Aboutaleb en De Wever naar Colombia om cocaïnesmokkel
ROTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse burgemeester Ahmed Aboutaleb en zijn Antwerpse collega Bart De Wever vertrekken zaterdag naar Colombia. Aanleiding voor het werkbezoek, waaraan ook medewerkers van justitie, politie, douane en de havens deelnemen, zijn de grote hoeveelheden cocaïne die via beide havensteden Europa bereiken, meldt de gemeente Rotterdam vrijdag.
Vorig jaar werd in de havens van Rotterdam en Antwerpen respectievlijk 70,5 en 89,5 ton cocaïne in beslag genomen, tegenover 40,6 en 65,4 ton in 2020. Uit een rapport van het Europese drugsagentschap EMCDDA uit 2021 blijkt dat België en Nederland in 2019 goed waren voor 51 procent van de cocaïnevangsten in de EU, geeft de gemeente Rotterdam aan. Als reden voor de groei wordt onder meer een vergrote pakkans genoemd, omdat douane- en veiligheidsdiensten in beide havens zijn versterkt.
De burgemeesters gaan in de havensteden Cartagena, Turbo en Barranquilla praten met vertegenwoordigers van de Colombiaanse regering, veiligheidsdiensten, havenbedrijven, andere burgemeesters en de lokale bevolking over de strijd tegen cocaïnehandel en de macht van drugskartels. Gehoopt wordt dat het bezoek leidt tot een betere samenwerking met uitvoerhavens en meer "Europese regie om drugshandel en -criminaliteit te bestrijden", aldus de gemeente. De Wever en Aboutaleb pleiten allebei voor een overkoepelend EU-agentschap voor drugsbestrijding. "Juist het ontbreken van coördinatie en regie maakt Europa aantrekkelijk voor drugscriminelen", aldus Aboutaleb.
De Rotterdamse en Antwerpse delegatie reizen na Colombia door naar Panama en Costa Rica, een volgens Rotterdam opkomend zogenoemd transitland voor cocaïnesmokkel. Daar willen ze ook spreken met lokale overheden en het bedrijfsleven.
Meer uit Binnenland
MAASTRICHT (ANP) - De twintig actievoerders die zijn opgepakt voor de bezetting van een gebouw van de Universiteit Maastricht zijn vrijdag vrijgelaten, maar blijven wel verdachte. Dat laat de politie weten.
1 uur geledenRIGA/AMSTERDAM (ANP) - Een van de mannen die is veroordeeld voor betrokkenheid bij de ontvoering van het destijds 2-jarige meisje Insiya is vorige week in Letland gearresteerd, bevestigt het Openbaar Ministerie (OM) na berichtgeving door De Telegraaf. Donderdag is hij overgeleverd aan Nederland.
6 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De advocaat van de 25-jarige Sendric S., verdacht van het plegen van drie moorden in Rotterdam-IJsselmonde, wil dat de rechtbank zijn cliënt alleen tbs met dwangverpleging oplegt en geen gevangenisstraf.
7 uur geledenTER APEL (ANP) - De oproep van asielminister Bart van den Brink (CDA) aan gemeenten om snel bij te springen met noodopvang, lijkt zijn vruchten te hebben afgeworpen. De drukte bij het aanmeldcentrum voor asielzoekers in Ter Apel is afgenomen tot onder het maximum van 2000 en de winteropvang in Biddinghuizen komt zoals afgesproken vrijdag leeg, meldt het COA.
7 uur geledenROERMOND (ANP) - Het Openbaar Ministerie vervolgt niemand voor de dodelijke woningbrand in Roermond in september vorig jaar, zo is vrijdag bekendgemaakt. Er zijn namelijk geen verdachten in beeld die nog in leven zijn, aldus het OM.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tentoonstellingen met zangvogels en wedstrijden met duiven mogen weer. Deze soorten hebben een laag risico op vogelgriep. Staatssecretaris Silvio Erkens (Landbouw) komt hiermee tegemoet aan de wens van hobbyhouders van vogels om weer deel te nemen aan tentoonstellingen.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een 35-jarige medewerker van de politie Den Haag is maandag aangehouden. Het Openbaar Ministerie verdenkt hem van ambtelijke omkoping, het ongeoorloofd raadplegen van politiesystemen, het delen van politie-informatie met derden en het verduisteren van politiekleding.
7 uur geleden