Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Aboutaleb: schending mensenrechten is nogal een verwijt

Aboutaleb: schending mensenrechten is nogal een verwijt

ROTTERDAM (ANP) - "Ik ben geen burgemeester van een stad waar mensenrechten worden geschonden, dat weiger ik te accepteren." Dat zei de Rotterdamse burgemeester Ahmed Aboutaleb in een gemeenteraadsvergadering waarin werd gesproken over de kritiek die VN-rapporteurs uitten op het Rotterdamse woonbeleid. Ze vrezen namelijk dat dit mogelijk in strijd is met de mensenrechten.

VN-rapporteurs schreven vorige week in een brief dat zij zich zorgen maken over het verminderen van betaalbare woningen in Rotterdam in tijden van armoede, de woningnood en een groot aantal dak- en thuislozen. Dit alles zou kunnen leiden tot een schending van het recht op huisvesting.

Het is voor het eerst dat een gemeente in Nederland wordt aangesproken op mogelijke mensenrechtenschendingen. Aanleiding voor het rapport is de omstreden sloop en renovatie van de Tweebosbuurt in Rotterdam-Zuid, waarmee maandag is begonnen. Volgens de VN zijn veel buurtbewoners verplaatst, zonder dat er voldoende met hen is gesproken of dat ze hulp hebben gehad met het zoeken naar een andere woning.

Verbaasd

"Schending van mensenrechten is nogal een verwijt", aldus Aboutaleb. Hij zei verbaasd te zijn dat de VN zich bezighoudt met Rotterdam en dat de stad op een plek wordt gezet waar mensenrechten worden geschonden. De burgemeester en ook bouwwethouder Bas Kurvers nodigen de VN-rapporteurs uit om eens in Rotterdam te komen kijken. Enkele oppositiepartijen verweten het college namelijk dat het woonbeleid dakloosheid in de hand zou werken. Aboutaleb zei hierop dat hij dakloosheid heeft gezien in Zuid-Afrika en Karachi. "Ik weiger te accepteren dat dat beeld van toepassing is op Rotterdam."

Onder meer de Partij voor de Dieren en Denk willen dat er met de sloop van de Tweebosbuurt wordt gestopt. D66 en PvdA zeiden achter hun besluit om te slopen te staan, maar gaven aan wel geschrokken te zijn van de VN-brief.

Democratisch besluit

Aboutaleb stelt dat de sloop een democratisch genomen besluit is, volgens Nederlands recht. "We zijn met de genomen besluiten binnen het recht gebleven. Dat kan links en rechts pijn doen, maar het is wel een rechtmatig besluit door een democratische meerderheid." Wethouder Kurvers heeft onder meer toegezegd samen met wooncorporaties een sociaal statuut te willen opstellen. Hierin staat welke rechten huurders hebben bij sloop en renovatie.

De Woonbond vindt dat de brief van vijf VN-rapporteurs een reden zou moeten zijn voor Rotterdam én de landelijke overheid om het woonbeleid te herzien. "Het landelijke beleid stuurt met de verhuurderheffing, een belasting op sociale huur, aan op een kleinere sociale huursector. Door de afname van het aantal sociale huurwoningen komen steeds meer mensen in de knel. Bovendien werd er met landelijke sloopsubsidies aangestuurd op de sloop van betaalbare woningen in Rotterdam."

Meer uit Binnenland

Aanvraag voor vergunning concert Ye in Arnhem loopt nog

ARNHEM (ANP) - De aanvraag van de concertvergunning voor Kanye West in Arnhem "loopt nog". Dat meldde een woordvoerder van de gemeente vrijdag desgevraagd aan het ANP. Het feit dat inmiddels in drie landen de concerten zijn afgelast, heeft volgens de gemeente geen invloed op de aanvraag.

5 uur geleden
Opnieuw man (27) veroordeeld tot celstraf voor rellen Malieveld

DEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft een 27-jarige man veroordeeld tot een celstraf voor betrokkenheid bij de grootschalige rellen op het Malieveld in september vorig jaar. Volgens de rechtbank heeft de man zich schuldig gemaakt aan openlijk geweld op drie verschillende locaties in Den Haag. Ook is hij veroordeeld voor de diefstal van een AED uit een politievoertuig.

12 uur geleden
Familie IJsselmonde: straf te laag, maar geen hoger beroep

ROTTERDAM (ANP) - Nabestaanden van de 81-jarige man die op 2 januari 2025 is doodgeschoten in Rotterdam-IJsselmonde, vinden de gevangenisstraf voor schutter Sendric S. te laag. "Deze staat niet in verhouding tot het leed en verdriet dat de familie is aangedaan", zegt een woordvoerder namens de familie.

12 uur geleden
Jongeren vanaf 16 jaar krijgen hoger minimumloon in 2027

DEN HAAG (ANP) - Jongeren van 16 tot en met 20 jaar gaan in 2027 een hoger minimumloon verdienen. Minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) verhoogt de bedragen voor die leeftijdsgroepen vanaf 1 januari. De D66-bewindsman voert hiermee het plan van het vorige kabinet uit.

12 uur geleden
Veertien jaar cel en tbs voor drie moorden Rotterdam-IJsselmonde

ROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rotterdam heeft vrijdag de 25-jarige Sendric S. veroordeeld tot veertien jaar cel en tbs met dwangverpleging voor drie moorden in de Rotterdamse wijk IJsselmonde.

12 uur geleden
Mauritshuis: rechtszaak erfgenamen Bredius raakt ons in de kern

DEN HAAG (ANP) - De rechtszaak van erfgenamen van kunsthistoricus en oud-museumdirecteur Abraham Bredius tegen het Mauritshuis "raakt ons in de kern". Dat zei Martine Gosselink, de directeur van het Haagse museum, vrijdagochtend in de rechtbank. Bredius was tussen 1889 en 1909 directeur van het museum. Hij liet waardevolle kunstwerken na, waaronder 'Twee Afrikaanse mannen' en 'Saul en David' van Rembrandt. Als voorwaarde stelde hij dat de 25 werken permanent zichtbaar moesten blijven. Maar het museum bewaart de meeste schilderijen momenteel in het depot.

13 uur geleden
Tata Steel moet weer 8,5 miljoen euro betalen om te veel uitstoot

ZAANDAM (ANP) - Tata Steel moet opnieuw een boete van ruim 8,5 miljoen euro betalen. Volgens de Omgevingsdienst Noordzeekanaalgebied (OD NZKG) bleek uit eigen metingen, die in april en mei vorig jaar zijn gedaan, dat uit een van de fabrieken van de staalproducent nog steeds te veel schadelijke stoffen komen. Eind januari vorderde OD NZKG om dezelfde reden ook al 8,5 miljoen, toen op basis van metingen van Tata Steel zelf.

15 uur geleden