Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

ABN AMRO: winkelstraat wordt leger, toch ook kansen pandeigenaren

ABN AMRO: winkelstraat wordt leger, toch ook kansen pandeigenaren

AMSTERDAM (ANP) - De huidige economische omstandigheden leiden tot grote uitdagingen voor ondernemers in de winkelstraat. Zo werd vorige week elektronicaketen BCC failliet verklaard en eerder al kledingwinkelketens Scotch & Soda en Score. Volgens ABN Amro neemt het aantal faillissementen de komende tijd naar verwachting toe. Maar de bank denkt dat er ook kansen liggen voor vastgoedeigenaren.

Dat steeds meer bedrijven in de financiële problemen komen, komt volgens de bank onder meer doordat zij coronasteun moeten terugbetalen, waardoor bedrijven eerder lange tijd kunstmatig in leven konden blijven. Ook hebben ondernemers te maken met gestegen personeels-, energie- en inkoopkosten. Dat verschillende bedrijven de afgelopen tijd in de problemen zijn gekomen, kan volgens ABN AMRO "een voorbode zijn voor een verder stijgend aantal faillissementen en een toename van leegstaande winkelpanden in de non-food retailsector".

Kredietverzekeraar Atradius verwacht dat het aantal faillissementen dit jaar met 52 procent stijgt ten opzichte van vorig jaar. Met die sterke stijging behoort Nederland tot de wereldwijde koplopers. Alleen in Hongkong (plus 68 procent) gaan volgens Atradius naar verwachting meer bedrijven op de fles.

Lagere huurstijging

Dat raakt aan de inkomsten van vastgoedeigenaren. ABN AMRO denkt daarom dat het "bestendigen van de relatie met zittende huurders" belangrijk kan zijn. Zo zouden verhuurders soms genoegen kunnen nemen met een lagere huurstijging. Daarnaast zouden pandeigenaren maatwerkafspraken kunnen maken over de huurverhoging. "Die kunnen ervoor zorgen dat de activiteiten van toekomstbestendige retailers die tijdelijk in de problemen zitten, kunnen blijven doorgaan", aldus de bank. Want als hele ketens omvallen, kan dat volgens ABN AMRO verstrekkende gevolgen hebben. "De huurstroom van meerdere winkels in de portefeuille kan zo in één klap in gevaar komen."

De bank stelt dat het daarom belangrijk is dat vastgoedbeleggers een afweging maken bij de selectie van nieuwe huurders. Daarbij moet rekening worden gehouden met het type bezoekers en het winkelgebied. ABN AMRO verwacht dat steeds meer winkelstraten veranderen in plekken waar shoppen wordt gecombineerd met bijvoorbeeld horeca en sport. Daarnaast zijn er branches die nog wel groei laten zien, zoals tweedehandskledingwinkels en winkels voor verzamelaars. Al is het volgens de bank de vraag "in hoeverre deze winkels bestand zijn tegen toekomstige huurstijgingen".

Meer uit Financieel

Deel Jumbo-supermarkten in het noorden later open door code rood

VEGHEL (ANP) - Een aantal supermarkten van Jumbo in het noorden van het land gaat woensdag later open omdat er code rood geldt. Om hoeveel supermarkten het precies gaat, weet de woordvoerster niet.

36 minuten geleden
Navigatiebedrijf TomTom boekt minder omzet, dringt verlies terug

AMSTERDAM (ANP) - Navigatiedienstverlener TomTom heeft het verlies vorig jaar teruggedrongen, terwijl de omzet daalde. Het Amsterdamse bedrijf levert veel technologie aan de auto-industrie en had er last van dat fabrikanten minder auto's produceerden die TomTom van navigatiemiddelen voorziet. Tegelijkertijd profiteerde TomTom van kostenbesparingen en de verkoop van lucratievere producten.

1 uur geleden
Inflatie daalt in januari naar 2,4 procent

DEN HAAG (ANP) - Het dagelijks leven in Nederland is in januari 2,4 procent duurder geworden dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Daarmee viel de inflatie veel lager uit dan een maand eerder, toen de prijzen gemiddeld met 2,8 procent stegen.

2 uur geleden
ABN AMRO ziet juridische kwetsbaarheden in nieuwe box 3-stelsel

AMSTERDAM (ANP) - Het kabinetsvoorstel voor het nieuwe box 3-stelsel is op meerdere punten juridisch en praktisch kwetsbaar. Dat zeggen de vermogensexperts Tjarko Denekamp en Peter Beets van ABN AMRO.

9 uur geleden
Nieuwe AI-tool jaagt Amerikaanse beleggers de stuipen op het lijf

NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen gingen dinsdag scherp omlaag, vooral door de angst dat AI-ontwikkelingen de positie van gevestigde softwarebedrijven zullen ondermijnen. Die vrees werd eerder op de dag aangewakkerd op de Europese beurzen door een nieuwe tool van het Amerikaanse AI-bedrijf Anthropic dat is ontworpen om juridisch werk te automatiseren. Het hulpmiddel zorgde voor nog meer twijfels over wat AI gaat doen met de hele informatie- en datasector.

11 uur geleden
OpenAI wil farmaceuten steunen bij ontwikkeling nieuwe medicijnen

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - De topman van OpenAI, het bedrijf achter de populaire chatbot ChatGPT, overweegt farmaceutische bedrijven te ondersteunen bij het ontdekken van nieuwe medicijnen, met behulp van zijn AI-technologieën. In ruil daarvoor zou OpenAI vervolgens een deel van de opbrengsten uit die ontdekkingen kunnen ontvangen, zei Sam Altman dinsdag tijdens een AI-conferentie in San Francisco.

12 uur geleden
VS sluiten deze week tot 11 grote deals over zeldzame aardmetalen

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten gaan deze week tot elf nieuwe handelsakkoorden over zeldzame aardmetalen aankondigen, zei de Amerikaanse minister van Binnenlandse Zaken Doug Burgum.

12 uur geleden