Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Achterdocht in Kamer over uitleg Jorritsma en Ollongren

Achterdocht in Kamer over uitleg Jorritsma en Ollongren

DEN HAAG (ANP) - In de Tweede Kamer heerst scepsis en achterdocht over de verklaringen die Annemarie Jorritsma en Kajsa Ollongren tijdens een hoorzitting gaven over het begin van hun verkenning in maart 2021. Centraal staat een gesprek dat de twee voerden met toenmalig Tweede Kamervoorzitter Khadija Arib. De partijen willen weten hoe zij daarin over Pieter Omtzigt, destijds een zeer kritisch Kamerlid voor het CDA, hebben gesproken.

Nieuwsuur bracht dit nieuws onlangs en Arib bevestigde dit later in een brief aan de Tweede Kamer. "De brief van Arib is niet conform wat is besproken" zei Jorritsma. Volgens haar heeft ze "nadrukkelijk" niet over Omtzigt als persoon gesproken, maar sprak ze van "een risico van vertraging van het proces" van de verkenning.

Onduidelijk was toen namelijk nog of Omtzigt meer stemmen zou krijgen dan CDA-leider Wopke Hoekstra. Had Omtzigt meer stemmen gehad, dan was de situatie complexer geworden en had de verkenning mogelijk meer tijd nodig, verweren de verkenners zich. Jorritsma weersprak beweringen dat ze heeft gezegd dat het "een probleem en een risico" kon zijn voor een te vormen kabinet als nummer twee op de lijst (Omtzigt) meer stemmen zou halen dan CDA-lijsttrekker Hoekstra. Arib blijft er echter bij dat het wel op die manier is gezegd en dat ze er verbaasd over was.

Functie elders

Kamerleden begrijpen niet waarom de verkenners dit gesprek niet hebben gemeld tijdens het beruchte '1-aprildebat'. Toen is uitvoerig gesproken over de "functie elders" voor Omtzigt, wat VVD-leider Mark Rutte aan de orde had gesteld tijdens zijn gesprek met de verkenners.

Arib heeft tijdens dit debat, dat zij voorzat, evenmin gemeld dat het gewraakte gesprek met Ollongren en Jorritsma had plaatsgevonden. "Ik voelde niet de behoefte om in dat debat pro-actief iets te melden over dit gesprek. Mijn taak was om het proces te bewaken", zei ze tijdens haar verhoor.

Opzettelijk

Kamerleden suggereren dat de verkenners toen opzettelijk niet hebben verteld dat ze het onderling hebben gehad over Omtzigt. Ook vragen enkelen zich openlijk af of er niet nog meer informatie achtergehouden wordt.

Het is niet gebruikelijk tijdens een verkenning te praten over Kamerleden. Verkenners krijgen de opdracht van de Tweede Kamer om fractievoorzitters te vragen naar mogelijkheden voor een toekomstige coalitie. Sommige partijen verwijten de verkenners van VVD en D66 - de partijen die het grootst werden - vooringenomenheid en sturing omdat ze erop gericht waren om het CDA in een nieuwe coalitie te krijgen. Jorritsma zei tijdens het verhoor meermaals dat haar partij het CDA erbij wilde hebben. Rutte had dat zelf ook al aangegeven tijdens de verkiezingscampagne.

Meer uit Politiek

Van den Brink wil stoppen met controles aan de grens

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink wil de regels voor grenscontroles versoepelen. De Koninklijke Marechaussee gaat na september niet meer aan de grens controleren als het aan de CDA-minister ligt, maar gaat gebruikmaken van mobiele controles.

14 minuten geleden
Hantavirus 'totaal niet te vergelijken' met corona, zegt Jetten

DEN HAAG (ANP) - De situatie rond de uitbraak van het hantavirus op een Nederlands cruiseschip is "totaal niet te vergelijken" met hoe de coronapandemie zes jaar geleden begon. Dat heeft minister-president Rob Jetten (D66) benadrukt tijdens zijn persconferentie na de wekelijkse ministerraad. Het gaat ditmaal om een bekend virus, "waarvan we weten hoe we het moeten beheersen", zei de premier.

22 minuten geleden
Van den Brink werkt nog aan wet strafbaarstelling illegaliteit

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink is nog bezig met een wetsvoorstel om mensen die illegaal in Nederland verblijven, te kunnen straffen. Dat is onderdeel van drie maatregelen die hij snel wil invoeren om de niet aangenomen asielnoodmaatregelenwet te vervangen. Vrijdag is zijn voorstel voor het ongewenst verklaren van bepaalde mensen wel door de ministerraad gekomen.

24 minuten geleden
Hermans: alle mensen aan boord KLM-vlucht worden gemonitord

DEN HAAG (ANP) - Alle mensen die aan boord waren van een KLM-vliegtuig uit Johannesburg, waarin een Nederlandse vrouw met het hantavirus kortstondig aanwezig was, worden in de gaten gehouden, zegt minister Sophie Hermans (Volksgezondheid). "Die mensen zijn in beeld bij de GGD en daar is ook contact mee en er wordt gemonitord of er bij hen klachten ontstaan."

4 uur geleden
Kabinet voelt verantwoordelijkheid alle passagiers te repatriëren

DEN HAAG (ANP) - Nederland is "in principe" alleen verantwoordelijk voor de repatriëring van Nederlandse reizigers van het cruiseschip m/v Hondius, aldus minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA). "Maar we voelen wel degelijk de verantwoordelijkheid om ervoor te zorgen dat iedereen uiteindelijk ook veilig thuiskomt", voegt hij eraan toe.

4 uur geleden
Ministerie laat nog niks los over terugkeer opvarenden Hondius

DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken kan nog geen informatie geven over het plan dat wordt gemaakt voor de Nederlandse opvarenden van het cruiseschip Hondius. "We zijn druk aan het kijken wat er precies moet gebeuren", zegt een woordvoerder. "We zullen dat plan eerst richting alle betrokkenen communiceren en daarna publiek. Meer kan ik er nu niet over zeggen."

5 uur geleden
Jetten ziet hele gerichte actie tegen partijkantoor D66

DEN HAAG (ANP) - Over het motief van de aanslag op het partijkantoor van D66 is nog niets bekend, maar volgens premier Rob Jetten is wel duidelijk dat het heel gericht tegen de partij was. "Er zijn heel veel panden in de Haagse binnenstad. Ik denk wel dat deze dader heel bewust naar ons partijkantoor is gelopen om daar met een voorbereide vuurwerkbom deze actie uit te voeren", zei de premier en D66-leider vrijdag voor aanvang van de ministerraad.

5 uur geleden