ABN-topman: invoeren Basel-normen moet EU-banken niet schaden
DAVOS (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Unie moet ervoor zorgen dat de bankensector in het blok niet geschaad wordt bij de invoering van een uitgebreide set kapitaalregels. Dat zei topman Robert Swaak van ABN AMRO op het World Economic Forum (WEF) in het Zwitserse Davos.
Swaak doelt op de invoering van strengere kapitaaleisen voor banken, een update van de zogeheten Basel-normen. Dat is de laatste reeks eisen die het Baselse comité voor toezicht op banken voorstelt om de stabiliteit van die sector te vergroten. De nieuwe normen moeten het gemakkelijker maken om kapitaalbuffers van banken met elkaar te vergelijken.
Als banken grote kapitaalbuffers moeten aanhouden, hebben ze vaak minder ruimte om kredieten te verstrekken of aandeelhouders te belonen. Om die reden is in de Verenigde Staten veel verzet tegen strengere regels, waardoor nog onduidelijk is hoe de omvangrijke Amerikaanse financiële sector met de voorstellen van het comité zal omgaan. De centrale bank van het Verenigd Koninkrijk heeft vorige week bekendgemaakt de invoering van de nieuwe eisen een jaar uit te stellen, omdat dan meer duidelijkheid is over de stappen die de VS zetten.
Gelijk speelveld
De mogelijkheid van Europese banken om te concurreren met de rest van de wereld zou het "doorslaggevende criterium" moeten zijn in het debat over of het blok anderen zou moeten volgen in het uitstellen van de invoering van de nieuwe Basel-normen. "Het is essentieel voor Europa om concurrerend te blijven", zei Swaak, die binnenkort terugtreedt als topman bij de Nederlandse bank.
Ondanks zijn oproep om het concurrentievermogen in gedachten te houden bij de implementatie van de nieuwe regels, zei Swaak wel dat de bestaande regels tot nu toe een positief effect hebben gehad. "Wat er ook gebeurt, laten we erkennen dat de implementatie van Basel goed is geweest." De veerkracht van banken is volgens hem toegenomen. De regelgeving draagt bovendien bij aan het zorgen voor een gelijk speelveld binnen Europa, zegt hij.
Meer uit Financieel
ARLINGTON (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Boeing heeft voor het eerst in zeven jaar meer vliegtuigorders binnengekregen dan de Europese concurrent Airbus. De Amerikaanse vliegtuigbouwer kreeg vorig jaar in totaal 1175 bestellingen voor verkeersvliegtuigen, terwijl dat er 1000 waren voor Airbus.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is dinsdag hoger geëindigd en heeft daarmee de opmars voortgezet richting het historische niveau van 1000 punten. De Amsterdamse hoofdindex was maandag ook al geëindigd op een nieuw slotrecord, onder aanvoering van chiptoeleverancier Besi.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York lieten dinsdag weinig beweging zien na het bereiken van nieuwe recordstanden een dag eerder. Beleggers verwerkten nieuwe inflatiegegevens van de Verenigde Staten. In december stegen de consumentenprijzen in de grootste economie ter wereld minder dan verwacht. Het meevallende inflatiecijfer versterkte de hoop op een verdere renteverlaging door de Federal Reserve.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Wereldbank is positiever geworden over de verwachte groei van de wereldeconomie. Toch lijken de jaren twintig van deze eeuw hard op weg het decennium met de minste economische groei te worden sinds de jaren zestig van de vorige eeuw, voorspellen deskundigen van 's werelds grootste instituut voor ontwikkelingssamenwerking.
3 uur geledenVUGHT (ANP) - Energieleverancier Gulf heeft ruim 1500 klanten een onterechte of te hoge opzegvergoeding laten betalen als zij overstapten naar een andere leverancier. Dat concludeert Autoriteit Consument & Markt (ACM) na onderzoek naar aanleiding van klachten. In totaal werd er 1,6 miljoen euro verkeerd gerekend.
4 uur geledenATLANTA (ANP/BLOOMBERG) - Delta Air Lines gaat voor het eerst Boeing 787 Dreamliners kopen om in te zetten op lange routes. De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij heeft een order geplaatst voor dertig toestellen van het type 787-10 en een optie genomen voor nog eens dertig stuks.
4 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse vermogensbeheerder BlackRock gaat nog meer banen schrappen om kosten te besparen. Volgens bronnen tegen persbureau Bloomberg gaat het in de nieuwe ontslagronde om ongeveer 250 arbeidsplaatsen, wat neerkomt op circa 1 procent van het totaal. Vorig jaar werden volgens Bloomberg al twee vergelijkbare ontslagrondes doorgevoerd door 's werelds grootste vermogensbeheerder.
7 uur geleden