Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Aboutaleb: ongeregeldheden na WK-duel waren geen rellen

Aboutaleb: ongeregeldheden na WK-duel waren geen rellen

ROTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse burgemeester Ahmed Aboutaleb spreekt bij de ongeregeldheden in de stad na de WK-voetwedstrijd België-Marokko afgelopen zondag eerder over "een verstoring van de openbare orde" dan over rellen. De onrust werd volgens hem getriggerd door beelden uit Brussel, waardoor het ook in Rotterdam ontspoorde, en een herhaling ervan verwacht hij niet.

Zondagavond gingen in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam voetbalsupporters de straat op na de winst van Marokko. In Rotterdam werden hierbij onder anderen agenten bekogeld met glas en vuurwerk, waarop de ME ingreep. Er was geen sprake van brandstichting, stelen of het vernielen van gemeentelijke eigendommen, aldus Aboutaleb tijdens een gemeenteraadsvergadering donderdag. "In België waren rellen meer aan de orde, die zijn uitgebleven in Rotterdam. Ik ben blij dat rellen zoals op de Coolsingel ons bespaard zijn gebleven." Hij denkt ook niet dat het geplande confrontatie was. "Het waren gewoon drommen mensen en het sloeg om door beelden uit Brussel."

De Rotterdamse burgemeester zei niet op deze manier voorbereid te zijn geweest hierop. "We waren voorbereid op vreugde-uitingen bij de Hofpleinfontein." Omdat het Black Friday-weekend was, was er wel meer politie op de been. "En we hadden de ME on call, dat hadden andere steden niet." Daardoor dropen de relschoppers volgens hem snel af. Donderdagmiddag staat de wedstrijd Canada-Marokko op het programma, maar Aboutaleb zei zich niet nog een keer te laten verrassen. Volgens hem volgt de politie de openbare sociale media altijd en daarop waren geen indicaties dat de rellen zich zouden herhalen.

Drie veiligheidsrisicogebieden

In Rotterdam zijn er vier aanhoudingen verricht maar de burgemeester sluit niet uit dat er op basis van camerabeelden meer arrestaties volgen. Twee agenten zijn zondag gewond geraakt. Volgens Aboutaleb vielen hun verwondingen mee: de agenten zijn behandeld in het ziekenhuis en mochten daarna naar huis.

In Amsterdam-West zijn tijdens het WK-duel van Marokko tegen Canada donderdag drie veiligheidsrisicogebieden van kracht. Dat heeft de gemeente Amsterdam besloten op basis van informatie verkregen na de rellen die ook in Amsterdam volgden na de wedstrijd. De Amsterdamse politie heeft een waterkanon uit Duitsland tot haar beschikking.

Waterkanon

In Rotterdam behoort een waterkanon uit België tot de beschikbare middelen. "Echter, als in België, dat donderdagmiddag net als Marokko ook een wedstrijd speelt, rellen uitbreken, zullen ze mogelijk zelf de waterwerper willen gebruiken", aldus een woordvoerster van de Rotterdamse politie.

Ze voegt eraan toe dat het kanon slechts een van de vele middelen is die de politie kan inzetten. "We hebben na de wedstrijd van afgelopen weekend tot aan de aanloop naar de wedstrijd van Marokko donderdag juist sterk ingezet op voorlichting en overleg om herhaling van incidenten zoals die van zondag te voorkomen."

Meer uit Politiek

Nederlandse overheidsorganisaties gebruiken vaker AI, meldt TNO

DEN HAAG (ANP) - Nederlandse overheidsorganisaties maken steeds meer gebruik van AI, zo blijkt uit onderzoek door onderzoeksinstituut TNO. Waar bij ministeries, gemeenten, provincies en agentschappen vorig jaar nog slechts 8 AI-toepassingen werden geteld, zijn dat er dit jaar 81.

23 minuten geleden
BBB vindt formatiestuk van D66 en CDA 'blind voor de regio'

DEN HAAG (ANP) - D66 en het CDA hebben in hun formatiestuk te weinig oog voor de regio, vindt BBB-leider Caroline van der Plas. Volgens haar "ademt het verhaal een grootstedelijke eurofiele koers" en zijn "boeren en vissers het haasje". "Zicht op de wereld, blind voor de regio", aldus de partij.

11 uur geleden
Karremans niet in december naar China voor gesprek over Nexperia

DEN HAAG (ANP) - Demissionair minister van Economische Zaken Vincent Karremans (VVD) gaat toch niet deze maand naar China om daar te praten over de kwestie-Nexperia. In een brief aan de Tweede Kamer schrijft hij dat hij dit van plan was, maar dat de Chinese ministers met wie hij zou spreken dan geen tijd hebben: zij zijn dan op de 'Central Economic Work Conference'. Volgens Karremans is "in goed overleg besloten te kijken naar een nieuwe datum" en gaat hij indien de situatie daarom vraagt alsnog snel naar China.

12 uur geleden
Kamer wil weten wanneer Wiersma nu eens stroomstootverbod invoert

DEN HAAG (ANP) - In het debat over het verbod op het gebruik van stroomstootapparatuur in de veehouderij heeft de Kamer collectief een vraag voor landbouwminister Wiersma: wanneer komt dat verbod er nu eindelijk? Kamerleden van Partij voor de Dieren, D66, SP, GroenLinks-PvdA, CDA en VVD willen weten waarom het verbod er nog altijd niet is.

12 uur geleden
De Vos (FVD) ziet bij D66 en CDA vooral voortzetting van beleid

DEN HAAG (ANP) - Forum voor Democratie ziet in het formatiestuk van D66 en CDA "een aantal aanknopingspunten". Maar verder is het "vooral voortzetting van bestaand beleid", schrijft partijleider Lidewij de Vos in een reactie op X. Ze blijft bij haar wens voor een kabinet op basis van wisselende meerderheden in de Tweede Kamer.

12 uur geleden
Jetten en Bontenbal willen belastingvoordeel groene techbedrijven

DEN HAAG (ANP) - Een belastingvoordeel moet het aantrekkelijker maken voor groene techbedrijven om zich in Nederland te vestigen en te ontwikkelen, schrijven partijleiders Rob Jetten (D66) en Henri Bontenbal (CDA) in hun gezamenlijke formatiestuk. De partijen willen daarmee bedrijven "die passen bij onze economie van de toekomst" verder helpen.

15 uur geleden
D66 en CDA bepleiten 'modernisering' vluchtelingenverdrag

DEN HAAG (ANP) - D66 en CDA stellen in hun aanzet van een coalitieakkoord voor om het VN-vluchtelingenverdrag te 'moderniseren', zodat asielaanvragen buiten Europa kunnen worden ingediend en afgehandeld. Dat lijkt een geste richting JA21, die tijdens de verkiezingscampagne ervoor pleitte om het vluchtelingenverdrag te veranderen.

15 uur geleden