Aboutaleb op klimaattop: stop met eindeloos praten, aan de slag
DUBAI (ANP) - Regeringsleiders zouden wat minder "eindeloos" moeten praten over klimaatverandering, zegt burgemeester Ahmed Aboutaleb van Rotterdam op de klimaattop in Dubai. In plaats daarvan is het tijd om aan de slag te gaan. Hij vindt dat steden daarin een belangrijke rol kunnen spelen.
Aboutaleb is zaterdag aangekomen op de COP28 in de Verenigde Arabische Emiraten en praat daar met meerdere burgemeesters over de uitvoering van klimaatplannen. "Ik vond het altijd al raar dat er over de uitvoer van klimaatplannen in gemeenten werd gesproken, maar niet mét ons op de COP. Dat wilde ik anders zien." Daarom is Aboutaleb er dit jaar bij.
"De Rotterdamse haven is een belangrijk voorbeeld van waar verbeteringen nodig zijn", zegt hij. "Rotterdam heeft tienduizenden scheepsbewegingen per jaar. Die schepen verbranden allemaal de ongunstigste soort brandstof die er maar bestaat." Om dit te verbeteren, is onder meer waterstof of stroom voor schepen nodig. Dat zou een behoorlijke omslag zijn, aldus de burgemeester.
Ook heeft de Rotterdamse burgemeester het op de klimaattop over waterveiligheid. "Een deel van Rotterdam ligt ruim beneden het Normaal Amsterdams Peil. Dat betekent dat er een groot gevaar is voor Rotterdam en Nederland als daar een dijk doorbreekt." Het is dus een "immense" uitdaging om wereldwijd de uitstoot van broeikasgassen te verminderen, aldus Aboutaleb.
De burgemeester is nog tot 6 december op de COP in Dubai.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De angst om iets fout te doen bij het reanimeren blijkt voor mensen de grootste drempel om zich aan te melden voor burgerhulpverlening, blijkt uit onderzoek in opdracht van de Hartstichting. Burgerhulpverleners zijn mensen met een reanimatiecertificaat die na een oproep in een landelijk netwerk direct naar een slachtoffer kunnen voor de eerste hulp.
54 minuten geledenWOERDEN (ANP) - In de buurt van Woerden is een trein ontruimd nadat er brand was geconstateerd. Volgens NS staan zo'n 120 gestrande reizigers in een weiland naast het traject tussen Utrecht en Rotterdam. De brandweer is ter plaatse en het vuur in de trein is uit. Niemand raakte gewond.
7 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het onderzoek van de politie naar de explosie in de Utrechtse Visscherssteeg van donderdag 15 januari is afgerond. Dat schrijft het Utrechtse college in een brief aan de gemeenteraad. De resultaten van het onderzoek liggen nu bij het Openbaar Ministerie, dat ze beoordeelt.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is "niet eenvoudig" om landen buiten de Europese Unie vluchtelingen of afgewezen asielzoekers te laten opvangen, stelt denktank Clingendael in een rapport dat is opgesteld voor het ministerie van Asiel en Migratie. Onderzoekers schrijven dat zulke samenwerkingen weliswaar juridisch haalbaar worden als het Europese migratiepact deze zomer van kracht wordt, maar dat er nog veel problemen in de weg zitten.
12 uur geledenNICE (ANP/BELGA) - Tom van der Bruggen, die in de jaren tachtig de beroemde speelgoedblokken van het merk Kapla uitvond, is op 80-jarige leeftijd overleden, meldt zijn echtgenote. Hij overleed afgelopen weekend in zijn woonplaats, de Franse stad Nice.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Drie Palestijnen krijgen vooralsnog geen hulp van het ministerie van Buitenlandse Zaken om Gaza te verlaten en naar Nederland te reizen. Hun verzoek om bijstand van Nederland af te dwingen werd afgewezen door de rechter.
14 uur geledenTER APEL (ANP) - Bij het aanmeldcentrum in Ter Apel was het dit weekend weer druk. Ondanks de afspraak niet meer dan 2000 mensen op het terrein te hebben, waren er alle dagen 2100 mensen of meer. De dagen ervoor waren er zo'n veertig tot honderd mensen minder. De boete die het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) hiervoor moet overmaken aan de gemeente Westerwolde is opgelopen naar 3,7 miljoen euro.
16 uur geleden