Aboutaleb: aanpak corona-uitbraak is te versnipperd
ROTTERDAM (ANP) - De manier waarop Nederland de uitbraak van het coronavirus bestrijdt, is te versnipperd. Dat zegt burgemeester Ahmed Aboutaleb van Rotterdam. "Eerst hebben we op zondag het gesprek tussen het kernkabinet met RIVM en anderen, zoals het Outbreak Management Team. Vervolgens een gesprek met het parlement en daarna moeten de ministers nog een keer bij de burgemeesters komen. Nu zitten er soms dagen tussen het signaleren van een urgentie en het nemen van een besluit. Ik vind dat te lang", aldus Aboutaleb.
De PvdA-burgemeester ziet veel heil in een soort Nationale Veiligheidsraad, zoals de Verenigde Staten die hebben. "Alles in één hap bij elkaar. Ik ben gecharmeerd van dat idee."
Aboutaleb wil ook dat de overheid meer doet om crises te voorkomen. "We verdienen met elkaar zo'n 800 miljard euro in dit land. Het Rijk heeft een begroting van ongeveer 350 miljard euro. Daarvan gaat om en nabij de 1 procent naar preventie. Aan de coronacrisis hebben we afgelopen jaar 70 tot 75 miljard euro uitgegeven, ongeveer een kwart van de nationale begroting. Dat leidt tot oplopen van de staatsschuld met 20 tot 25 miljard. Geen drama, dat kunnen we hebben, maar het vraagt om rationeel kijken hoe we dit hebben verdeeld."
Te streng
De Rotterdamse burgemeester vindt ook dat de privacyregels te streng zijn voor een crisis. Vlak voor de corona-uitbraak was er in Rotterdam een grote oefening waarbij zogenaamd een vrouw een virus meenam uit het Erasmus MC. Aboutaleb: "Toen ontdekten we dat de ov-chipkaart een zalig ding was om iedereen te traceren die bij de mevrouw in de metro had gezeten. Maar privacy staat ons in de weg. Toen zei ik: als het moet ga ik door de privacywet heen, en dan moet ik nog zien dat de minister-president zegt dat ik het fout heb gedaan. De privacywet is niet bedoeld om de gezondheidszorg in de weg te staan."
Aboutaleb sprak bij de opening van het Pandemic & Disaster Preparedness Center in Rotterdam. Dat is een samenwerkingsverband van de Erasmus Universiteit, het Erasmus Medisch Centrum en de Technische Universiteit Delft. In het centrum moeten mensen uit alle hoeken van de wetenschap, niet alleen virologen en artsen maar bijvoorbeeld ook sociologen en ingenieurs, samenwerken zodat Nederland zich beter kan voorbereiden op de volgende crisis.
Leren
Want dat er ooit een nieuwe crisis komt, staat voor de initiatiefnemers vast. En om voorbereid te zijn, wil het centrum ook leren van de coronacrisis. "Wat ontbrak is: hoe ga je om met de mentale gezondheid van de bevolking als het zo lang duurt? Hoe ga je om met de enorme maatschappelijke ongelijkheid die versterkt wordt door een pandemie? En hoe ga je om met de campagnes van desinformatie?", aldus viroloog Marion Koopmans.
Die volgende crisis kan een nieuwe virusuitbraak zijn, maar klimaatverandering is ook een dreigende ramp. En de oplossing voor het ene probleem kan juist het volgende probleem veroorzaken, legt het voorbereidingscentrum uit. Als de zomers in Nederland bijvoorbeeld droger worden, kan het nodig zijn om waterbekkens aan te leggen om de droge periode door te komen. Maar dat water kan een broeinest worden voor muggen die ziektes als knokkelkoorts overdragen en die door het veranderende klimaat meer deze kant op zullen komen. Ook daar willen de initiatiefnemers zich op voorbereiden.
Meer uit Binnenland
EMPEL (ANP) - Zeker vijftig trekkers rijden vrijdagmiddag op de A2 bij Empel in de richting van Utrecht, net boven Den Bosch waar een grote boerenactie was. Dat ziet een ANP-fotograaf die tussen de voertuigen rijdt. De politie is ook aanwezig.
20 minuten geledenDEN BOSCH (ANP) - Farmers Defence Force (FDF) heeft tijdens het boerenprotest in Den Bosch stickers van davidsterren met het patroon van een rode boerenzakdoek en de letter B uitgedeeld. Dat melden het Brabants Dagblad en Omroep Brabant. De ster is een duidelijke verwijzing naar het apartheidsymbool dat Joden verplicht waren te dragen tijdens de Holocaust, in die context ook wel Jodenster genoemd.
26 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Bewindspersonen die in aanloop naar Prinsjesdag om extra geld vragen, "treffen een dichte deur aan". Dat zei minister van Financiën Eelco Heinen (VVD) kort nadat het Centraal Planbureau waarschuwde voor een oplopend begrotingstekort. "Iedereen moet zijn eigen begroting op orde krijgen."
30 minuten geledenZIERIKZEE (ANP) - De organisatie van het Zeeuwse boerenprotest op vrijdagmiddag heeft haar actie aangepast vanwege het dodelijke ongeval in Noord-Brabant. "We beginnen met een minuut stilte en rijden daarna sneller dan de bedoeling was naar Burgh-Haamstede. Dat vermindert de kans op ongelukken", zegt organisator en Zeeuws BBB-Statenlid Kees Hanse. "De route aanpassen was geen optie, want vooraf hadden we vaste afspraken met politie gemaakt."
36 minuten geledenBILTHOVEN (ANP) - Het Nationaal Hitteplan is vanaf zaterdag om 08.00 uur niet langer van kracht in acht provincies, meldt het RIVM. Het plan geldt dan nog wel in Limburg, Noord-Brabant, Gelderland en Overijssel, waar een hittekracht van 7 tot 8 wordt verwacht. In die vier provincies eindigt het hitteplan zondag om 08.00 uur.
45 minuten geledenDEN BOSCH (ANP) - Vele tientallen tractoren hebben luid toeterend het boerenprotest in Den Bosch verlaten. Ook het terrein voor het provinciehuis, waar de demonstratie plaatsvond, liep rond 13.00 uur leeg.
1 uur geledenDE BILT (ANP) - Niet eerder werd het in Nederland zo warm op 14 augustus als in 2026, meldt Weeronline. In Westdorpe en Gilze-Rijen is vrijdag het record uit 2025 van 34,2 graden verbroken. Ook werd vrijdag officieel de warmste 14 augustus ooit gemeten.
1 uur geleden