Acht aanhoudingen bij demonstratie op Museumplein
AMSTERDAM (ANP) - Bij een demonstratie op het Museumplein in Amsterdam zondagmiddag zijn acht personen aangehouden, onder meer voor belediging van politieagenten. Inmiddels is de manifestatie van actiegroep United We Stand Europe afgelopen. Het Museumplein is nog tot 21.00 uur aangewezen als veiligheidsrisicogebied.
Volgens een politiewoordvoerder zijn vijf mensen aangehouden vanwege het beledigen van politie, één persoon omdat hij of zij geen identificatiebewijs kon laten zien en één iemand vanwege het belemmeren van de politie. Ook werd iemand aangehouden die gesignaleerd stond in het politiesysteem, oftewel iemand waar de politie nog naar op zoek was. De woordvoerder kan niet zeggen waarom deze persoon gesignaleerd stond.
Burgemeester Femke Halsema wees, in overleg met politie en OM, het Museumplein en omgeving zondagochtend aan als veiligheidsrisicogebied, zodat er preventief gefouilleerd kan worden. Er zouden namelijk signalen zijn dat personen die zich wilden aansluiten bij de demonstratie "uit zijn op ongeregeldheden en wapens meenemen", aldus de gemeente op Twitter. Ondanks de acht aanhoudingen verliep het protest rustig, aldus de politiewoordvoerder. Zo zijn er geen wapens aangetroffen.
Honderden demonstranten
Rond 13.00 uur verzamelden zich honderden demonstranten op het Museumplein voor een manifestatie van de actiegroep United We Stand Europe, onder meer voor vrijheid en tegen coronavaccinaties. Tussen de betogers waren ook aanhangers van Willem Engel, die protesteerden voor de vrijlating van de dansleraar en tegenstander van coronamaatregelen.
Na een betoging op het plein liepen de actievoerders een route in omliggende straten, onder meer over de Stadhouderskade en de Hobbemakade. De betogers verwezen daarbij naar een jaar geleden, toen demonstranten na een bijeenkomst tegen de coronamaatregelen op het Museumplein dezelfde route liepen. Omdat de coronamaatregelen toen niet werden nageleefd, ontbond de politie het protest, onder meer met waterkanonnen. Een grote groep betogers trok daarna door de stad en een deel werd daarna door de politie ingesloten op de Leidsekade.
Engel werd woensdagochtend opgepakt wegens opruiing. Hij zou lange tijd "opruiende coronagerelateerde berichten" op sociale media hebben geplaatst, aldus het Openbaar Ministerie. "Deze berichten hebben ertoe geleid dat andere mensen strafbare feiten hebben gepleegd of daartoe zijn aangezet." Vrijdag besliste de rechter-commissaris van de rechtbank in Rotterdam dat de 45-jarige voorman van Viruswaarheid twee weken langer in de cel blijft.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Vorig jaar zijn in Nederland 759 mensen om het leven gekomen in het verkeer, 84 meer dan een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Vooral het aantal mannelijke verkeersslachtoffers nam toe, terwijl het aantal vrouwelijke doden daalde. Fietsers vormden opnieuw de grootste groep slachtoffers, gevolgd door inzittenden van personenauto's.
36 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Als gemeenten scanauto's laten rondrijden om te controleren of autobezitters hebben betaald voor een parkeerplek leidt dat tot veel onterecht opgelegde parkeerboetes. De Autoriteit Persoonsgegevens (AP) schat na onderzoek dat meer dan 10 procent van de bekeuringen niet klopt. Dat zou neerkomen op ongeveer een half miljoen boetes per jaar, aldus de privacytoezichthouder.
1 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Ondanks het vuurwerkverbod dat gold rond de huldiging van PSV in Eindhoven hebben dinsdag 93 mensen brandwonden opgelopen door fakkels die werden afgestoken. Dit meldt de gemeente woensdag. Volgens de gemeente gaat het om (lichte) eerstegraads brandwonden. Niemand hoefde naar het ziekenhuis.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Amerikaanse rapper Ye krijgt vooralsnog geen inreisverbod opgelegd, meldt minister Bart van den Brink (Asiel en Migratie, CDA). Organisaties als het Centraal Joods Overleg hadden hiertoe opgeroepen, nadat het Verenigd Koninkrijk de artiest de toegang had ontzegd voor zijn komst naar een festival in Londen. Door antisemitische uitingen staat de rapper ter discussie.
15 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De 40-jarige bankmedewerkster die op 26 maart dood werd gevonden in een woning aan de Koninginneweg in Amsterdam-Zuid, is waarschijnlijk slachtoffer van een misdrijf.
15 uur geledenUTRECHT (ANP) - De Europese Unie heeft sinds 2021 831 miljoen euro subsidie toegekend aan projecten in de provincie Utrecht. De provincie meldt dat niet eerder in een zesjarig Europees programma zo'n groot bedrag is toegewezen. Ook gaat het om bijna een verdubbeling in vergelijking met de vorige periode (2014-2020).
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Persoonsgegevens heeft 'een aantal' datalekmeldingen ontvangen van klanten van softwareleverancier Chipsoft. Dat meldt een woordvoerder, die geen specifiek aantal noemt. "We verwachten dat het er meer zullen worden. De meldingen moeten officieel binnen 72 uur worden gedaan."
17 uur geleden