Aboutaleb: ongeregeldheden na WK-duel waren geen rellen
ROTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse burgemeester Ahmed Aboutaleb spreekt bij de ongeregeldheden in de stad na de WK-voetwedstrijd België-Marokko afgelopen zondag eerder over "een verstoring van de openbare orde" dan over rellen. De onrust werd volgens hem getriggerd door beelden uit Brussel, waardoor het ook in Rotterdam ontspoorde, en een herhaling ervan verwacht hij niet.
Zondagavond gingen in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam voetbalsupporters de straat op na de winst van Marokko. In Rotterdam werden hierbij onder anderen agenten bekogeld met glas en vuurwerk, waarop de ME ingreep. Er was geen sprake van brandstichting, stelen of het vernielen van gemeentelijke eigendommen, aldus Aboutaleb tijdens een gemeenteraadsvergadering donderdag. "In België waren rellen meer aan de orde, die zijn uitgebleven in Rotterdam. Ik ben blij dat rellen zoals op de Coolsingel ons bespaard zijn gebleven." Hij denkt ook niet dat het geplande confrontatie was. "Het waren gewoon drommen mensen en het sloeg om door beelden uit Brussel."
De Rotterdamse burgemeester zei niet op deze manier voorbereid te zijn geweest hierop. "We waren voorbereid op vreugde-uitingen bij de Hofpleinfontein." Omdat het Black Friday-weekend was, was er wel meer politie op de been. "En we hadden de ME on call, dat hadden andere steden niet." Daardoor dropen de relschoppers volgens hem snel af. Donderdagmiddag staat de wedstrijd Canada-Marokko op het programma, maar Aboutaleb zei zich niet nog een keer te laten verrassen. Volgens hem volgt de politie de openbare sociale media altijd en daarop waren geen indicaties dat de rellen zich zouden herhalen.
Drie veiligheidsrisicogebieden
In Rotterdam zijn er vier aanhoudingen verricht maar de burgemeester sluit niet uit dat er op basis van camerabeelden meer arrestaties volgen. Twee agenten zijn zondag gewond geraakt. Volgens Aboutaleb vielen hun verwondingen mee: de agenten zijn behandeld in het ziekenhuis en mochten daarna naar huis.
In Amsterdam-West zijn tijdens het WK-duel van Marokko tegen Canada donderdag drie veiligheidsrisicogebieden van kracht. Dat heeft de gemeente Amsterdam besloten op basis van informatie verkregen na de rellen die ook in Amsterdam volgden na de wedstrijd. De Amsterdamse politie heeft een waterkanon uit Duitsland tot haar beschikking.
Waterkanon
In Rotterdam behoort een waterkanon uit België tot de beschikbare middelen. "Echter, als in België, dat donderdagmiddag net als Marokko ook een wedstrijd speelt, rellen uitbreken, zullen ze mogelijk zelf de waterwerper willen gebruiken", aldus een woordvoerster van de Rotterdamse politie.
Ze voegt eraan toe dat het kanon slechts een van de vele middelen is die de politie kan inzetten. "We hebben na de wedstrijd van afgelopen weekend tot aan de aanloop naar de wedstrijd van Marokko donderdag juist sterk ingezet op voorlichting en overleg om herhaling van incidenten zoals die van zondag te voorkomen."
Meer uit Politiek
AMSTERDAM (ANP) - Na The Rights Forum heeft ook de Turkse arbeidersvereniging HTIB aangekondigd aangifte te doen tegen Kamerlid Gidi Markuszower (Groep Markuszower) naar aanleiding van zijn uitlatingen over Palestijnse asielzoekers. Die zetten volgens de organisatie aan tot haat en geweld.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De gevolgen van de blokkade van de Straat van Hormuz zijn "enorm" en minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingssamenwerking) maakt zich daar "hele grote zorgen over". Hij vindt dat de EU proactiever moet zijn. Zo verwacht hij meer coördinatie van de EU om ervoor te zorgen dat de lidstaten meer gaan doen, zei hij na afloop van een vergadering met zijn EU-collega's in Brussel. Als eerste noemt hij daarbij het tonen van solidariteit met vluchtelingen en ontheemden.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - ProVeenendaal heeft maandag namens een groep lokale Pro-partijen bij de Raad van State gepleit tegen de nieuwe naam van GroenLinks-PvdA. De fusiepartij is omgedoopt tot Progressief Nederland, kortweg PRO. De lokale partijen zeggen nu al last te hebben van naamsverwarring. De Kiesraad vindt het aan de lokale centrale stembureaus om hierover te oordelen bij de volgende gemeenteraadsverkiezingen in 2030.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een deel van het kabinet overlegt maandagavond op het Catshuis met lokale en provinciale bestuurders over de oplopende spanningen rond asielzoekerscentra. Naast premier Rob Jetten neemt ook voorzitter Sharon Dijksma van de Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG) aan het gesprek deel.
2 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Mark Boumans, burgemeester van Doetinchem (VVD) en vicevoorzitter van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG), vindt de uitspraak van Ruben Brekelmans (VVD) over de opvang van asielzoekers "gevaarlijk", zei hij in het tv-programma Buitenhof. Hij vindt dit niet alleen van Brekelmans, maar ook van Kamerleden en fractievoorzitters van rechtsere partijen die "het land intrekken en zeggen dat de wet kennelijk niet geldt". Brekelmans zei eerder dat het aan gemeenten zelf is om te bepalen of ze wel of geen asielopvang willen.
1 dag geledenRIGA (ANP/RTR/AFP) - De Letse president Edgars Rinkēvičs heeft Andris Kulbergs, lid van de conservatieve oppositie, voorgedragen als de volgende minister-president. De zittende premier Evika Siliņa maakte deze week bekend terug te treden na een politieke crisis rond Oekraïense drones die het Letse luchtruim waren binnengevlogen.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink vindt het 'onbegrijpelijk' dat Kamerlid Gidi Markuszower oproept tot het gebruik van geweld. Dat zei de CDA-vicepremier in televisieprogramma Café Kockelmann. "Het woord geweld is gebruikt, dat onthoudt iedereen. En dat is echt onbegrijpelijk."
2 dagen geleden