Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Acht mensen opgepakt bij Duits-Nederlandse actie tegen plofkraken

Acht mensen opgepakt bij Duits-Nederlandse actie tegen plofkraken

OSNABRÜCK (ANP) - Zeven mannen en een vrouw uit Nederland zijn woensdag opgepakt bij een grote actie van de Duitse en Nederlandse politie tegen vermoedelijke plofkrakers. Onder de arrestanten is een mogelijke leider van de organisatie. Tien anderen zijn ook in beeld van justitie.

Justitie en politie in Osnabrück hebben de actie donderdag naar buiten gebracht. De acht verdachten zitten momenteel vast in Nederland. Ze zitten in beperkingen, wat betekent dat ze alleen contact met hun advocaat mogen hebben. Duitsland heeft om hun overlevering gevraagd. Het gaat om mannen van 19 tot 27 jaar oud uit Alkmaar, Amstelveen, Amsterdam, Haarlem, Heerhugowaard en Rotterdam. De verdachte vrouw is 23 jaar oud en komt uit Haarlem. Zij wordt verdacht van het witwassen van de buit.

De bende wordt verantwoordelijk gehouden voor minstens 23 plofkraken in Duitsland. De eerste daarvan was in augustus 2021 in Osnabrück, de meest recente afgelopen januari in Duisburg. Ze zouden ruim 2 miljoen euro hebben buitgemaakt. De explosies veroorzaakten minstens 3,5 miljoen euro schade. De schade, niet alleen de buit maar ook de vernielingen aan gebouwen, bedraagt meer dan 5,5 miljoen euro.

Huiszoekingen

De Duitse justitie sluit niet uit dat de groep verantwoordelijk is voor meer explosies. De actie van woensdag is volgens Duitsland een grote slag tegen de plofkrakers.

Zo'n 26 woningen en bedrijven zijn woensdag doorzocht, waaronder 22 in de provincie Noord-Holland. In Amstelveen werden woensdag meerdere woningen ontruimd na de vondst van explosieven in een appartement. Bij de huiszoekingen is ongeveer 100.000 euro contant geld gevonden, soms met verfsporen erop. Sommige geldautomaten hebben verf om buitgemaakt geld waardeloos en onbruikbaar te maken. Ook zijn juwelen en luxe horloges gevonden.

Vluchtauto's

In Duitsland zijn vier autoverhuurbedrijven doorzocht. De bedrijven zelf worden niet verdacht van betrokkenheid bij de plofkraken, maar zouden wel zijn gebruikt om vluchtauto's te huren.

Duitsland kampt al jaren met plofkraken door Nederlanders. Die gebruiken explosieven om geldautomaten open te krijgen. Vervolgens slaan ze in sportwagens als Audi's op de vlucht. Om uit handen van de politie te blijven racen ze met snelheden tot 300 kilometer per uur over de openbare weg, aldus de Duitse autoriteiten donderdag.

Meer uit Binnenland

Aanvraag voor vergunning concert Ye in Arnhem loopt nog

ARNHEM (ANP) - De aanvraag van de concertvergunning voor Kanye West in Arnhem "loopt nog". Dat meldde een woordvoerder van de gemeente vrijdag desgevraagd aan het ANP. Het feit dat inmiddels in drie landen de concerten zijn afgelast, heeft volgens de gemeente geen invloed op de aanvraag.

8 uur geleden
Opnieuw man (27) veroordeeld tot celstraf voor rellen Malieveld

DEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft een 27-jarige man veroordeeld tot een celstraf voor betrokkenheid bij de grootschalige rellen op het Malieveld in september vorig jaar. Volgens de rechtbank heeft de man zich schuldig gemaakt aan openlijk geweld op drie verschillende locaties in Den Haag. Ook is hij veroordeeld voor de diefstal van een AED uit een politievoertuig.

15 uur geleden
Familie IJsselmonde: straf te laag, maar geen hoger beroep

ROTTERDAM (ANP) - Nabestaanden van de 81-jarige man die op 2 januari 2025 is doodgeschoten in Rotterdam-IJsselmonde, vinden de gevangenisstraf voor schutter Sendric S. te laag. "Deze staat niet in verhouding tot het leed en verdriet dat de familie is aangedaan", zegt een woordvoerder namens de familie.

15 uur geleden
Jongeren vanaf 16 jaar krijgen hoger minimumloon in 2027

DEN HAAG (ANP) - Jongeren van 16 tot en met 20 jaar gaan in 2027 een hoger minimumloon verdienen. Minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) verhoogt de bedragen voor die leeftijdsgroepen vanaf 1 januari. De D66-bewindsman voert hiermee het plan van het vorige kabinet uit.

15 uur geleden
Veertien jaar cel en tbs voor drie moorden Rotterdam-IJsselmonde

ROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rotterdam heeft vrijdag de 25-jarige Sendric S. veroordeeld tot veertien jaar cel en tbs met dwangverpleging voor drie moorden in de Rotterdamse wijk IJsselmonde.

16 uur geleden
Mauritshuis: rechtszaak erfgenamen Bredius raakt ons in de kern

DEN HAAG (ANP) - De rechtszaak van erfgenamen van kunsthistoricus en oud-museumdirecteur Abraham Bredius tegen het Mauritshuis "raakt ons in de kern". Dat zei Martine Gosselink, de directeur van het Haagse museum, vrijdagochtend in de rechtbank. Bredius was tussen 1889 en 1909 directeur van het museum. Hij liet waardevolle kunstwerken na, waaronder 'Twee Afrikaanse mannen' en 'Saul en David' van Rembrandt. Als voorwaarde stelde hij dat de 25 werken permanent zichtbaar moesten blijven. Maar het museum bewaart de meeste schilderijen momenteel in het depot.

17 uur geleden
Tata Steel moet weer 8,5 miljoen euro betalen om te veel uitstoot

ZAANDAM (ANP) - Tata Steel moet opnieuw een boete van ruim 8,5 miljoen euro betalen. Volgens de Omgevingsdienst Noordzeekanaalgebied (OD NZKG) bleek uit eigen metingen, die in april en mei vorig jaar zijn gedaan, dat uit een van de fabrieken van de staalproducent nog steeds te veel schadelijke stoffen komen. Eind januari vorderde OD NZKG om dezelfde reden ook al 8,5 miljoen, toen op basis van metingen van Tata Steel zelf.

19 uur geleden