'Achterstallige verwerking asielaanvragen nog altijd niet opgelost'
UTRECHT (ANP) - Een speciaal team bij de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) heeft de achterstallige verwerking van asielaanvragen nog altijd niet opgelost. Dat concludeert VluchtenlingenWerk Nederland na een nieuw onderzoek waarvoor met advocaten en asielzoekers is gesproken.
Begin dit jaar bleek al dat de taskforce de deadline niet had gehaald en er nog 7000 asielaanvragen open stonden, een half jaar later is de achterstand nog steeds niet weggewerkt. Ook zijn eerder geconstateerde knelpunten nauwelijks verbeterd, aldus VluchtelingenWerk. Eind mei wachtten nog 3070 asielzoekers op een beslissing over hun asielaanvraag.
Ook de werkwijze bij de IND is zorgelijk, vindt VluchtelingenWerk. De advocaten en asielzoekers gaven aan dat zogenoemde gehoren - waarin een asielzoeker het vluchtverhaal vertelt - werden geannuleerd omdat een medewerker niet kwam opdagen. Ook gebeurde het met regelmaat dat de interviews werden gestopt omdat iemand te weinig inhoudelijke kennis had van de thematiek of het land van herkomst. Ook zou apparatuur bij interviews die via videoverbinding werden afgenomen niet goed genoeg werken, waardoor bij zo'n gesprek belangrijke signalen worden gemist. Dit zou ten nadele komen van de procedure van de asielzoeker.
Slordigheden oplossen
Aan de monitor werkten 16 advocaten, die bij elkaar 364 asielzoekers hebben bijgestaan, en 26 asielzoekers mee.
VluchtelingenWerk Nederland vraagt opnieuw staatssecretaris Ankie Broekers-Knol (Justitie en Veiligheid) de werkwijze van de taskforce zo snel mogelijk te verbeteren. Alle slordigheden in de werkwijze moeten worden opgelost, zodat asielzoekers een eerlijke procedure krijgen en er een goed besluit wordt genomen over wie bescherming moeten krijgen van Nederland en wie niet.
Het ministerie van Justitie en Veiligheid laat in een reactie weten dat alle beslissingen in de zaken van de taskforce genomen worden door ervaren medewerkers van de IND. "Het belangrijkste is hierbij dat er zo snel als mogelijk, zorgvuldig wordt beslist op aanvragen, zodat mensen die wachten op een beslissing weten waar ze aan toe zijn", aldus een woordvoerder.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Na jaren van stijging is het aantal meldingen van wolvenaanvallen op vee in het eerste kwartaal voor het eerst afgenomen. In de eerste drie maanden van dit jaar kwamen er 255 meldingen binnen bij BIJ12, de organisatie die namens de provincies wolvenzaken afhandelt. In dezelfde periode vorig jaar lag dat aantal nog aanzienlijk hoger op 385 meldingen, blijkt uit een data-analyse van het ANP.
58 minuten geledenDEN BOSCH (ANP) - Het treinverkeer rond Den Bosch wordt zaterdagochtend hervat. Eerder was er geen treinverkeer mogelijk tussen Den Bosch en Tilburg en Den Bosch en Boxtel vanwege een spoorverzakking bij Vught.
3 uur geledenVLISSINGEN (ANP) - In Vlissingen is een politieactie om hulp te bieden bij een persoon met "onbegrepen gedrag" vrijdagavond geëindigd met een aanhouding waarbij een schot is gelost, meldt de politie Zeeland. Tijdens de actie in de Kasteelstraat raakte een diensthond gewond.
6 uur geledenNIJKERK (ANP) - Bij het Israëlcentrum in het Gelderse Nijkerk heeft vrijdagavond laat een explosie plaatsgevonden. Het centrum van de organisatie Christenen voor Israël beschrijft het pand op zijn website als 'een ontmoetingsplek voor christenen met hart voor Israël'.
6 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - De twintig actievoerders die zijn opgepakt voor de bezetting van een gebouw van de Universiteit Maastricht zijn vrijdag vrijgelaten, maar blijven wel verdachte. Dat laat de politie weten.
13 uur geledenRIGA/AMSTERDAM (ANP) - Een van de mannen die is veroordeeld voor betrokkenheid bij de ontvoering van het destijds 2-jarige meisje Insiya is vorige week in Letland gearresteerd, bevestigt het Openbaar Ministerie (OM) na berichtgeving door De Telegraaf. Donderdag is hij overgeleverd aan Nederland.
18 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De advocaat van de 25-jarige Sendric S., verdacht van het plegen van drie moorden in Rotterdam-IJsselmonde, wil dat de rechtbank zijn cliënt alleen tbs met dwangverpleging oplegt en geen gevangenisstraf.
18 uur geleden