiste eiland, laat Defensie weten. De logistiek planner en de stafofficier van de marine verkenden de mogelijkheden voor een oefening van Europese bondgenoten van Denemarken. Dat werk gaat na terugkeer van het tweetal vanuit Nederland door, zegt Defensie.
10 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Ongeveer tien inwoners van Utrecht kunnen nog niet terugkeren naar hun woning, nadat een explosie afgelopen donderdag voor flinke schade aan hun huizen zorgde. Dat meldt een medewerker van stichting Salvage. Maandag heeft de stichting de verantwoordelijkheid voor het vergoeden van hun onderdak overgedragen aan verzekeraars, zegt hij.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De advocaat van Mels van B., verdachte in de geruchtmakende Barendrechtse zedenzaak, heeft de rechtbank maandag tijdens haar pleidooi verzocht niet meer dan acht jaar gevangenisstraf op te leggen. Vrijdag eiste het Openbaar Ministerie veertien jaar cel en tbs met dwangverpleging tegen de 46-jarige Van B., voor onder meer het ernstig seksueel misbruiken van achttien jonge meisjes.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair premier Dick Schoof heeft steun betuigd aan de Spaanse premier Pedro Sánchez, vanwege het treinongeluk in zijn land. Bij de Spaanse stad Córdoba ontspoorden twee hogesnelheidstreinen. Door het ongeluk zijn minstens 39 mensen omgekomen.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Vorig jaar hebben 1785 mensen in Nederland opzettelijk een einde gemaakt aan hun leven, meldt de Commissie Actuele Nederlandse Suïcideregistratie (CANS). Daarmee ligt het aantal zelfdodingen volgens de commissie voor het eerst sinds 2012 onder de 1800. Onder jongeren is de afgelopen tien jaar echter een stijgende lijn te zien in het aantal suïcides. CANS-voorzitter Renske Gilissen spreekt van een zorgwekkende ontwikkeling.
4 uur geledenSTADSKANAAL (ANP) - In het Groningse Stadskanaal is in de nacht van zondag op maandag een brand uitgebroken in een woning aan de Gelderselaan. De brand is uitslaand, meldt de politie. De omliggende woningen zijn ontruimd. Mogelijk ging aan de brand een explosie vooraf.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie heeft zondagavond acht aanhoudingen verricht in de Schilderswijk in Den Haag naar aanleiding van ongeregeldheden na de verloren Afrika Cup-finale van Marokko. Drie mensen werden aangehouden voor openlijke geweldpleging, meldt de politie. Twee anderen werden aangehouden voor belediging. Ook werden twee aanhoudingen verricht voor het bezit van vuurwerk. De laatste aanhouding was voor het verstoren van de openbare orde.
8 uur geleden