Aboutaleb op klimaattop: stop met eindeloos praten, aan de slag
DUBAI (ANP) - Regeringsleiders zouden wat minder "eindeloos" moeten praten over klimaatverandering, zegt burgemeester Ahmed Aboutaleb van Rotterdam op de klimaattop in Dubai. In plaats daarvan is het tijd om aan de slag te gaan. Hij vindt dat steden daarin een belangrijke rol kunnen spelen.
Aboutaleb is zaterdag aangekomen op de COP28 in de Verenigde Arabische Emiraten en praat daar met meerdere burgemeesters over de uitvoering van klimaatplannen. "Ik vond het altijd al raar dat er over de uitvoer van klimaatplannen in gemeenten werd gesproken, maar niet mét ons op de COP. Dat wilde ik anders zien." Daarom is Aboutaleb er dit jaar bij.
"De Rotterdamse haven is een belangrijk voorbeeld van waar verbeteringen nodig zijn", zegt hij. "Rotterdam heeft tienduizenden scheepsbewegingen per jaar. Die schepen verbranden allemaal de ongunstigste soort brandstof die er maar bestaat." Om dit te verbeteren, is onder meer waterstof of stroom voor schepen nodig. Dat zou een behoorlijke omslag zijn, aldus de burgemeester.
Ook heeft de Rotterdamse burgemeester het op de klimaattop over waterveiligheid. "Een deel van Rotterdam ligt ruim beneden het Normaal Amsterdams Peil. Dat betekent dat er een groot gevaar is voor Rotterdam en Nederland als daar een dijk doorbreekt." Het is dus een "immense" uitdaging om wereldwijd de uitstoot van broeikasgassen te verminderen, aldus Aboutaleb.
De burgemeester is nog tot 6 december op de COP in Dubai.
Meer uit Binnenland
ZWOLLE (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft in hoger beroep een boete van 250 euro geëist tegen Koen Schuiling, voormalig burgemeester van Groningen, voor schennispleging. Schuiling (67) wordt ervan verdacht dat hij in maart 2024 masturberend achter het stuur heeft gezeten, terwijl hij tussen Hoogezand en Groningen over de A7 reed.
8 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De militaire inlichtingendienst MIVD ziet op dit moment "geen intentie" dat Rusland snel na het einde van een oorlog in Oekraïne een conflict wil beginnen met de NAVO. Wel kan de Russische krijgsmacht na het einde van de huidige oorlog "in iets minder dan een jaar gereed zijn voor een conflict, kleinschalig, met de NAVO", waarschuwde directeur Peter Reesink van de MIVD in een briefing in de Tweede Kamer.
27 minuten geledenLEEUWARDEN (ANP) - De Koninklijke Marechaussee heeft woensdag een man aangehouden na een bommelding bij vliegbasis Leeuwarden. De man riep dat hij een bom bij zich had. Het pakket dat hij bij zich droeg, wordt door de Explosieven Opruimingsdienst Defensie (EOD) onderzocht. Dat bevestigt een woordvoerder van de Koninklijke Marechaussee.
43 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - PRO, SP, Volt, ChristenUnie en DENK willen dat het kabinet toch overgaat tot evacuatie van gewonde of zieke kinderen uit Gaza. Minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingssamenwerking, D66) kondigde onlangs aan 12 miljoen euro te steken in zorg voor Gazanen in de regio, maar niet te kiezen voor behandeling in Nederland.
49 minuten geledenDE BILT (ANP) - Het is officieel de warmste 30 september ooit gemeten. In De Bilt steeg de temperatuur woensdagmiddag naar 24,5 graden, waardoor het oude record uit 1975 werd verbroken. Het is volgens Weeronline de dertiende dag van 2026 met een warmterecord. Ook dinsdag werd al een record verbroken. Bij een officieel warmterecord telt alleen de temperatuur op het hoofdstation in De Bilt.
53 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De VVD staat ervoor open om kleine spaarders pas bij een hoger vermogen belasting te laten betalen in box 3. Het kabinet wil dat zij al bij 30.000 euro vermogensbelasting moeten betalen, in plaats van bij de ongeveer 60.000 euro die nu geldt.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Veel partijen in de Tweede Kamer hebben zorgen geuit over de veiligheid van jongeren die met complexe problemen in de jeugdzorg zitten. In een debat zeiden meerdere Kamerleden dat de veiligheid van de kinderen vaak niet kan worden gewaarborgd en dat ook de zorg lang niet altijd op orde is.
1 uur geleden