Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Aboutaleb: aanpak corona-uitbraak is te versnipperd

Aboutaleb: aanpak corona-uitbraak is te versnipperd

ROTTERDAM (ANP) - De manier waarop Nederland de uitbraak van het coronavirus bestrijdt, is te versnipperd. Dat zegt burgemeester Ahmed Aboutaleb van Rotterdam. "Eerst hebben we op zondag het gesprek tussen het kernkabinet met RIVM en anderen, zoals het Outbreak Management Team. Vervolgens een gesprek met het parlement en daarna moeten de ministers nog een keer bij de burgemeesters komen. Nu zitten er soms dagen tussen het signaleren van een urgentie en het nemen van een besluit. Ik vind dat te lang", aldus Aboutaleb.

De PvdA-burgemeester ziet veel heil in een soort Nationale Veiligheidsraad, zoals de Verenigde Staten die hebben. "Alles in één hap bij elkaar. Ik ben gecharmeerd van dat idee."

Aboutaleb wil ook dat de overheid meer doet om crises te voorkomen. "We verdienen met elkaar zo'n 800 miljard euro in dit land. Het Rijk heeft een begroting van ongeveer 350 miljard euro. Daarvan gaat om en nabij de 1 procent naar preventie. Aan de coronacrisis hebben we afgelopen jaar 70 tot 75 miljard euro uitgegeven, ongeveer een kwart van de nationale begroting. Dat leidt tot oplopen van de staatsschuld met 20 tot 25 miljard. Geen drama, dat kunnen we hebben, maar het vraagt om rationeel kijken hoe we dit hebben verdeeld."

Te streng

De Rotterdamse burgemeester vindt ook dat de privacyregels te streng zijn voor een crisis. Vlak voor de corona-uitbraak was er in Rotterdam een grote oefening waarbij zogenaamd een vrouw een virus meenam uit het Erasmus MC. Aboutaleb: "Toen ontdekten we dat de ov-chipkaart een zalig ding was om iedereen te traceren die bij de mevrouw in de metro had gezeten. Maar privacy staat ons in de weg. Toen zei ik: als het moet ga ik door de privacywet heen, en dan moet ik nog zien dat de minister-president zegt dat ik het fout heb gedaan. De privacywet is niet bedoeld om de gezondheidszorg in de weg te staan."

Aboutaleb sprak bij de opening van het Pandemic & Disaster Preparedness Center in Rotterdam. Dat is een samenwerkingsverband van de Erasmus Universiteit, het Erasmus Medisch Centrum en de Technische Universiteit Delft. In het centrum moeten mensen uit alle hoeken van de wetenschap, niet alleen virologen en artsen maar bijvoorbeeld ook sociologen en ingenieurs, samenwerken zodat Nederland zich beter kan voorbereiden op de volgende crisis.

Leren

Want dat er ooit een nieuwe crisis komt, staat voor de initiatiefnemers vast. En om voorbereid te zijn, wil het centrum ook leren van de coronacrisis. "Wat ontbrak is: hoe ga je om met de mentale gezondheid van de bevolking als het zo lang duurt? Hoe ga je om met de enorme maatschappelijke ongelijkheid die versterkt wordt door een pandemie? En hoe ga je om met de campagnes van desinformatie?", aldus viroloog Marion Koopmans.

Die volgende crisis kan een nieuwe virusuitbraak zijn, maar klimaatverandering is ook een dreigende ramp. En de oplossing voor het ene probleem kan juist het volgende probleem veroorzaken, legt het voorbereidingscentrum uit. Als de zomers in Nederland bijvoorbeeld droger worden, kan het nodig zijn om waterbekkens aan te leggen om de droge periode door te komen. Maar dat water kan een broeinest worden voor muggen die ziektes als knokkelkoorts overdragen en die door het veranderende klimaat meer deze kant op zullen komen. Ook daar willen de initiatiefnemers zich op voorbereiden.

Meer uit Binnenland

Raadkamer beslist maandag over hechtenis verdachte dood Lisa

AMSTERDAM (ANP) - De raadkamer van de rechtbank Amsterdam beslist maandag of de verdachte van de moord op de 17-jarige Lisa maximaal negentig dagen langer blijft vastzitten. Afgelopen maandag besloot de rechter-commissaris al dat de 22-jarige man twee weken langer in voorlopige hechtenis blijft. Dat de verdachte al na een week wordt voorgeleid aan de raadkamer heeft volgens een woordvoerster te maken met bepaalde termijnen waar de rechtbank zich aan moet houden.

1 uur geleden
Kenniscentra: stikstofplannen ministeriële commissie onvoldoende

DEN HAAG (ANP) - De stikstofplannen van de ministeriële commissie zijn niet concreet, effectief of realistisch genoeg om wettelijke doelen te halen. Dat concluderen het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL), Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM), Deltares en de universiteit van Wageningen. In een presentatie lieten ze dit weten aan de commissie die een uitweg moet bieden uit de stikstofcrisis.

3 uur geleden
Tbs voor vrouw die zoon van balkon gooide

ARNHEM (ANP) - De rechtbank in Arnhem heeft een 42-jarige vrouw veroordeeld tot tbs met voorwaarden omdat ze vorig jaar haar 5-jarige zoon van het balkon op de vijfde verdieping van een flat in Zutphen heeft gegooid. De jongen viel 15 meter naar beneden maar overleefde de val, wel liep hij onder meer een klaplong op. De rechtbank verklaart Adriana P. volledig ontoerekeningsvatbaar.

3 uur geleden
Politievakbond ACP zet vraagtekens bij handhaving helmplicht

BAARN (ANP) - Politievakbond ACP vraagt zich af hoe een eventuele helmplicht voor kinderen tot 18 jaar die op een elektrische fiets rijden, te handhaven is. "Dat hangt natuurlijk af van hoe groot de prioriteit is om de helmplicht te handhaven en vervolgens of er voldoende capaciteit is bij de politie", zegt een woordvoerder van de organisatie.

3 uur geleden
Advocaten: illegaliteit strafbaar maken ondoordacht, ineffectief

DEN HAAG (ANP) - Het reeds in de Tweede Kamer aangenomen voorstel om illegaliteit strafbaar te stellen is "onzorgvuldig tot stand gekomen" en "slecht onderbouwd". Dat oordeelt de Nederlandse orde van advocaten (NOvA) nadat een commissie de politieke plannen onderzocht om illegaliteit en hulp aan mensen zonder papieren strafbaar te maken. De maatregelen zijn bovendien inefficiënt: bewijs ontbreekt dat het leidt tot terugkeer naar het land van herkomst en vrijwillig vertrek zal "juist verminderen".

3 uur geleden
Code geel in hele land om onweersbuien met hagel

DE BILT (ANP) - In het hele land is voor donderdagmiddag code geel afgekondigd voor (onweers)buien met kans op windstoten en hagel, meldt het KNMI. De waarschuwing was in eerste instantie ingesteld van 14.00 tot 18.00 uur voor de provincies Friesland, Groningen, Drenthe, Overijssel, Flevoland, Gelderland, Noord-Holland en op de Waddeneilanden.

3 uur geleden
Animal Rights gaat opnieuw bezwaar maken tegen afschieten wolf

UTRECHT (ANP) - Animal Rights gaat bezwaar maken tegen het voornemen van de provincie Gelderland om een vergunning af te geven voor het doden van een wolf. Het dier zou deze zomer bijna zestig schapen hebben gedood bij een veehouder in de gemeente Barneveld. Zowel Animal Rights als De Faunabescherming denkt niet dat de provincie een vergunning kan verlenen. De dierenorganisaties stapten eerder tevergeefs naar de rechter om afschot van andere wolven in Gelderland en Utrecht te voorkomen.

4 uur geleden