Accountants: laag rendement dwarsboomt ontwikkeling ziekenhuis
UTRECHT (ANP) - Magere rendementen bij algemene ziekenhuizen zitten broodnodige investeringen in deze instellingen in de weg, zegt BDO Accountants & Adviseurs in zijn jaarlijkse 'benchmark" nu op basis van cijfers van ruim zestig hospitalen over 2022. Het gaat dan met name om digitalisering en andere veranderingen van bepaalde zorgprocessen. Ziekenhuizen hebben "nauwelijks investeringsruimte" voor de uitvoering van deze plannen uit het Integraal Zorgakkoord (IZA).
Die plannen moeten de zorg in de toekomst overeind houden. BDO geeft de ziekenhuizen voor hun financiële situatie nog wel een 7,2 gemiddeld, maar hun rendement daalde vorig jaar van 1,9 naar 1,6 procent. De voornaamste oorzaken zijn de gestegen personeelskosten (door inhuur van externe krachten en door hogere salarissen voor vast personeel) en de inflatie.
"De personeelskosten slokken een steeds groter deel op van het totale budget van ziekenhuizen", zegt voorzitter branchegroep Zorg bij BDO Vincent Eversdijk. In 2022 bedroegen de personeelskosten 60,6 procent van het totale budget. "Het is in toenemende mate een molensteen om de nek van ziekenhuizen."
Werkdruk
Volgens hem blijft er onder de streep van elke honderd euro die er binnenkomen nog geen twee euro over. Al jaren gaan de bedragen voor investeringen omlaag. Het is nu 5 procent (1, 1 miljard) van de hele omzet en dat is gezien de omvang van de sector "beperkt".
De voor de uitvoering van het IZA vereiste investeringen kunnen ook niet allemaal uit de speciale overgangsgelden worden bekostigd. De situatie levert volgens Eversdijk "een duivels dilemma" op "zeker aangezien ziekenhuizen ook moeten investeren in vastgoed en duurzaamheid".
'Belemmerende regels'
Voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen (NVZ) Ad Melkert spreekt van alarmerende cijfers. "Ziekenhuizen doen er alles aan om efficiënt te werken en de zorg voor de patiënt veilig te stellen. Maar dat betekent helaas wel dat er bijna geen ruimte meer over is om investeringen voor de toekomst te doen. En juist dat is nu heel hard nodig."
Hij zegt dat de politiek aan zet is. "Geef ziekenhuizen, de eerste lijn en de ouderenzorg het budget dat nodig is om de uitdagingen op de arbeidsmarkt, de digitalisering en de verduurzaming mogelijk te maken. En haal belemmerende regels weg waar ziekenhuizen tegen aanlopen als ze intensiever willen gaan samenwerken. Alleen dan zijn we samen in staat om de noodzakelijke verandering in de zorg mogelijk te maken."
Meer uit Binnenland
HELMOND (ANP) - In de omgeving van Helmond in Noord-Brabant zoeken hulpdiensten zaterdag verder naar de 19-jarige Mick die sinds 2 januari vermist is. Dat bevestigt een woordvoerder van de politie.
36 minuten geledenDE BILT (ANP) - Het KNMI heeft code oranje uitgebreid naar de provincies Noord- en Zuid-Holland en Noord-Brabant. Eerder zaterdagochtend was die waarschuwing wegens gladheid al uitgeroepen voor Utrecht en Gelderland.
3 uur geledenDE BILT (ANP) - In een strook over het midden van het land kan zaterdagochtend plaatselijk 5 tot 10 centimeter sneeuw vallen. Het KNMI heeft daarom code oranje uitgeroepen voor Utrecht en Gelderland. In de rest van het land geldt code geel.
3 uur geledenHELMOND (ANP) - De zoektocht naar de 19-jarige man die vermist is in Helmond is vrijdagavond beëindigd. Zaterdag wordt er opnieuw gezocht, meldt de politie, die mensen in de omgeving oproept naar hem uit te kijken.
10 uur geledenHELMOND (ANP) - De 19-jarige man die in de nacht van donderdag op vrijdag vermist is geraakt in Helmond, is nog altijd niet gevonden. Dit meldt een woordvoerder van de politie. De vermiste man heeft een verstandelijke beperking en is alleen gekleed in een korte broek en een t-shirt.
15 uur geledenEMMEN (ANP) - Arriva gaat door met de extra perroncontroles op station Emmen om het aantal zwartrijders te verminderen, tot zeker 31 januari. De proef waarbij reizigers op het perron al op een geldig vervoersbewijs worden gecontroleerd, begon 8 december en zou vier weken duren. De controles zijn effectief, stelt Arriva: een week voor de controles waren er achthonderd boetes, de week erna vierhonderd.
16 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - De Limburgse commissaris van de Koning Emile Roemer vraagt meer aandacht voor mensen die niet mee kunnen doen in de samenleving of ervoor kiezen niet te participeren. Volgens Roemer is het nu te makkelijk voor burgers om zich te distantiëren. "Er werken krachten op ons in, als samenleving, die ervoor zorgen dat mensen niet kunnen meedoen, niet hoeven meedoen, niet willen meedoen of niet uitgenodigd worden om mee te doen", zei de commissaris in zijn nieuwjaarstoespraak.
16 uur geleden