Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Achterban Navalni organiseert 'grootste protest' tegen Kremlin

Achterban Navalni organiseert 'grootste protest' tegen Kremlin

MOSKOU (ANP/RTR) - De achterban van de Russische oppositieleider Aleksej Navalni probeert "het grootste protest in de moderne geschiedenis van Rusland" te organiseren. De actie is gericht tegen het Kremlin en voor de vrijlating van de veroordeelde politicus.

De organisatie hoopt 500.000 betogers op de been te krijgen. Zodra deze mensen zich via de website van het straatprotest hebben aangemeld, wordt besloten wanneer de actie precies zal plaatsvinden. Er wordt gestreefd naar een datum in de lente.

"Als je tegen corruptie, onderdrukking en politieke moorden bent, help ons dan Aleksej vrij te krijgen", schrijven de organisatoren op de website. Zij wijzen erop dat mensen niet alleen actievoeren voor Navalni, maar ook voor hun eigen vrijheid en de toekomst van hun kinderen.

Celstraf

Volgens de organisatoren kan president Vladimir Poetin de eisen van betogers niet negeren als het om een gigantische groep gaat. Navalni's aanhangers protesteerden afgelopen winter drie keer. De demonstraties werden opgebroken door de Russische autoriteiten, die spraken van illegale bijeenkomsten. Duizenden demonstranten werden aangehouden.

Navalni zit een celstraf van 2,5 jaar uit vanwege het schenden van de voorwaarden van een eerdere veroordeling, die volgens hem politiek gemotiveerd was. De criticus van het Kremlin had zich niet zoals afgesproken bij de autoriteiten gemeld, omdat hij vanwege een vergiftiging in Duitsland werd behandeld.

De veroordeling van Navalni leverde Rusland kritiek op van verschillende westerse landen. Volgens de Russische autoriteiten is het onacceptabel dat andere landen zich bemoeien met interne aangelegenheden. Ook wordt betwist dat Navalni is vergiftigd. VN-experts zeggen echter dat het waarschijnlijk is dat het Kremlin betrokken was bij de moordpoging.

Meer uit Buitenland

Autoriteiten melden uitzonderlijk grote droneaanval op Moskou

MOSKOU (ANP/AFP/DPA) - Moskou is doelwit geworden van een uitzonderlijk grote droneaanval, meldt TASS. Volgens het staatspersbureau gaat het met 650 drones om de op een na grootste aanval in twee jaar tijd. Daarbij viel volgens de eerste berichten één dode.

9 minuten geleden
Componist en dirigent George Fenton (76) overleden

LONDEN (ANP) - De Britse componist en dirigent George Fenton is op 76-jarige leeftijd onverwachts overleden. Dat heeft zijn familie bevestigd in een verklaring aan de BBC. Een doodsoorzaak is niet bekendgemaakt. Fenton maakte onder meer muziek voor films als Gandhi, Groundhog Day en The Fisher King, en voor tv-series als Planet Earth.

14 minuten geleden
Separatisten winnen verkiezingen in Canadese provincie Quebec

MONTREAL (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Separatisten hebben maandag de verkiezingen in de Canadese provincie Quebec gewonnen. De publieke omroep CBC en commerciële media voorspelden dat de Parti Québécois (PQ) de volgende regering zal vormen in de Franstalige provincie, al was nog niet duidelijk of de partij over een meerderheid in het parlement zal beschikken.

1 uur geleden
Trump keurt executie door vuurpeloton goed voor schutter Fort Hood

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de executie door een vuurpeloton goedgekeurd van Nidal Hasan, een psychiater van het Amerikaanse leger die in 2009 op de legerbasis Fort Hood in Texas dertien militairen doodschoot. Dat meldt het ministerie van Defensie.

1 uur geleden
Tienduizenden protesteren in Barcelona tegen woningnood

BARCELONA (ANP/DPA) - Tienduizenden mensen hebben maandagavond in Barcelona gedemonstreerd tegen de wooncrisis. De schattingen over de opkomst bij de bijeenkomst in het centrum van de Catalaanse metropool liepen sterk uiteen. De autoriteiten spraken van 20.000 deelnemers, de organisatoren schatten het aantal op 120.000.

5 uur geleden
Trump na kritiek: ik betaal tv-spots zelf of met MAGA-geld

WASHINGTON (ANP/RTR) - Donald Trump heeft op zijn platform Truth Social verklaard dat hij de kosten voor drie recente tv-commercials zelf zal dragen, of zal betalen met geld dat is ingezameld via het politieke comité MAGA. Daarmee reageerde de Amerikaanse president op kritiek over het gebruik van Republikeinse tv-spots waarin hijzelf te zien is en die vlak voor de parlementsverkiezingen van november met belastinggeld werden gefinancierd.

6 uur geleden
Staat New York roept noodtoestand uit vanwege mazelenuitbraak

ALBANY (ANP/BLOOMBERG) - De gouverneur van de Amerikaanse staat New York, Kathy Hochul, heeft de noodtoestand uitgeroepen vanwege het stijgende aantal mazelengevallen in haar staat. Hochuls decreet stelt New York in staat sneller op de uitbraak te reageren en het testen en vaccineren te versnellen, aldus Hochul in een verklaring.

6 uur geleden