ABN AMRO verwacht flinke toename faillissementen in horeca
AMSTERDAM (ANP) - Het aantal faillissementen van restaurants en andere eetgelegenheden loopt dit jaar waarschijnlijk op tot een recordhoogte, denken deskundigen van ABN AMRO. Zij rekenen dit jaar op ongeveer 450 bankroeten in de sector in Nederland. Dat zou neerkomen op een ruime verdubbeling ten opzichte van 2023. Over heel 2024 zijn nog geen cijfers beschikbaar.
"Waar de Nederlandse horeca goed leek te herstellen na de pandemie, stapelen de problemen zich opnieuw op", merken de kenners op. Ze spreken van een combinatie van stijgende kosten, dalende marges en oplopende schulden. Inflatie, hogere energiekosten en stijgende huur- en loonkosten maken het steeds lastiger voor ondernemers om er financieel uit te komen. Wat ook zou kunnen meespelen is de concurrentie van supermarkten die steeds meer luxe kant-en-klare producten aanbieden.
Vooral kleinere horecabedrijven, met vijf tot vijftig medewerkers, hebben vaker te maken met problematische schulden, komt verder naar voren in de analyse. Daarnaast lijken ondernemers in de branche het lastiger te hebben in kleinere steden met een relatief hoge winkelleegstand, zoals Hengelo en Helmond.
In de studie, waarvoor is samengewerkt met Hotelschool The Hague, wordt ook gewezen op de verschillen in het soort horecabedrijven. Zo blijven pannenkoekenrestaurants vrij stabiel in aantal, waarschijnlijk dankzij gunstige locaties en een hoge arbeidsproductiviteit. Bezorgrestaurants maken daarnaast al een aantal jaar een sterke groei door.
"De Nederlandse horecasector staat voor een belangrijke uitdaging", concluderen de deskundigen. Maar het zou wel mogelijk zijn om de crisis te boven te komen, onder meer door in te spelen op veranderende consumentenbehoeften en door te investeren in digitalisering. Bij dat laatste denken de kenners bijvoorbeeld aan software voor voorraadbeheer. Zo kan technologie helpen bij het verminderen van voedselverspilling en daarmee het verlagen van kosten.
Meer uit Financieel
STOCKHOLM (ANP) - Viaplay heeft het jaar 2025 afgesloten met minder abonnees. De Zweedse streamingdienst, die in Nederland de Formule 1 uitzendt, telde in de maanden oktober, november en december 2025 ongeveer 4,36 miljoen abonnees. Dat zijn er ruim 8 procent minder dan de bijna 4,8 miljoen in het vierde kwartaal van 2024.
1 uur geledenNEW DELHI (ANP/RTR/AFP/BELGA) - Bill Gates heeft een voor donderdag geplande toespraak op een internationale top over kunstmatige intelligentie (AI) in India op het laatste moment afgezegd. Volgens de Gates Foundation wil de Microsoft-oprichter niet dat de focus van het evenement te veel wordt afgeleid. Gates is in opspraak door zijn vroegere band met zedendelinquent Jeffrey Epstein.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - KLM zet tijdelijk extra personeel in om het toegenomen aantal claims te verwerken. De luchtvaartmaatschappij heeft na de sneeuwweek op Schiphol in januari meer klantvragen en claims binnengekregen en is nog niet klaar met het afhandelen daarvan.
1 uur geledenVEVEY (ANP) - De grootschalige terugroepactie van babyvoeding door Nestlé heeft een negatieve invloed op de verwachte omzetgroei van het voedingsconcern. Nestlé heeft in tientallen landen, waaronder Nederland, babyvoeding uit de schappen gehaald om de mogelijke aanwezigheid van de giftige stof cereulide. Die kan leiden tot braken en diarree. In het eerste kwartaal alleen loopt de impact voor het bedrijf naar schatting in de honderden miljoenen.
3 uur geledenSON (ANP) - Het aantal ziekmeldingen in januari is in vijf jaar niet zo laag geweest. Dat blijkt uit cijfers van arbodienstverleners ArboNed en HumanCapitalCare, die gezamenlijk verzuimregelingen voor zo'n miljoen Nederlandse werknemers voorzien. Dat komt voornamelijk omdat de griepepidemie dit jaar relatief laat is begonnen.
3 uur geledenNIEUWEGEIN (ANP/BELGA) - Het Belgische indoorsportpretparkbedrijf Sparkx breidt uit naar Nederland. De onderneming heeft een huurovereenkomst gesloten om in De Beursfabriek in Nieuwegein een nieuwe locatie te openen. Met een oppervlak van ruim 7500 vierkante meter wordt het direct het grootste sportpretpark van Europa, heeft het bedrijf aangekondigd.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - KLM-topvrouw Marjan Rintel is niet te spreken over de bevriezing van de havengelden door Schiphol. Rintel had het logischer gevonden als de luchthaven de tarieven de komende jaren had verlaagd. Volgens Rintel is de luchthaven relatief duur en dat heeft gevolgen voor de luchtvaartmaatschappij.
3 uur geleden