Acht mensen opgepakt bij Duits-Nederlandse actie tegen plofkraken
OSNABRÜCK (ANP) - Zeven mannen en een vrouw uit Nederland zijn woensdag opgepakt bij een grote actie van de Duitse en Nederlandse politie tegen vermoedelijke plofkrakers. Onder de arrestanten is een mogelijke leider van de organisatie. Tien anderen zijn ook in beeld van justitie.
Justitie en politie in Osnabrück hebben de actie donderdag naar buiten gebracht. De acht verdachten zitten momenteel vast in Nederland. Ze zitten in beperkingen, wat betekent dat ze alleen contact met hun advocaat mogen hebben. Duitsland heeft om hun overlevering gevraagd. Het gaat om mannen van 19 tot 27 jaar oud uit Alkmaar, Amstelveen, Amsterdam, Haarlem, Heerhugowaard en Rotterdam. De verdachte vrouw is 23 jaar oud en komt uit Haarlem. Zij wordt verdacht van het witwassen van de buit.
De bende wordt verantwoordelijk gehouden voor minstens 23 plofkraken in Duitsland. De eerste daarvan was in augustus 2021 in Osnabrück, de meest recente afgelopen januari in Duisburg. Ze zouden ruim 2 miljoen euro hebben buitgemaakt. De explosies veroorzaakten minstens 3,5 miljoen euro schade. De schade, niet alleen de buit maar ook de vernielingen aan gebouwen, bedraagt meer dan 5,5 miljoen euro.
Huiszoekingen
De Duitse justitie sluit niet uit dat de groep verantwoordelijk is voor meer explosies. De actie van woensdag is volgens Duitsland een grote slag tegen de plofkrakers.
Zo'n 26 woningen en bedrijven zijn woensdag doorzocht, waaronder 22 in de provincie Noord-Holland. In Amstelveen werden woensdag meerdere woningen ontruimd na de vondst van explosieven in een appartement. Bij de huiszoekingen is ongeveer 100.000 euro contant geld gevonden, soms met verfsporen erop. Sommige geldautomaten hebben verf om buitgemaakt geld waardeloos en onbruikbaar te maken. Ook zijn juwelen en luxe horloges gevonden.
Vluchtauto's
In Duitsland zijn vier autoverhuurbedrijven doorzocht. De bedrijven zelf worden niet verdacht van betrokkenheid bij de plofkraken, maar zouden wel zijn gebruikt om vluchtauto's te huren.
Duitsland kampt al jaren met plofkraken door Nederlanders. Die gebruiken explosieven om geldautomaten open te krijgen. Vervolgens slaan ze in sportwagens als Audi's op de vlucht. Om uit handen van de politie te blijven racen ze met snelheden tot 300 kilometer per uur over de openbare weg, aldus de Duitse autoriteiten donderdag.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Zangeres Lenny Kuhr en columnist Martin Sommer zijn met drie anderen genomineerd voor de Pim Fortuyn Prijs. Dat heeft jurylid en JA21-voorman Joost Eerdmans woensdag bekendgemaakt op de 24e sterfdag van de naamgever van de prijs. Het is de twaalfde keer dat de prijs voor opiniemakers, bestuurders of politici die volgens de organisatie strijden voor het vrije woord, wordt uitgereikt.
55 minuten geledenAPELDOORN (ANP) - Bij een demonstratie tegen een noodopvang voor asielzoekers in Apeldoorn heeft de politie dinsdagavond ingegrepen. Er werd op een gegeven moment met vuurwerk gegooid naar agenten, waarna de politie een rotonde heeft leeggeveegd waar de betogers zich hadden verzameld. Daarbij is volgens de politie geen geweld gebruikt.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Koning Willem-Alexander en koningin Máxima konden tijdens het 5 mei-concert in Amsterdam niet blijven stilstaan toen Rolf Sanchez aan het einde van de avond een mix van Spaanstalige muziek ten gehore bracht. De zanger sloot de jaarlijkse show af met latin-nummers als Vivir Mi Vida, Más Más Más en Danza Kuduro.
10 uur geledenMADRID (ANP/RTR/AFP) - Spanje zal het Nederlandse cruiseschip Hondius waarop het hantavirus is uitgebroken, ontvangen op de Canarische Eilanden. Het land doet dat "in overeenstemming met het internationaal recht en uit humanitaire overwegingen", schrijft het ministerie van Volksgezondheid op X.
10 uur geledenVLISSINGEN (ANP) - De evacuatie van drie opvarenden van het cruiseschip Hondius vindt "naar alle waarschijnlijkheid" woensdag plaats. Twee speciale vliegtuigen zijn al onderweg om het drietal op te halen en naar Nederland te brengen. Dat laat cruisemaatschappij Oceanwide Expeditions weten. Het gaat om twee zieke bemanningsleden en een persoon die een relatie had met een Duitse opvarende die is overleden.
13 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft zijn medeleven uitgesproken met landgenoten die vastzitten op het Nederlandse cruiseschip Hondius. "We werken nauw samen met internationale partners om de Britse staatsburgers aan boord te ondersteunen en we stellen plannen op voor hun veilige doorreis", schreef hij op X.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Drie zieke opvarenden van het cruiseschip Hondius, dat voor de kust van Kaapverdië ligt, worden van boord gehaald en naar Nederland gebracht voor medische verzorging. Onder hen is één Nederlander, meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken. "Alle inzet is erop gericht om dit op zo kort mogelijke termijn te laten plaatsvinden." Op het schip zijn meerdere mensen besmet geraakt met het hantavirus.
16 uur geleden