ABN AMRO verwacht krimp bouwsector in 2021
AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse bouwsector zal volgend jaar naar verwachting met 3 procent krimpen vanwege de gevolgen van de coronacrisis en de stikstofproblematiek. Dat schrijft ABN AMRO in een rapport over de bouw.
De bank zegt dat de impact van de coronacrisis op de bouwsector in eerste instantie relatief laag was, omdat de effecten van de lockdown van korte duur waren. De dip komt nu later dan aanvankelijk was gedacht. De achterblijvende bedrijfsinvesteringen, oplopende werkloosheid en versoberde steunmaatregelen van de overheid gaan nu zwaarder wegen, aldus ABN AMRO. Daarnaast zijn de maatregelen van de overheid om de stikstofproblematiek op te lossen nog te beperkt, wat ook druk uitoefent op de bouw.
ABN AMRO zegt wel dat bepaalde maatregelen een steuntje in de rug kunnen bieden aan de bouw, zoals extra investeringen in infrastructuur, meer geld dat vrijkomt voor het versnellen van de woningbouw en geld dat wordt gebruikt om leegstaand vastgoed om te bouwen naar woningen. Dit is echter onvoldoende om krimp op korte termijn te voorkomen, stelt de bank.
Voor de utiliteitsbouw voorziet de bank nu in 2021 een krimp van de volumes met 4 procent, voor de grond-, weg- en waterbouw wordt een min van 2,5 procent voorzien en voor de woningbouw een krimp van 2 procent. De bank denkt dat vooral middelgrote bouwers het zwaarder krijgen omdat zij vaker actief zijn in nieuwbouwprojecten, die lijden onder de economische teruggang. Voor de sectoren die actief zijn aan het begin van de bouwketen, zoals architecten en ingenieurs, verwacht ABN AMRO een beperkte krimp of zelfs een lichte groei.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - "Het ligt binnen de vrijheid van meningsuiting om compleet gekke uitlatingen te doen", laat een woordvoerder van de Europese Commissie weten na opmerkingen van Elon Musk. De eigenaar van X suggereerde de EU volledig af te schaffen en vergeleek op X de EU met het naziregime, nadat de Commissie het socialmediaplatform vrijdag een boete van 120 miljoen euro had gegeven.
34 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Meta komt de Europese Commissie tegemoet door gebruikers van Instagram en Facebook binnenkort de keuze te bieden om minder gepersonaliseerde advertenties te zien. Het Amerikaanse techbedrijf moest zijn beleid aanpassen om te ontkomen aan een boete, nadat Brussel eerder had vastgesteld dat Meta de Europese digitale regels had overtreden.
35 minuten geledenLUXEMBURG (ANP) - Het aantal luchtvaartpassagiers in de Europese Unie is vorig jaar gegroeid en Schiphol was de op een na drukste luchthaven. Volgens het Europese statistiekbureau Eurostat waren er vorig jaar in totaal 1,1 miljard luchtvaartreizigers binnen de EU, een toename van meer dan 8 procent vergeleken met 2023.
2 uur geledenWIESBADEN (ANP/DPA) - De uitbreiding van windturbines en zonnepanelen heeft in Duitsland bijgedragen aan de opwekking van recordhoeveelheden hernieuwbare energie in juli, augustus en september. Volgens het Duitse statistiekbureau waren wind- en zonne-energie in het derde kwartaal goed voor een recordaandeel van 64,1 procent van de elektriciteitsopwekking.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Unilever stond maandag bij de dalers op de Amsterdamse beurs. Beleggers verwerkten de beursintroductie van The Magnum Ice Cream Company (TMICC), de afgesplitste ijsjesdivisie van voedings- en verzorgingsmiddelenconcern Unilever (min 4 procent). Het aandeel Magnum noteerde op bijna 13 euro, na een openingskoers van 12,20 euro. Het bedrijf, waaronder ijsmerken vallen als Magnum, Cornetto en Ben & Jerry's, gaat ook naar de beurzen in Londen en New York.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De topman van The Magnum Ice Cream Company (TMICC) denkt dat het aandeel van Magnum een echt "volksaandeel" kan worden. "Met een ijsbedrijf weet je precies wat je koopt", zei Magnum-baas Peter ter Kulve maandagochtend in aanloop naar het beursdebuut van de afgesplitste ijsjestak van Unilever op het Damrak.
5 uur geledenWIESBADEN (ANP/BLOOMBERG) - De productie in de kwakkelende Duitse industrie is in oktober sterker gegroeid dan verwacht, wat een opsteker is voor de Duitse economie. Volgens het federale statistiekbureau Destatis groeide de industriƫle productie met 1,8 procent in vergelijking met een maand eerder.
5 uur geleden