Achterdocht in Kamer over uitleg Jorritsma en Ollongren
DEN HAAG (ANP) - In de Tweede Kamer heerst scepsis en achterdocht over de verklaringen die Annemarie Jorritsma en Kajsa Ollongren tijdens een hoorzitting gaven over het begin van hun verkenning in maart 2021. Centraal staat een gesprek dat de twee voerden met toenmalig Tweede Kamervoorzitter Khadija Arib. De partijen willen weten hoe zij daarin over Pieter Omtzigt, destijds een zeer kritisch Kamerlid voor het CDA, hebben gesproken.
Nieuwsuur bracht dit nieuws onlangs en Arib bevestigde dit later in een brief aan de Tweede Kamer. "De brief van Arib is niet conform wat is besproken" zei Jorritsma. Volgens haar heeft ze "nadrukkelijk" niet over Omtzigt als persoon gesproken, maar sprak ze van "een risico van vertraging van het proces" van de verkenning.
Onduidelijk was toen namelijk nog of Omtzigt meer stemmen zou krijgen dan CDA-leider Wopke Hoekstra. Had Omtzigt meer stemmen gehad, dan was de situatie complexer geworden en had de verkenning mogelijk meer tijd nodig, verweren de verkenners zich. Jorritsma weersprak beweringen dat ze heeft gezegd dat het "een probleem en een risico" kon zijn voor een te vormen kabinet als nummer twee op de lijst (Omtzigt) meer stemmen zou halen dan CDA-lijsttrekker Hoekstra. Arib blijft er echter bij dat het wel op die manier is gezegd en dat ze er verbaasd over was.
Functie elders
Kamerleden begrijpen niet waarom de verkenners dit gesprek niet hebben gemeld tijdens het beruchte '1-aprildebat'. Toen is uitvoerig gesproken over de "functie elders" voor Omtzigt, wat VVD-leider Mark Rutte aan de orde had gesteld tijdens zijn gesprek met de verkenners.
Arib heeft tijdens dit debat, dat zij voorzat, evenmin gemeld dat het gewraakte gesprek met Ollongren en Jorritsma had plaatsgevonden. "Ik voelde niet de behoefte om in dat debat pro-actief iets te melden over dit gesprek. Mijn taak was om het proces te bewaken", zei ze tijdens haar verhoor.
Opzettelijk
Kamerleden suggereren dat de verkenners toen opzettelijk niet hebben verteld dat ze het onderling hebben gehad over Omtzigt. Ook vragen enkelen zich openlijk af of er niet nog meer informatie achtergehouden wordt.
Het is niet gebruikelijk tijdens een verkenning te praten over Kamerleden. Verkenners krijgen de opdracht van de Tweede Kamer om fractievoorzitters te vragen naar mogelijkheden voor een toekomstige coalitie. Sommige partijen verwijten de verkenners van VVD en D66 - de partijen die het grootst werden - vooringenomenheid en sturing omdat ze erop gericht waren om het CDA in een nieuwe coalitie te krijgen. Jorritsma zei tijdens het verhoor meermaals dat haar partij het CDA erbij wilde hebben. Rutte had dat zelf ook al aangegeven tijdens de verkiezingscampagne.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Rob Jetten (D66) noemde zijn eerste debat als minister-president "misschien wel rustig en saai", maar dat is volgens hem "het nieuwe normaal". Jetten zei dat de oppositie en coalitie moesten kijken waar ze elkaar kunnen vinden. In de praktijk werden inhoudelijk nog geen plannen aangepast en werden er nauwelijks deals gesloten tussen oppositie en coalitie.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Tweede Kamer heeft voor de motie gestemd met de oproep om het coalitieplan over een verhoging van de AOW-leeftijd te 'verzachten'. De vakbonden en ook oppositiepartijen zoals de SP en GroenLinks-PvdA vonden deze motie niet ver genoeg gaan, omdat zij de voorgestelde stijging van de AOW-leeftijd volledig van tafel willen. Maar de indieners van de motie SGP en Groep Markuszower kregen behalve de coalitiepartijen ook JA21 mee, na het debat van twee dagen over de regeringsverklaring.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat de belasting op vermogensrendement wordt aangepast, zodat verliezen in een voorgaand jaar kunnen worden verrekend. Een motie van ChristenUnie en JA21 met die oproep werd aangenomen door een meerderheid van de Kamer. Ook coalitiepartij VVD stemde voor deze aanpassing van de nieuwe vorm van box 3.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Groep Markuszower helpt het minderheidskabinet voorlopig, vicefractievoorzitter Hidde Heutink vindt het nog te vroeg om "voor miljarden te vertimmeren" aan het coalitieakkoord. Het beleid van D66, VVD en CDA blijft intact zolang de oppositie niet eensgezind is in het aanpassen van de kabinetsplannen.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Jesse Klaver is niet onder de indruk van het standpunt dat Rob Jetten (D66) als premier inneemt over de situatie in de Gazastrook. "Dit had Dick Schoof ook kunnen zeggen, zij het dat de heer Jetten dat veel eloquenter doet", aldus de leider van GroenLinks-PvdA bij het debat over de regeringsverklaring.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten (D66) heeft niet expliciet gezegd dat minister van Buitenlandse Handel en zijn partijgenoot Sjoerd Sjoerdsma naar China kan voor handelsmissies. De vraag is relevant, omdat Sjoerdsma in dat land nog op een sanctielijst zou staan. "Hij kan een belangrijke rol vervullen", zei Jetten.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Oekraïne zou volgens een aangenomen motie van de Tweede Kamer dit jaar 2 miljard euro extra steun krijgen. Maar dat gaat niet meer gebeuren, bleek donderdag tijdens het debat over de regeringsverklaring. Het geld is "opgelost" in steun voor de komende jaren, aldus premier Rob Jetten.
13 uur geleden