Acceptatie homoseksualiteit toegenomen, bij andere groepen lager
DEN HAAG (ANP) - Nederlanders zijn gemiddeld positiever gaan denken over homoseksualiteit. Dat staat in een onderzoek dat staatssecretaris Mariëlle Paul (Emancipatie) met de Tweede Kamer heeft gedeeld. Dit jaar had 86 procent een positieve houding tegenover homoseksuele mannen en lesbische vrouwen, in 2020 was dat nog 76 procent.
Tegelijkertijd is de acceptatie van andere lhbtiqa+-groepen lager. Tegenover bi+-personen staat bijvoorbeeld 66 procent positief. Een kwart vindt de groep een "modeverschijnsel", staat in het onderzoek. Iets meer dan de helft (53 procent) staat positief ten opzichte van non-binaire personen. Het percentage mensen dat het een probleem zou vinden als hun kind les kreeg van een transgender docent, steeg van 9 naar 14.
Lhbtiqa+-personen ervaren meer discriminatie en onlinehaat dan cis-hetero's, oftewel mensen die dezelfde genderidentiteit hebben als hun geboortegeslacht en zich aangetrokken voelen tot het andere geslacht. Alle lhbtiqa+-groepen zeggen ook dat ze vaker nadenken over hoe ze zich in het openbaar gedragen, bijvoorbeeld als het gaat om het uitdrukken van liefde voor iemand anders.
De organisaties Panteia, Movisie en Ipsos I&O hebben in opdracht van het kabinet een vragenlijst uitgezet onder bijna 2500 mensen. Vorige edities gingen over lhbt personen, deze keer hebben de onderzoekers onderscheid gemaakt tussen meer verschillende groepen. Behalve lesbische, homoseksuele, biseksuele en transgender personen keken ze ook naar non-binaire, queer, intersekse en aseksuele personen, lhbtiqa+ personen van kleur en lhbtiqa+ personen met een beperking.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het aantal aardgasvrije woningen neemt toe. Blokverwarming en cv-ketels worden steeds vaker vervangen door stadsverwarming en warmtepompen, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In 2024 was 11,2 procent van de woningen aardgasvrij. Twee jaar eerder was dat nog 8,7 procent.
19 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De menswaardigheid in de opvang voor Oekraïense vluchtelingen is in gevaar, waarschuwen de Ombudsman en de Kinderombudsman. Ze slaan alarm over de leefomstandigheden van Oekraïners in Nederland in brieven aan alle gemeenten en woonminister Mona Keijzer. De ombudsmannen roepen hen "met klem" op de situatie voor Oekraïners te verbeteren.
3 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Nabestaanden en slachtoffers van het dodelijke ongeluk met een Stint in het Brabantse Oss hopen dat de strafzaak hen duidelijkheid en gerechtigheid biedt. "Ze hopen dat er iemand ter verantwoording wordt geroepen", zegt een woordvoerder van Namens de Familie, de organisatie die de drie gezinnen en de bestuurster van de elektrische bolderkar bijstaat. "Ze willen weten hoe het heeft kunnen gebeuren." Dinsdag begint het strafproces in de rechtbank in Den Bosch.
3 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Bohemian Rhapsody van Queen heeft ook dit jaar de meeste stemmen gekregen voor de NPO Radio 2 Top 2000. De klassieker, die dit jaar precies vijftig jaar bestaat, staat voor de 22e keer bovenaan, is maandag bekendgemaakt in het Top 2000 Café in Beeld & Geluid in Hilversum. Piano Man van Billy Joel is in de 27e editie van de populaire eindejaarslijst de nummer 2 en plek 3 wordt bezet door Hotel California van Eagles.
16 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Filmregisseur Frans Weisz is op 87-jarige leeftijd overleden. Dat bevestigt producent Matthijs van Heijningen, die zijn laatste film produceerde en goed bevriend met hem was, aan het ANP na berichtgeving hierover van NRC. Weisz leed aan de ziekte van Alzheimer.
20 uur geledenBREDA (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft maandag bij de rechtbank in Breda twaalf jaar cel geëist tegen de 43-jarige Werner de R. voor het doden van de Tilburgse Hennie de Laat (58). Het lichaam van de vrouw werd op 23 december 2017 gevonden in een brandgang bij de Hoogvensestraat in haar woonplaats. Zij was onder meer in haar borst gestoken en haar keel was doorgesneden. "Zeer bruut geweld", aldus de officier van justitie, waarbij het slachtoffer "als oud vuil is achtergelaten".
21 uur geledenVUGHT (ANP) - Corné H., de man die wordt verdacht van het gijzelen van drie medewerkers in de gevangenis in Vught op vrijdag, zit in die gevangenis in afzondering. Dat zegt zijn advocaat Petra Breukink. Zij zegt verder dat Corné H. een disciplinaire straf heeft gekregen.
21 uur geleden