ABN-topman: invoeren Basel-normen moet EU-banken niet schaden
DAVOS (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Unie moet ervoor zorgen dat de bankensector in het blok niet geschaad wordt bij de invoering van een uitgebreide set kapitaalregels. Dat zei topman Robert Swaak van ABN AMRO op het World Economic Forum (WEF) in het Zwitserse Davos.
Swaak doelt op de invoering van strengere kapitaaleisen voor banken, een update van de zogeheten Basel-normen. Dat is de laatste reeks eisen die het Baselse comité voor toezicht op banken voorstelt om de stabiliteit van die sector te vergroten. De nieuwe normen moeten het gemakkelijker maken om kapitaalbuffers van banken met elkaar te vergelijken.
Als banken grote kapitaalbuffers moeten aanhouden, hebben ze vaak minder ruimte om kredieten te verstrekken of aandeelhouders te belonen. Om die reden is in de Verenigde Staten veel verzet tegen strengere regels, waardoor nog onduidelijk is hoe de omvangrijke Amerikaanse financiële sector met de voorstellen van het comité zal omgaan. De centrale bank van het Verenigd Koninkrijk heeft vorige week bekendgemaakt de invoering van de nieuwe eisen een jaar uit te stellen, omdat dan meer duidelijkheid is over de stappen die de VS zetten.
Gelijk speelveld
De mogelijkheid van Europese banken om te concurreren met de rest van de wereld zou het "doorslaggevende criterium" moeten zijn in het debat over of het blok anderen zou moeten volgen in het uitstellen van de invoering van de nieuwe Basel-normen. "Het is essentieel voor Europa om concurrerend te blijven", zei Swaak, die binnenkort terugtreedt als topman bij de Nederlandse bank.
Ondanks zijn oproep om het concurrentievermogen in gedachten te houden bij de implementatie van de nieuwe regels, zei Swaak wel dat de bestaande regels tot nu toe een positief effect hebben gehad. "Wat er ook gebeurt, laten we erkennen dat de implementatie van Basel goed is geweest." De veerkracht van banken is volgens hem toegenomen. De regelgeving draagt bovendien bij aan het zorgen voor een gelijk speelveld binnen Europa, zegt hij.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Het Chinese verkoopplatform Temu heeft op verzoek van Nederlandse uitgeverijen tientallen producten van de website verwijderd met afbeeldingen uit populaire Nederlandse kinderboeken. Singel Uitgeverijen, dat onder meer boeken over Jip en Janneke en Woezel & Pip uitgeeft, heeft zaterdag een bericht hierover van De Grote Vriendelijke Podcast bevestigd.
13 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Anders dan in Nederland verloopt de aanleg van een groot waterstofleidingennetwerk in Duitsland volgens plan. De Duitsers begonnen dit jaar met de bouw van het landelijke netwerk en tot nu toe worden de bouwdeadlines gehaald, meldde de Duitse gasbrancheorganisatie FNB Gas.
16 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Net als in Nederland is rundvlees in de Verenigde Staten duurder dan ooit. Dit komt doordat het aantal runderen dat klaar is voor de slacht in de VS historisch laag is en de aanvoer onder druk staat.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP/BLOOMBERG) - Na de historische prijsstijging van 2024 zijn de cacaoprijzen op de wereldmarkt dit jaar met zo'n 50 procent gekelderd. Dit betekent echter niet dat de prijzen van chocoladerepen en bonbons binnenkort omlaag gaan.
19 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol is "volop bezig" met het nasturen van achtergebleven koffers na een storing in een deel van het bagagesysteem, zegt een woordvoerster van de luchthaven zaterdag. Het duurt nog "enkele dagen" voordat iedereen zijn koffer weer terug heeft. "Er wordt hard gewerkt om onze passagiers zo snel mogelijk hun bagage na te leveren", laat ook een woordvoerster van KLM weten.
21 uur geledenROCKY MOUNT (ANP/RTR) - De Amerikaanse economie heeft volgens president Donald Trump de weg omhoog gevonden, nu de inflatie afneemt en de prijsdruk op belangrijke goederen afzwakt.
22 uur geledenCHICAGO (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Amerikaanse vliegtuigbouwer Boeing heeft de Amerikaanse luchtvaartautoriteit FAA gevraagd zijn 777-vrachtvliegtuig tijdelijk vrij te stellen van een uitstootregel die eind 2027 ingaat. Daarbij verwijst Boeing naar een wereldwijd tekort aan dit soort brede vrachttoestellen.
1 dag geleden