Acht maanden celstraf voor man die politieagent doodreed
DEN BOSCH (ANP) - De 37-jarige man die in oktober 2020 een politieagent doodreed op een provinciale weg in Nuenen, heeft daarvoor een celstraf van acht maanden gekregen, waarvan zes voorwaardelijk. Daarnaast kreeg hij de maximale taakstraf van 240 uur opgelegd. Dat heeft de rechtbank in Den Bosch woensdag bepaald.
De man zat vlak voor de fatale klap op zijn mobiele telefoon te kijken en maakte zich daarmee schuldig aan roekeloos rijden, zo oordeelde de rechtbank. Het Openbaar Ministerie had 2,5 jaar cel tegen de man geëist, maar dat was volgens de rechtbank een veel te hoge eis. Volgens de rechtbank is acht maanden cel het maximum voor 'roekeloos rijden met een zeer hoge mate van schuld'.
Het OM noemt het vonnis zeer teleurstellend. "Het vonnis doet in onze ogen geen recht aan wat er is gebeurd. Het ligt voor de hand dat we in hoger beroep gaan, maar een definitieve beslissing daarover moet nog vallen", reageert een woordvoerder van het OM.
Telefoon
Politieman Jeroen Leuwerink (28) uit Asten en zijn collega hadden hun auto op zaterdagavond 22 oktober 2020 op de rechterrijstrook van de tweebaansweg stilgezet om een aangereden das van de weg te halen. De veroordeelde man uit Helmond reed zonder af te remmen op de politieauto in, waar Leuwerink achter stond. De agent werd tussen de auto's platgedrukt en overleed later aan zijn verwondingen. Zijn 35-jarige collega raakte zwaargewond.
De man had tijdens het autorijden op zijn telefoon naar een vechtsportwedstrijd gekeken, de Instagram-app geopend en berichten over de uitkomst van het gevecht verstuurd. Volgens de rechtbank was voldoende duidelijk dat de man voortdurend met zijn telefoon bezig is geweest en daarmee zeer onverantwoordelijk rijgedrag had vertoond.
Rijontzegging
Uit onderzoek bleek ook dat de verdachte 80 kilometer per uur reed en geen snelheid minderde toen hij de stilstaande politieauto met zwaailichten op de rechterrijstrook naderde. Vlak voor het fatale ongeluk passeerden elf auto's de politieauto via de linkerrijstrook, waarvan de bestuurders allemaal zeiden dat ze de auto ruim op tijd opmerkten en probleemloos ontweken.
Nabestaanden van het slachtoffer die bij de uitspraak aanwezig waren, noemden de straf "een klap in het gezicht".
Behalve de cel- en taakstraf moet de veroordeelde de ouders een vergoeding van 35.000 euro voor de geleden affectieschade betalen. Ook kreeg hij een rijontzegging van drie jaar.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil dat kinderen niet meer automatisch alleen de achternaam van hun vader krijgen, als de ouders het niet eens worden over de naam. Een aangenomen motie van die strekking van PRO en D66 is vertaald in een wetsvoorstel dat in januari in consultatie gaat. Belanghebbenden krijgen dan de gelegenheid hun mening te geven voor het wetsvoorstel wordt ingediend.
55 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie heeft vrijdag naar schatting tussen de 150 en 200 demonstranten aangehouden bij de bouwplaats van een datacentrum van Microsoft aan de Plimsollweg in Amsterdam-West. Ze worden verdacht van huisvredebreuk, meldt de politie.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hackers gebruiken AI om hun cyberaanvallen sneller, groter en efficiënter te maken. Daarvoor waarschuwt antiterrorismecoördinator NCTV. Marc Kuipers, hoofd van de organisatie, zegt dat bestuurders snel de bescherming op orde moeten brengen. "Door AI komt cyberdreiging in een stroomversnelling en we moeten nu actie ondernemen."
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is volgens premier Rob Jetten "niet passend" als hij bij de Rode Lijn-demonstratie zondag tegen het voortdurende geweld in Gaza aanwezig zou zijn. Dat zei hij vrijdag op zijn wekelijkse persconferentie. Toen hij vorig jaar nog in de oppositie zat, was hij wel bij een Rode Lijn-protest aanwezig.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft de rechtbank in Den Haag vrijdag gevraagd om de 44-jarige bestuurder die eind maart 2024 in Den Haag in zijn tram over een man heen reed schuldig te verklaren, maar geen straf op te leggen. Het 37-jarige slachtoffer zonder vaste woon- of verblijfplaats was op het spoor gaan liggen en is honderden meters meegesleept door de tram, die daardoor ontspoorde. De man overleefde de aanrijding niet.
10 uur geledenHAARLEMMERMEER (ANP) - Het vliegtuig waarover een bommelding binnenkwam tijdens een vlucht van Praag naar Amsterdam is veilig op Schiphol geland. Het gaat opnieuw om een vlucht van KLM. Het vliegtuig is doorzocht, maar er zijn geen explosieven gevonden, laat de marechaussee weten.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Nederland moet ook komend jaar asielzoekers van andere EU-landen overnemen. Nederland kan ervoor kiezen dit af te kopen of op een andere manier bij te dragen aan landen waar dit jaar bovengemiddeld veel asielzoekers aankwamen. Het gaat om Griekenland, Cyprus, Italië en Spanje.
11 uur geleden