Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Achtergrond aanslagen Poolse supermarkten blijft raadsel

Achtergrond aanslagen Poolse supermarkten blijft raadsel

SCHIPHOL (ANP) - Het lijkt definitief een raadsel te blijven wie de opdrachtgever is geweest van de serie aanslagen op Poolse supermarkten eind 2020 en begin 2021. Het politieonderzoek heeft geen uitsluitsel gegeven en drie verdachten spraken maandag bij de start van hun strafzaak bij de rechtbank op Schiphol open over hun eigen aandeel, maar hielden hun kaken stijf op elkaar over hun opdrachtgever. "Zwijgrecht", klonk het regelmatig.

Tussen 8 december 2020 en 4 januari 2021 was het vijfmaal raak bij Poolse supermarkten in Aalsmeer, Heeswijk-Dinther, Beverwijk (tweemaal) en Tilburg. De explosies hadden een verwoestende werking. In Aalsmeer werden bij de eerste ontploffing brokstukken met glas en hout tot 30 meter ver weggeslingerd. De gevel werd uit het gebouw geblazen. Een auto ging in vlammen op en in een woning boven de winkel ontstond brand. De bewoners kwamen met de schrik vrij.

"Terugkijkend vind ik het heel erg wat ik heb gedaan", zei Hyron A. (21) tegen de rechtbank. Hij plaatste explosieven bij de winkels in Aalsmeer, Heeswijk-Dinther en Tilburg. Hij zei na lang wikken en wegen ja tegen de eerste klus. Toen hij daarna zijn beloofde geld niet kreeg en te horen kreeg "dat ze wisten waar ik woonde", durfde hij de tweede en derde keer geen nee te zeggen.

Geen idee

A. kreeg uiteindelijk geen cent, net als leeftijdgenoot Sersinio D. Die haalde in Almere eerst tassen met explosieven op en reed A. daarna naar Aalsmeer. "Ik had geen idee waarvoor en wilde het niet weten ook. Hoe minder je weet, hoe beter", zei D.

Net als A. durfde hij geen nee te zeggen toen hij werd benaderd en net als A wilde hij niet zeggen wie hem had benaderd. Zijn mond ging definitief op slot toen twee rechters de naam noemden van vermoed tussenpersoon Desharo W., die de politie zegt te hebben herkend op camerabeelden waar hij samen met A. en D. op staat. W. kreeg vorige maand 26 jaar cel voor de vergismoord op de Nijmeegse klusjesman Mehmet Kiliçsoy in Beuningen. Hij is in de zaak van de Poolse supers niet vervolgd.

Coördinerende rol

Verdachte Serginio S. (28) gaf toe W. van vroeger te kennen, maar stelde "niet over anderen te verklaren". Hij ontkende de coördinerende rol die het OM hem toedicht en betrokkenheid bij een van de drie aanslagen waaraan hij is gelinkt. Taxichauffeur Nadir el O. (23) ontkende alle beschuldigingen. Hij reed A. naar Beverwijk en Tilburg, maar zei geen idee te hebben waarvoor.

Dinsdag is het dossier aan de orde van de laatste verdachte, Antonio N. (27). Donderdag volgen de strafeisen.

Meer uit Binnenland

Van den Brink tevreden met EU-akkoord over terugkeerhubs

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink noemt het "goed nieuws" dat er in de Europese Unie een onderhandelingsakkoord is om asielzoekers die niet mogen blijven terug te sturen. Het Europees Parlement, de EU-lidstaten en de Europese Commissie bereikten maandagavond een akkoord over een nieuwe terugkeerregeling.

5 uur geleden
Dode en twee gewonden door steekincident in Heerhugowaard

HEERHUGOWAARD (ANP) - Bij een steekincident bij een bedrijf in Heerhugowaard zijn een dode en twee gewonden gevallen, meldt de politie. Rond 19.35 uur kreeg de politie een melding van een steekpartij en zette vervolgens de omgeving af voor een grote actie. De politie heeft nog niemand aangehouden en roept getuigen op zich te melden.

6 uur geleden
Politie: agent wist bij aanhouding niet dat vrouw zwanger was

ZEIST (ANP) - De politieagent die tijdens de veelbesproken aanhouding in het asielzoekerscentrum in Zeist een vrouw naar de grond trok, wist volgens de politie niet dat zij zwanger was. "Hij geeft aan dat hij anders had gehandeld als dit wel zo was geweest", meldt de politie, die aanvullende informatie over het voorval deelt op haar website.

7 uur geleden
Eerste Gazanen met visum onderweg naar Nederland

DEN HAAG (ANP) - De eerste twee van bijna vijftig Palestijnen uit Gaza met een studie- of werkvisum zijn onderweg naar Nederland. Dat bevestigt het ministerie van Buitenlandse Zaken na berichtgeving van de NOS. Wanneer de rest van de groep mag vertrekken, is nog niet duidelijk.

10 uur geleden
Asielzoekers Ter Apel komende nachten opgevangen in 2e Exloërmond

2E EXLOËRMOND (ANP) - Nog altijd is er geen structurele opvangplek gevonden voor asielzoekers die niet bij het azc in Ter Apel terechtkunnen. Wel kunnen zij de komende drie nachten naar het Drentse 2e Exloërmond. De gemeente Borger-Odoorn, waar het dorp onder valt, heeft de sporthal Hunsowhal voorzien van 150 slaapplekken.

10 uur geleden
Nederland zet komende zes maanden geen mensen uit naar Libanon

DEN HAAG (ANP) - Nederland zet in ieder geval het komende halfjaar geen mensen uit naar Libanon, vanwege de Israëlische inval in het land. Minister Bart van den Brink (Asiel en Migratie) schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat er de komende zes maanden geen besluit wordt genomen over verblijfsvergunningen voor Libanezen.

10 uur geleden
Defensie: eens worden met Rekenkamer over onderbouwing inkoop

DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Defensie wil het eens worden met de Algemene Rekenkamer over de onderbouwing van uitgaven voor de uitbreiding van Defensie. De Algemene Rekenkamer concludeerde op Verantwoordingsdag dat Defensie risico's neemt door niet bij alle uitgaven een aanbestedingsprocedure te gebruiken.

11 uur geleden