Aboutaleb: cokehandel bedreigt rechtsstaat in Latijns-Amerika
ROTTERDAM (ANP) - Niet alleen Nederland heeft veel last van grootschalige handel in cocaïne. In landen in Latijns-Amerika waar de drugs worden geproduceerd en verscheept naar Europa heeft dit dramatische gevolgen, zoals bendegeweld, moorden, grote ecologische schade in het Amazonegebied en bedreiging van de rechtsstaat. Dat stelt de Rotterdamse burgemeester Ahmed Aboutaleb in zijn verslag over een werkbezoek over de drugsproblematiek aan een aantal Latijns-Amerikaanse landen.
Met name in Ecuador is de veiligheidssituatie volgens Aboutaleb ernstig. Veel coketransporten zijn door strengere aanpak vanuit Colombia verplaatst naar Ecuadoraanse havens. "Het is een waarschuwing voor de regio aldaar en voor ons. Het is essentieel om samen op te trekken en een vuist te maken om het veelkoppige monster van de drugsproblematiek het hoofd te bieden."
"Er moet niet alleen gedacht worden aan repressieve maatregelen, maar er moet ook geïnvesteerd worden in preventie en sociale projecten", bepleit Aboutaleb. "Armoede ligt aan de basis van veel problemen, zo ook dit probleem. Armoede is geen excuus voor criminaliteit, maar de schrijnende sociale omstandigheden die wij daar hebben gezien zijn een voedingsbodem voor ellende en daarmee ook voor criminaliteit."
'Heel verdrietig'
Sinds zijn vorige bezoek aan Colombia, Panama en Costa Rica, twee jaar geleden, zijn er zaken verbeterd, maar ook verslechterd, zegt de burgemeester. "Men is zich bewust van de urgentie en noodzaak om op te treden. Er is geïnvesteerd in politie en justitie en in sociale programma's. Dit alles binnen de (beperkte) mogelijkheden van de betreffende landen. Groot probleem is de toegenomen productie van coca en de toename van het gebruik van cocaïne", aldus Aboutaleb.
Aboutaleb bezocht Ecuador, Colombia, Costa Rica en Peru samen met burgemeester Bart De Wever van Antwerpen en Peter Tschentscher van Hamburg. "De vele publieke en private partijen die wij hebben gesproken, hebben duidelijk gemaakt dat onze steun nodig is", schrijft Aboutaleb.
Kort na terugkomst bezocht Aboutaleb vrijdag de Schammenkamp in Rotterdam-Zuid, waar vorige week maandag door een explosie drie mensen om het leven kwamen en grote schade werd aangericht. Het sterke vermoeden bestaat dat de ontploffing is veroorzaakt door een drugslab. Hij omschreef het bezoek als "indrukwekkend en heel verdrietig".
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - De gedetineerde die vrijdag in Utrecht met een vuurwapen op de vlucht sloeg, is uren later door de politie in de buurt van het Diakonessenhuis aangehouden. De politie laat weten dat bij de aanhouding waarschuwingsschoten zijn gelost. Niemand raakte gewond. Bij de man is een vuurwapen aangetroffen.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - De politie in Utrecht heeft meldingen binnengekregen van een schietincident in de omgeving van het Diakonessenhuis, waar eerder op de dag een gevangene met een vuurwapen is ontsnapt. Een woordvoerder van de politie weet niet of er daadwerkelijk is geschoten en of er een verband is met de voortvluchtige man.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De politie heeft twee minderjarige verdachten aangehouden voor een explosie bij een portiekwoning in Rotterdam-Delfshaven begin deze maand. Het gaat om twee 15-jarige jongens uit Rozenburg en Spijkenisse. De politie heeft de aanhoudingen vrijdag bekendgemaakt.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Willemijn Aerdts (Digitale Economie en Soevereiniteit, D66) vindt het een risico dat de overheid afhankelijk is van buitenlandse berichtenapps als WhatsApp en Signal (beiden uit de Verenigde Staten). Daarom is ze op haar ministerie een kleinschalig experiment gestart met een Europees alternatief. Dat ziet ze als een tussenstap. Uiteindelijk wil ze dat de rijksoverheid gebruikmaakt van een berichtendienst die in eigen beheer is.
2 uur geledenARNHEM (ANP) - De provincie Gelderland wil rond 2035 een kleine, modulaire kernreactor openen. De provincie heeft eerder al laten uitzoeken wat de meest geschikte locaties in Gelderland zijn voor een zogeheten Small Modular Reactor (SMR). Na twee aanvullende onderzoeken dit voorjaar wil Gelderland eind dit jaar twee potentiële locaties aanwijzen.
3 uur geledenBREDA (ANP) - Voor het steken van een 14-jarige jongen in Breda is vrijdagochtend een tweede verdachte aangehouden. Het gaat, net als bij de eerste verdachte, om een minderjarige jongen uit Breda.
4 uur geledenSCHOONHOVEN (ANP) - De politie zegt beelden te hebben van de auto waarin de vermoedelijke dader van het neerschieten van een uit Iran afkomstige politiemedewerker is gevlucht. Het gaat om een Toyota Yaris, die wegreed richting Lopik.
4 uur geleden