Aboutaleb en De Wever naar Colombia om cocaïnesmokkel
ROTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse burgemeester Ahmed Aboutaleb en zijn Antwerpse collega Bart De Wever vertrekken zaterdag naar Colombia. Aanleiding voor het werkbezoek, waaraan ook medewerkers van justitie, politie, douane en de havens deelnemen, zijn de grote hoeveelheden cocaïne die via beide havensteden Europa bereiken, meldt de gemeente Rotterdam vrijdag.
Vorig jaar werd in de havens van Rotterdam en Antwerpen respectievlijk 70,5 en 89,5 ton cocaïne in beslag genomen, tegenover 40,6 en 65,4 ton in 2020. Uit een rapport van het Europese drugsagentschap EMCDDA uit 2021 blijkt dat België en Nederland in 2019 goed waren voor 51 procent van de cocaïnevangsten in de EU, geeft de gemeente Rotterdam aan. Als reden voor de groei wordt onder meer een vergrote pakkans genoemd, omdat douane- en veiligheidsdiensten in beide havens zijn versterkt.
De burgemeesters gaan in de havensteden Cartagena, Turbo en Barranquilla praten met vertegenwoordigers van de Colombiaanse regering, veiligheidsdiensten, havenbedrijven, andere burgemeesters en de lokale bevolking over de strijd tegen cocaïnehandel en de macht van drugskartels. Gehoopt wordt dat het bezoek leidt tot een betere samenwerking met uitvoerhavens en meer "Europese regie om drugshandel en -criminaliteit te bestrijden", aldus de gemeente. De Wever en Aboutaleb pleiten allebei voor een overkoepelend EU-agentschap voor drugsbestrijding. "Juist het ontbreken van coördinatie en regie maakt Europa aantrekkelijk voor drugscriminelen", aldus Aboutaleb.
De Rotterdamse en Antwerpse delegatie reizen na Colombia door naar Panama en Costa Rica, een volgens Rotterdam opkomend zogenoemd transitland voor cocaïnesmokkel. Daar willen ze ook spreken met lokale overheden en het bedrijfsleven.
Meer uit Binnenland
DEN BOSCH (ANP) - De provincie Noord-Brabant stelt een besluit over het mogelijk verdwijnen van het dorp Moerdijk uit. De provincie wil de komende maanden diverse onderzoeken laten doen, onder meer om de maatschappelijke kosten en baten en de milieugevolgen te kunnen afwegen. Wat de gemeente Moerdijk betreft, maakt het dorp met ruim 1100 inwoners plaats voor uitbreiding van het bestaande haven- en industrieterrein in die plaats.
4 minuten geledenDEVENTER (ANP) - Negen mensen zijn donderdag aangehouden rond de Europa League-wedstrijd van Go Ahead Eagles tegen het Duitse VfB Stuttgart in Deventer. Ze hadden zich volgens de politie schuldig gemaakt aan belediging, mishandeling, openlijk geweld en het niet voldoen aan een bevel van een agent.
13 minuten geledenDEN BOSCH (ANP) - Boeren met en zonder tractoren zijn naar het provinciehuis in Den Bosch gekomen. Ze maken zich zorgen over diverse plannen waarover de Brabantse politiek vrijdag vergadert. De maatregelen zijn ingrijpend, stapelen zich op op het boerenerf en hebben gevolgen voor de toekomst van de agrarische bedrijven, aldus landbouworganisatie ZLTO.
57 minuten geledenDEN BOSCH (ANP) - Mensen met een vorm van autisme hebben dat niet gekregen doordat ze zijn gevaccineerd. Inentingen veroorzaken geen autisme, heeft bijwerkingencentrum Lareb vrijdag nogmaals gezegd.
1 uur geledenTER APEL (ANP) - Voor het eerst sinds eind oktober verblijven minder dan 1900 asielzoekers in het aanmeldcentrum in Ter Apel. Opvangorgaan COA blijft al ruim een week onder de limiet van 2000 mensen, en hoeft daardoor al een tijdje geen dwangsommen meer te betalen aan de gemeente Westerwolde, waarin Ter Apel ligt.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal vrouwen dat werd gedood door een partner of door een ex, is in de afgelopen 15 jaar onveranderd gebleven. Dit heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) berekend. Bij gescheiden vrouwen komt moord of doodslag door een (ex-)partner het vaakst voor.
5 uur geledenWANSSUM (ANP) - In het Noord-Limburgse Wanssum is de bestuurder van een auto in de nacht van donderdag op vrijdag om het leven gekomen bij een botsing tegen een boom aan de Helling. Dat meldt de politie.
9 uur geleden