Aboutaleb: slavernij bestaat tot de dag van vandaag
ROTTERDAM (ANP) - Ook op de dag dat de afschaffing van de slavernij wordt herdacht bestaat de slavernij nog altijd. Dat zei de Rotterdamse burgemeester Ahmed Aboutaleb in zijn toespraak bij de Rotterdamse herdenking van de slachtoffers van de slavernij. De herdenking in Rotterdam was ook dit jaar bij het Slavernijmonument aan de Lloydkade in het westelijke stadsdeel Delfshaven.
"Vandaag staan we stil bij het officiële moment waarop de ketenen werden verbroken", aldus de burgemeester. "Maar eigenlijk is die datum niet eens zo belangrijk. Het is slechts het moment waarop de koloniale overheersers hun handtekening zetten. Ja, slavernij was officieel afgeschaft, maar bestond toen nog. En ja, het bestaat tot op de dag van vandaag. Het was dus geen triomfantelijk moment, eerder een sluitstuk van een lang en wreed verhaal. Een verhaal ook van verzet, dat er vanaf het begin al was."
De burgemeester haalde in zijn speech de Schots-Nederlandse officier John Gabriel Stedman aan. Hij was een van de eerste klokkenluiders die de gruweldaden van de koloniale overheersers aan de kaak stelde. Stedman was geen held. Hij nam deel aan koloniale strafexpedities tegen de marrons in Suriname, tot slaaf gemaakten die de bossen in waren gevlucht.
Vlag halfstok
"Toen hij terug was in Europa, schreef hij een verslag over de strafexpedities in Suriname. In heel Europa kon men nu lezen wat er overzee gebeurde. Hoe wreed en onmenselijk de marrons, de tot slaaf gemaakten, werden behandeld. Stedman was zeker geen geweldig mens", zei Aboutaleb. "Ook hij was wreed. Maar zijn ooggetuigenverslag, in een tijd zonder radio, televisie of telefoon, veroorzaakte een rimpeling in de gouden vijver van toen. Het was een kleine stap op weg naar bewustwording."
Op het gemeentehuis en een aantal andere openbare gebouwen in Rotterdam hing vrijdag ter ere van de herdenking de Nederlandse vlag halfstok. Zaterdag wordt de vlag in top gehesen.
Excuses college
In december 2021 bood het Rotterdams college excuses aan voor deelname van de stad in het koloniale en slavernijverleden.
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - De politie heeft zaterdag twaalf actievoerders van Kappen met Kolen aangehouden die een kolenspoor in de Rotterdamse haven onklaar wilden maken. De activisten wilden steentjes onder het spoor weghalen, maar werden tegengehouden door de politie.
3 uur geledenVLAARDINGEN (ANP) - Een 27-jarige man uit Vlaardingen is vrijdag aangehouden voor betrokkenheid bij een explosie bij een kapperszaak in de Zuid-Hollandse stad, meldt de politie zaterdag. De ontploffing vond plaats bij een zaak aan het Liesveld op 6 augustus. De laatste tijd zijn er vaker gewelddadige incidenten geweest bij verschillende kapsalons in Vlaardingen.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Op het Museumplein hebben zaterdagmiddag enkele tientallen mensen Amerikaanse kiezers in Nederland aangespoord te gaan stemmen voor de tussentijdse verkiezingen in hun geboorteland. Die vinden volgende maand plaats. Deze bijeenkomst 'No Tyrants: Vote Early' vindt zaterdag niet alleen plaats in Amsterdam, maar over de hele wereld.
9 uur geledenOUDERKERK AAN DE AMSTEL (ANP) - KRO-NCRV heeft zaterdag met verdriet kennisgenomen van het overlijden van Maarten Spanjer. De acteur en schrijver was onder meer te zien in het televisieprogramma Taxi. Ook anderen hebben bedroefd gereageerd. Zaterdag overleed Spanjer op 73-jarige leeftijd aan de gevolgen van kanker.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Telegraaf is van plan om de columns die Maarten Spanjer schreef voor zijn dood alsnog te publiceren. Dat zegt Evert Santegoeds, hoofdredacteur van het blad Privé. De op 73-jarige leeftijd overleden Amsterdammer schreef ongeveer 25 columns, waarvan er pas zeven gepubliceerd zijn.
13 uur geledenSCHAGEN (ANP) - Een 81-jarige man uit Schagen (Noord-Holland) is overleden nadat hij vrijdagavond in zijn woning was overvallen. De bejaarde man raakte zwaargewond en stierf even later in een ziekenhuis. Die avond is na een achtervolging een 36-jarige man aangehouden, meldt de politie.
13 uur geledenBEEK EN DONK (ANP) - De verdachte die in de nacht van vrijdag op zaterdag is aangehouden rond de dood van een vrouw in Beek en Donk, is een 56-jarige man uit de Noord-Brabantse plaats. Hij wordt ervan verdacht de vrouw om het leven te hebben gebracht, aldus de politie. Zij was 50 jaar en woonde in Tilburg.
13 uur geleden