
Aboutaleb: Allahu akbar-uitspraak had ik niet had moeten doen
HILVERSUM (ANP) - Scheidend Rotterdams burgemeester Ahmed Aboutaleb staat niet langer achter een uitspraak die hij vorige week deed kort na de dodelijke steekpartij bij de Erasmusbrug in zijn stad. Volgens getuigen riep de verdachte 'Allahu akbar' (God is de grootste) tijdens het incident. Kort na de steekpartij veroordeelde Aboutaleb de daad scherp, maar hij zei tegen Omroep Rijnmond ook: "Ik roep tientallen keren per dag Allahu akbar".
"Spijt heb ik niet van de uitspraak, maar ik had het niet moeten zeggen. Omdat het niet ter zake doende was", zei hij dinsdagavond in een televisie-interview met Eva Jinek op NPO1. Aboutaleb wist naar eigen zeggen dat de verdachte een verleden met psychische problemen had. "Op dat moment maak ik niet uit of het om een terrorist gaat, dat maakt de rechter uit." Het incident gebeurde vorige week donderdag.
De politieke tegenstander van Aboutaleb, Leefbaar Rotterdam, veroordeelde het 'Allahu akbar' van de burgemeester en debatteert donderdag met de burgemeester over dit onderwerp. Drie partijen die met Aboutaleb willen debatteren, spreken van een terroristische aanslag.
Eerdere tbs-maatregel
Het OM onderzoekt nog of de verdachte een terroristisch motief had. Bekend is dat de 22-jarige verdachte uit Amersfoort een bekende is van politie en justitie. Zo kreeg hij een paar jaar geleden een tbs-maatregel opgelegd voor een aanval op zijn moeder, die hij met een mes in haar nek en keel had gestoken.
In het interview zei Aboutaleb "de mensen in Rotterdam het meest te gaan missen". Hij werd duidelijk emotioneel in het interview toen hij refereerde aan een gesprek met een van zijn kinderen na zijn geroemde toespraak na de aanslag op de redactie van het Franse satirische tijdschrift Charlie Hebdo in 2015. "Je bent een held van mij, maar ik heb niks aan een dode held." Op de vraag wat hij daarop antwoordde, zei Aboutaleb: "Je kunt niks terugzeggen."
Afscheid
Aboutaleb neemt donderdagmiddag ook officieel afscheid van de gemeenteraad.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - BBB-leider Caroline van der Plas vindt het "te ver" gaan dat haar partij in een column in NRC met collaborateurs wordt vergeleken. In een opiniestuk in dezelfde krant stelt ze vrijdag dat ze kritiek kan verdragen, maar dat "de grens van kritiek is bereikt". Ze noemt het "verbijsterend dat zo'n woord achteloos in de krant wordt geslingerd".
5 minuten geledenDELFT (ANP) - Ook Delft gaat fossiele reclame verbieden in de openbare ruimte. Het gaat dan om reclame voor bijvoorbeeld gascontracten, cruisereizen of vliegtickets. De gemeenteraad stemde donderdag in met een motie die het bestuur oproept voor het einde van het jaar met een plan voor een verbod te komen.
13 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland heeft een brief van Europese landen met kritiek op het Europees Hof voor de Rechten van de Mens (EHRM) niet ondertekend. De brief is donderdag ondertekend door Denemarken, Italië, Oostenrijk, België, Tsjechië, Estland, Letland, Litouwen en Polen. Asielminister Marjolein Faber wilde ook dat Nederland de brief zou steunen, maar zij heeft haar zin niet gekregen.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bij een schietincident in het centrum van Amsterdam is donderdagavond een man zwaargewond geraakt, meldt de politie. Hij is naar het ziekenhuis gebracht. Een andere man raakte ook gewond.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - NAVO-leiders bereiken op de top in Den Haag mogelijk geen overeenstemming over het tempo waarin ze naar een veel hoger defensiebudget moeten, denkt defensieminister Ruben Brekelmans. Hij verwacht dat de NAVO-landen wel een einddatum afspreken, maar niet vastleggen hoe ze daar jaar op jaar naartoe werken. Landen zouden investeringen daardoor kunnen uitstellen.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zijn komst naar de NAVO-top volgende maand in Den Haag bevestigd in een telefoongesprek met premier Dick Schoof. Dat meldt de Rijksvoorlichtingsdienst.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het was ingewikkeld om met de ministeriële commissie tot een stikstofplan te komen waar politiek gezien overeenstemming over was. Dat heeft premier Dick Schoof donderdag gezegd in een debat met de Tweede Kamer.
7 uur geleden