ABN: waarde zakelijk vastgoed zakt 6 procent in 2021
AMSTERDAM (ANP) - De waarde van zakelijk vastgoed in Nederland zal volgend jaar naar verwachting met 6 procent dalen vanwege de economische krimp en de stijgende werkloosheid door de coronacrisis. Dat schrijft ABN AMRO in een rapport over de sector. Voor dit jaar wordt nog wel op een waardestijging met 1,5 procent gerekend door de bank.
ABN AMRO zegt dat met name de werkloosheid een grote impact gaat hebben op de kantorenmarkt en huurwoningen. Naar verwachting stijgt de werkloosheid volgend jaar naar 7,2 procent. Omdat werkloosheid het besteedbaar inkomen aantast zullen werknemers naar verwachting minder aan woonlasten willen uitgeven. De druk op de waarde van huurwoningen neemt ook toe omdat door corona meer woningen op de markt komen die eerst bestemd waren voor verhuur aan toeristen. Dit effect wordt versterkt doordat er nu veel minder expats in Nederland werkzaam zijn. Naar verwachting zal de waarde van huurwoningen dit jaar nog met 3 procent stijgen, terwijl die in 2021 met 4 procent daalt.
Verder stelt de bank dat de vraag naar kantoorruimte door het vele thuiswerken en de stijgende werkloosheid zal afnemen. Dit wordt nog wel enigszins gecompenseerd doordat er minder werkplekken kunnen worden gebruikt als gevolg van de 1,5 metermaatregelen. Daardoor is nog relatief veel kantooroppervlak nodig, maar al met al is de verwachting dat er op lange termijn minder vierkante meters kantoorruimte nodig zijn. Per saldo verwacht ABN AMRO dat de waarde van kantoren dit jaar met 1 procent zal stijgen, maar voor 2021 wordt een min van 6 procent voorspeld.
ABN AMRO is van mening dat het ombouwen van kantoren naar woningen een goed alternatief is en kan bijdragen aan het verminderen van het woningtekort. De vraag naar huurwoningen, zeker in het commerciële segment, blijft volgens de bank onverminderd hoog.
De bank denkt dat de waarde van winkelvastgoed dit jaar met 4 procent zal dalen en met nog eens 7 procent volgend jaar. Voor logistiek en industrieel vastgoed ziet ABN AMRO voor dit jaar een plus van 1 procent. In 2021 zou hier dan een min van 4,5 procent worden opgetekend.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Winkelvastgoedconcern Wereldhave ziet op het laatste moment alsnog af van de aanstelling van zijn beoogde financieel topman Marcel Eggenkamp. Het komt niet vaak voor bij grotere bedrijven dat een beoogd topbestuurder vertrekt nog voordat zijn aanstelling is voorgelegd aan de aandeelhouders. Dat had eigenlijk deze week moeten gebeuren.
46 minuten geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De inflatie in China is in april onverwacht gestegen, meldt het Chinese statistiekbureau NBS. De stijging van de consumentenprijzen in de op een na grootste economie ter wereld werd vooral veroorzaakt door hogere olieprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Ook de toegenomen vraag naar vakantiereizen door verschillende vakantieperioden in bepaalde delen van het land stuwde de inflatie.
57 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Ondernemers zijn in het tweede kwartaal van dit jaar veel negatiever geworden over de Nederlandse economie. Het ondernemersvertrouwen liet de grootste daling zien sinds begin 2022, tijdens de laatste coronalockdown. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) samen met de Kamer van Koophandel (KVK), het Economisch Instituut voor de Bouw (EIB) en de ondernemersorganisaties MKB-Nederland en VNO-NCW.
58 minuten geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijzen liepen in de nacht van zondag op maandag op na de mededeling van de Amerikaanse president Donald Trump dat een Iraans vredesvoorstel "volkomen onacceptabel" is. Amerikaanse olie werd ruim 4 procent duurder en liep op naar ruim 99 dollar per vat. Een vat Brent, de maatstaf voor olie uit het Midden-Oosten en de Noordzee, ging met ruim 3 procent in prijs omhoog tot zo'n 105 dollar per vat.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent gaat op bezoek in Japan en Zuid-Korea in aanloop naar de top tussen president Donald Trump en de Chinese president Xi Jinping in Beijing die komende week plaatsvindt.
16 uur geledenMILAAN (ANP/BLOOMBERG) - Het Italiaanse modehuis Armani kan mogelijk een minderheidsbelang van 15 procent dat te koop wordt gezet gaan verdelen onder drie beoogde kopers. Dat meldt de krant La Repubblica. Die verkoop maakt deel uit van de wensen van de vorig jaar overleden oprichter Giorgio Armani.
20 uur geledenRIYAD (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De wereld heeft door de oorlog in het Midden-Oosten in de afgelopen twee maanden de levering van ongeveer 1 miljard vaten olie misgelopen. Het zal tijd kosten voor de oliemarkt om te stabiliseren zodra de leveringen weer op gang komen. Dat zei topman Amin Nasser van het Saudische staatsolieconcern Saudi Aramco na bekendmaking van kwartaalcijfers.
22 uur geleden