Achmea: meer woningen voor ouderen nodig om zorg te ontlasten
ZEIST (ANP) - Het bouwen van extra woningen die geschikt zijn voor oudere mensen helpt niet alleen de woningmarkt, maar is ook nodig om de groeiende druk op zorgpersoneel en mantelzorgers te beperken. Met die oproep komen verzekeraars Syntrus Achmea en Zilveren Kruis, beide onderdeel van het Achmea-concern.
Samen met onderzoeksbureau ABF hebben ze uitgerekend dat er richting 2040 ongeveer 450.000 extra zogeheten levensloopbestendige woningen nodig zijn. Zo zouden wel meer dan 100.000 zorgvacatures opgevangen kunnen worden en zouden er uiteindelijk 130.000 minder mantelzorgers nodig zijn.
"Levensloopbestendige woningen zijn zo gebouwd dat de kans op ongelukken kleiner is en daarnaast is ook meer sociaal contact mogelijk", legt Jeroen Kemperman, senior manager strategie van Zilveren Kruis, uit.
Geen oplossing, maar helpt wel
Het scheelt volgens hem substantieel in uren zorg en mantelzorg wanneer iemand met een redelijke tot flinke zorgvraag levensloopbestendig woont. De komende jaren komen er veel ouderen bij in Nederland. Maar de huidige woningmarkt en het zorgaanbod zijn hier volgens de verzekeraars nog niet goed op toegerust.
Achmea ontwikkelt zelf ook nieuwe woonvormen met slimme aanpassingen in huis. Maar dat zal bij lange na niet genoeg zijn. Het concern roept daarom ook andere partijen op om te investeren in de ontwikkeling van dit type vastgoed. Daarnaast zoekt Achmea de samenwerking op met gemeenten en zorgverleners.
"Wijziging van bestemmingsplannen en woningbouw hebben lange doorlooptijden, daarom is het van belang om niet te wachten met bouwen van levensloopbestendige woningen", geeft Kemperman aan. "Het lost niet de hele puzzel op, want het aantal ouderen verdubbelt bijna, terwijl de beroepsbevolking amper groeit. Het helpt wel."
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - De ministers van Financiën van de eurolanden dragen de Kroaat Boris Vujčić voor als vicepresident van de ECB. Dat hebben zij maandag tijdens een vergadering in Brussel besloten, melden EU-bronnen. Er waren zes kandidaten om de huidige vicepresident Luis de Guindos op te volgen. Zijn mandaat loopt eind mei af.
38 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De bouwsector in de Europese Unie zal de komende jaren weer groeien, verwacht ING. De bank denkt dat de productie dit jaar met 1,5 procent toeneemt en in 2027 met 2 procent. Voor Nederland voorziet ING kleinere stijgingen.
55 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Tsjechische defensiebedrijf Czechoslovak Group (CSG) wil nog deze week debuteren op het Damrak. De in Praag gevestigde wapenproducent hoopt volgens bronnen van persbureau Bloomberg donderdag de laatste formaliteiten af te ronden, waarna vrijdag de handel moet beginnen. Dat zou uitzonderlijk snel zijn voor een beursgang van het formaat van CSG.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is maandag flink lager gesloten. Beleggers reageerden geschrokken op de dreiging van de Amerikaanse president Donald Trump om per 1 februari een extra importheffing van 10 procent op te leggen aan landen die militairen naar Groenland hebben gestuurd, waaronder Nederland. Ook wil Trump de heffing op 1 juni verhogen naar 25 procent als een deal over Groenland uitblijft.
1 uur geledenDAVOS (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent noemt eventuele tegenheffingen van Europese landen "heel onverstandig". De Duitse vicekanselier Lars Klingbeil pleitte voor tegenmaatregelen als reactie op de aangekondigde 10 procent-heffing van Donald Trump om Groenland.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/AFP) - Duitsland voert weer subsidies in voor de aankoop van elektrische auto's. Het moet de verkoop van de voertuigen aanjagen, na een flinke daling na de afschaffing ervan in 2023. Tot 2029 trekt Berlijn er 3 miljard euro voor uit, goed voor aankoopondersteuning bij 800.000 auto's.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) heeft WOZ-bezwaarbureau Eerlijke WOZ zijn website laten aanpassen. De toezichthouder kreeg meldingen van consumenten over onduidelijke informatie.
3 uur geleden