ABN AMRO verwacht gematigde groei vrijetijdssector
AMSTERDAM (ANP) - De vrijetijdssector zal naar verwachting dit jaar en in 2026 een gematigde groei laten zien, na de forse inhaalslag na de coronapandemie. Dat meldt ABN AMRO in een nieuw rapport. Volgens sectoreconoom Gerarda Westerhuis zijn de grote schommelingen rond de coronajaren voorbij en normaliseert de groei in de vrijetijdssector zich weer.
De bank voorziet een groei voor de sector van 1,5 procent in 2025 en 1 procent in 2026. De groei wordt gedreven door uitgaven van huishoudens en door toerisme. De koopkracht van veel Nederlanders is afgelopen jaar flink verbeterd door loonsverhogingen en een afnemende inflatie. Daarnaast hebben huishoudens in 2024 flink gespaard doordat de rente relatief hoog was. Nu de Europese Centrale Bank (ECB) de rente weer aan het verlagen is, wordt sparen minder aantrekkelijk, wat een stimulans kan zijn om meer uit te geven.
Anderzijds blijft de consument volgens ABN AMRO voorzichtig, wat terug te zien is in het lage en zelfs dalende consumentenvertrouwen. Geopolitieke onzekerheden spelen hierin waarschijnlijk een rol. Ook de aanhoudend hoge prijzen kunnen consumenten terughoudend maken met uitgaven.
Personeelskosten
Tegelijkertijd stapelen de uitdagingen voor de vrijetijdssector zich op, waarschuwt Westerhuis. Zo drukken personeelstekorten en hoge kosten van loon, huur, inkoop en energie op de winstgevendheid. De loonkosten zijn alleen al in januari 2025 met 23,5 procent gestegen sinds 2020.
Ook de inkoop van voedingsmiddelen is duur geworden. De prijzen voor bier zijn met bijna 24 procent gestegen tussen begin 2021 en eind 2024. Koffie werd zelfs bijna 66 procent duurder. Een deel van deze kosten wordt doorberekend aan consumenten. Fastfood, hotels, vakantieparken, campings en vliegtickets zijn daardoor flink in prijs gestegen.
Door de gestegen prijzen zoeken consumenten vaker naar goedkopere alternatieven. Ook kunnen ze besluiten minder vaak op vakantie te gaan en minder uitjes te ondernemen. Volgens Westerhuis blijft een goede prijs-kwaliteitverhouding voor ondernemers dan ook essentieel om concurrerend en aantrekkelijk te blijven.
Meer uit Financieel
HAMBURG (ANP/RTR) - Ondanks dat de Straat van Hormuz zaterdag kort na heropening al weer sloot, is het meerdere cruiseschepen toch gelukt uit de Perzische Golf te varen. TUI Cruises heeft zondag bekendgemaakt dat haar schepen Mein Schiff 4 en Mein Schiff 5 door de zeestraat zijn gevaren. MSC Cruises kwam met een verklaring dat de MSC Euribia Dubai had verlaten en nu op weg is naar Europa.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) kan beter nog even wachten voordat ze de rente verhoogt, in plaats van te snel te handelen, gezien de nog altijd grote onzekerheid over de oorlog in het Midden-Oosten. Dat heeft het Maltese centralebankhoofd Alexander Demarco, tevens een van de beleidsbepalers bij de ECB, gezegd bij de voorjaarsvergadering van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) in Washington.
5 uur geledenANKARA (ANP/BLOOMBERG) - Een nieuwe oliepijpleiding die de Iraakse olievelden bij Basra verbindt met de Turkse Middellandse Zeekust zou kunnen helpen om de wereld minder afhankelijk te maken van olieleveringen via de Straat van Hormuz. Dat heeft topman Fatih Birol van het Internationaal Energieagentschap (IEA) gezegd in de Turkse krant Hürriyet.
6 uur geledenWENEN (ANP/DPA/BLOOMBERG) - Ook in Tsjechië en Slowakije zijn met rattengif gemanipuleerde potjes babyvoeding van fabrikant HiPP aangetroffen. In die landen zijn alle HiPP-potjes door distributeurs uit voorzorg ook uit de verkoop gehaald, terwijl de politie zoekt naar een mogelijke afperser die de babyvoeding heeft vergiftigd.
6 uur geledenHILVERSUM (ANP) - BOVAG-voorzitter Christianne van der Wal vindt het verstandig dat het kabinet maandag met maatregelen komt om de pijn van de prijsstijgingen aan de pomp voor burgers en bedrijven te verzachten. De belangenbehartiger van de autobranche in Nederland snapt wel dat het kabinet niet kiest voor een generieke accijnskorting, zei ze zondag in televisieprogramma WNL Op Zondag.
9 uur geledenGENÈVE (ANP/DPA) - In Zwitserland merken toerismeorganisaties een terugloop in het aantal buitenlandse gasten door de Iranoorlog. Volgens Schweiz Tourismus annuleerden veel toeristen uit Azië in maart hun reizen, deels omdat vluchten via knooppunten in het Midden-Oosten zoals Dubai werden geschrapt.
11 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - In Duitsland worden dit jaar meer dan duizend treinstations gemoderniseerd en tot 2030 krijgen nog eens honderden stations een opknapbeurt. Dat heeft topvrouw Evelyn Palla van Deutsche Bahn (DB) dit weekend gezegd in Duitse media.
12 uur geleden