Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Abortus in Arkansas verboden behalve in medisch noodgeval

Abortus in Arkansas verboden behalve in medisch noodgeval

LITTLE ROCK (ANP) - De Amerikaanse staat Arkansas verbiedt vanaf augustus alle abortussen tenzij er sprake is van een medisch noodgeval. Gouverneur Asa Hutchinson zette dinsdag zijn handtekening onder de strengste abortuswet die er momenteel is in de Verenigde Staten.

De nieuwe wet in Arkansas is net als veel soortgelijke wetten in overwegend conservatieve staten een poging van de Republikeinse Partij om een einde te maken aan het recht van vrouwen om een abortus te ondergaan. Dat recht is sinds de rechtszaak Roe versus Wade in 1973 grondwettelijk beschermd in de Verenigde Staten.

Onder de abortuswet in Arkansas is het afdrijven van een foetus ook niet meer toegestaan als de bevruchting heeft plaatsgevonden door verkrachting of incest. Daarmee gaat Arkansas verder dan andere staten als South Carolina, waar abortus recentelijk is verboden vanaf zes weken zwangerschap.

Alabama wilde in 2019 verregaande beperkingen instellen door het uitvoeren van abortussen strafbaar te stellen voor artsen in gevallen waarin het leven van de moeder niet op het spel staat. Een federale rechtbank stak echter een stokje voor die maatregel.

De burgerrechtenorganisatie ACLU kondigde dinsdag dan ook vrijwel direct aan om de abortuswet van Arkansas juridisch te gaan aanvechten. "Gouverneur Hutchinson, tot in de rechtbank", schreef de ACLU-afdeling van Arkansas op Twitter.

Hutchinson heeft gezegd dat hij liever wel uitzonderingen had gezien in geval van verkrachting en incest, maar dat hij de wet alsnog heeft ondertekend omdat die erg veel steun krijgt in het staatsparlement van Arkansas. De gouverneur erkende dat de nieuwe abortuswet indruist tegen een bindende uitspraak van het Hooggerechtshof, "maar het is de intentie met deze wet om het Hooggerechtshof in staat te stellen de huidige jurisprudentie ongeldig te verklaren".

Meer uit Buitenland

Poetin belt Netanyahu over Iran en Midden-Oosten

MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin heeft met de premier van Israël Benjamin Netanyahu gesproken over onder meer het Iraanse nucleaire programma, de toestand in de Gazastrook en over Syrië. Het Kremlin heeft het telefonische gesprek naar buiten gebracht.

4 uur geleden
Duizenden lopen Global Climate March in COP-gaststad Belém

BELÉM (ANP/DPA/AFP) - In Belém zijn duizenden demonstranten de straat opgegaan om hun zorgen te uiten over klimaatverandering. De Braziliaanse stad is dit jaar gastheer van de COP30, de jaarlijkse klimaattop van de Verenigde Naties. Om die reden zijn duizenden mensen op dit moment in Belém, waar de COP30 de tweede week ingaat. Zo'n tweehonderd landen zijn aanwezig om te bespreken hoe klimaatverandering wereldwijd het best kan worden aangepakt.

11 uur geleden
Dode door mogelijke tornado in vakantieoord Albufeira

ALBUFEIRA (ANP) - In de ook bij Nederlanders geliefde kustplaats Albufeira in de Portugese Algarve is minstens een dode gevallen en zijn enkele tientallen mensen gewond geraakt door uiterst slecht weer met rukwinden. De dode is een 85-jarige Britse, meldt de Portugese nieuwssite Publico.

11 uur geleden
Congo en rebellengroep M23 sluiten principeakkoord voor vrede

DOHA (ANP/RTR/AFP) - Congo en rebellengroep M23 hebben in Doha een conceptovereenkomst getekend voor een staakt-het-vuren in Oost-Congo. Tijdens een ceremonie in de Qatarese hoofdstad tekenden afgevaardigden van beide partijen het document. Qatar werpt zich al geruime tijd op als bemiddelaar in het conflict in Congo.

12 uur geleden
Vaticaan geeft historische objecten terug aan inheemse Canadezen

VATICAANSTAD (ANP/RTR) - Het Vaticaan geeft 62 historische objecten terug aan inheemse Canadese volkeren. De Katholieke Kerk noemt de stap een concreet teken van dialoog, respect en broederschap.

13 uur geleden
Doden bij Colombiaans bombardement op guerrilla's

BOGOTÁ (ANP/AFP) - Door een bombardement in het noordoosten van Colombia zijn zeker negen guerillastrijders omgekomen. Dat meldt persbureau AFP op basis van bronnen binnen het ministerie van Defensie van dat land. Arauca, de regio waar de regering van president Gustavo Petro het bombardement uitvoerde, grenst aan Venezuela en staat bekend om de drugscriminelen die er actief zijn.

15 uur geleden
Thailand arresteert smokkelaars met 81 makaken in voertuig

BANGKOK (ANP/AFP/RTR) - In Thailand zijn twee mannen gearresteerd op verdenking van lidmaatschap van een internationaal smokkelnetwerk. De twee werden staande gehouden nabij de Cambodjaanse grens met 81 makaken in hun voertuig. Ook werden drugs bij hen aangetroffen. Tijdens hun verhoor bekenden ze de dieren van Thailand naar Cambodja te smokkelen.

16 uur geleden