Aboutaleb: cokehandel bedreigt rechtsstaat in Latijns-Amerika
ROTTERDAM (ANP) - Niet alleen Nederland heeft veel last van grootschalige handel in cocaïne. In landen in Latijns-Amerika waar de drugs worden geproduceerd en verscheept naar Europa heeft dit dramatische gevolgen, zoals bendegeweld, moorden, grote ecologische schade in het Amazonegebied en bedreiging van de rechtsstaat. Dat stelt de Rotterdamse burgemeester Ahmed Aboutaleb in zijn verslag over een werkbezoek over de drugsproblematiek aan een aantal Latijns-Amerikaanse landen.
Met name in Ecuador is de veiligheidssituatie volgens Aboutaleb ernstig. Veel coketransporten zijn door strengere aanpak vanuit Colombia verplaatst naar Ecuadoraanse havens. "Het is een waarschuwing voor de regio aldaar en voor ons. Het is essentieel om samen op te trekken en een vuist te maken om het veelkoppige monster van de drugsproblematiek het hoofd te bieden."
"Er moet niet alleen gedacht worden aan repressieve maatregelen, maar er moet ook geïnvesteerd worden in preventie en sociale projecten", bepleit Aboutaleb. "Armoede ligt aan de basis van veel problemen, zo ook dit probleem. Armoede is geen excuus voor criminaliteit, maar de schrijnende sociale omstandigheden die wij daar hebben gezien zijn een voedingsbodem voor ellende en daarmee ook voor criminaliteit."
'Heel verdrietig'
Sinds zijn vorige bezoek aan Colombia, Panama en Costa Rica, twee jaar geleden, zijn er zaken verbeterd, maar ook verslechterd, zegt de burgemeester. "Men is zich bewust van de urgentie en noodzaak om op te treden. Er is geïnvesteerd in politie en justitie en in sociale programma's. Dit alles binnen de (beperkte) mogelijkheden van de betreffende landen. Groot probleem is de toegenomen productie van coca en de toename van het gebruik van cocaïne", aldus Aboutaleb.
Aboutaleb bezocht Ecuador, Colombia, Costa Rica en Peru samen met burgemeester Bart De Wever van Antwerpen en Peter Tschentscher van Hamburg. "De vele publieke en private partijen die wij hebben gesproken, hebben duidelijk gemaakt dat onze steun nodig is", schrijft Aboutaleb.
Kort na terugkomst bezocht Aboutaleb vrijdag de Schammenkamp in Rotterdam-Zuid, waar vorige week maandag door een explosie drie mensen om het leven kwamen en grote schade werd aangericht. Het sterke vermoeden bestaat dat de ontploffing is veroorzaakt door een drugslab. Hij omschreef het bezoek als "indrukwekkend en heel verdrietig".
Meer uit Binnenland
HOOFDDORP (ANP) - Bij een steekpartij in Hoofddorp is woensdagavond een dode gevallen, meldt de politie in een bericht op X. Volgens de politie hebben hulpdiensten nog geprobeerd het slachtoffer te redden, "maar dit mocht helaas niet meer baten".
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken) is "graag bereid" om te kijken naar de mogelijkheid om landen stapsgewijs lid te laten worden van de Europese Unie. De buitenlandminister wil hiervoor optrekken met Duitsland en Frankrijk. "Het moet wel realistisch en uitvoerbaar zijn", voegt de CDA-bewindsman toe in een debat in de Tweede Kamer.
4 uur geledenMIAMI (ANP) - Koning Willem-Alexander zegt dat hij de Amerikaanse president Donald Trump duidelijk heeft gemaakt "dat we het op fundamentele punten oneens zijn". Het gesprek tijdens het diner in het Witte Huis was volgens Willem-Alexander "open, eerlijk en met respect". De koning beklemtoonde ook dat "je niet verder in de wereld komt als je alleen praat met mensen met wie je het eens bent."
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Belastingdienst is recent gestuit op een datakluis met 64 miljoen bestanden die niet zijn onderzocht toen de parlementaire enquêtecommissie in het kader van de toeslagenaffaire verzocht om informatie. Dat meldden staatssecretarissen Eelco Eerenberg (Financiën, D66) en Sandra Palmen (Toeslagen, partijloos). De dataverzameling is in 2019 apart gezet en wordt nu onderzocht.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal datalekmeldingen bij de Autoriteit Persoonsgegevens naar aanleiding van de cyberaanval bij ChipSoft is opgelopen naar 66. Een van die meldingen is van ChipSoft zelf, laat een woordvoerder van de AP weten.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Regels die Schiphol op papier stiller moeten maken, kunnen volgens ambtenaren doorgaan ondanks een recente uitspraak van de Raad van State. De hoge bestuursrechter vernietigde vorige maand een zogeheten Luchthavenverkeerbesluit, maar de ambtenaren van het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat denken dat die kritiek niet slaat op een nieuw besluit waar ze aan werken.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie heeft een man aangehouden voor een bijna vijf jaar oude verkrachting in Den Haag, waarvan een toen 76-jarige vrouw in haar eigen woning slachtoffer werd. De verdachte is een 46-jarige man uit Den Haag, meldt de politie.
7 uur geleden