Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

ABN AMRO: tekort aan installateurs zit verduurzaming in de weg

ABN AMRO: tekort aan installateurs zit verduurzaming in de weg

AMSTERDAM (ANP) - Het tekort aan installateurs in Nederland zit verduurzaming van woningen en andere gebouwen in de weg, vooral in grote steden. Daarvoor waarschuwt ABN AMRO in een nieuw rapport. Doordat het voor bedrijven steeds moeilijker is voldoende geschikt personeel te vinden, zou inmiddels 30 procent van de vacatures in de installatiesector onvervulbaar zijn. Dat is hoger dan voor de corona-uitbraak en relatief ook veel hoger dan het personeelstekort in bijvoorbeeld de industrie of de bouw.

Het gaat om gespecialiseerde krachten die onder meer warmtepompen, zonnepanelen en andere energiezuinige installaties kunnen aanleggen, evenals dakwerk, zonwering en sanitair. In de zomer van vorig jaar was het tekort aan dit soort personeel nog vergelijkbaar met dat de tekorten in de bouwsector. Het aandeel onvervulbare vacatures verdubbelde sindsdien in de bouw tot 23 procent, maar verdrievoudigde voor de installatiebranche. Het gevolg van dit capaciteitsgebrek is dat verduurzamingsprojecten grote vertraging kunnen oplopen, aldus ABN AMRO.

De bank baseert zich bij de analyse onder meer op gegevens van uitkeringsinstantie UWV. Vooral voor keukenmonteurs en rolluik- en zonweringsinstallateurs zou het heel moeilijk zijn om nog nieuwe werknemers te vinden. Dit komt onder meer doordat veel particulieren in de coronaperiode besloten om hun huis te verbouwen, zegt ABN AMRO. Daarnaast blijkt dat de problemen zich vooral in grotere gemeenten voordoen. In Ede, Lelystad, Almere, Amsterdam en Utrecht zouden voor de functie werktuigbouwkundig installatiemonteur meer dan vier op de vijf vacatures onvervulbaar zijn.

De problemen zijn al vaker aangekaart door partijen uit de branche. ABN AMRO merkt dat veel installatiebedrijven het tekort proberen weg te werken door extra personeel in te kopen. Dit doen ze bijvoorbeeld door personeel van andere installatiebedrijven met hoger loon naar binnen te trekken. Maar dat is volgens de bank geen echte oplossing. Beter zou zijn om te denken aan het opleiden van personeel dat nu nog in andere sectoren werkt, of te kijken of er een verschuiving van functies mogelijk is. Ook zou het kunnen helpen om personeel uit regio's met minder schaarste in de steden in te zetten. Hierbij zou ook de overheid kunnen helpen. Volgens ABN AMRO moet er naar "creatieve oplossingen" worden gezocht. Anders zou het aandeel onvervulbare vacatures nog veel verder kunnen oplopen.

Meer uit Financieel

ABN AMRO: hogere koopkracht zorgt voor meer bestedingen in horeca

AMSTERDAM (ANP) - De stijgende koopkracht zorgt voor meer bestedingen in restaurants en cafés, meldt ABN AMRO in een rapport over de horecasector. Eet- en drinkgelegenheden zijn volgens de bank daardoor in iets rustiger vaarwater terechtgekomen. Ook zijn de vooruitzichten voor horecaondernemers iets positiever dan in de afgelopen jaren. Tegelijkertijd blijft de sector kwetsbaar door problematische schulden, sterk schommelende voedselprijzen en het aanhoudende personeelstekort.

2 uur geleden
KLM-topvrouw erkent dat communicatie naar reizigers beter moest

HILVERSUM (ANP) - KLM had beter moeten communiceren met passagiers die deze week strandden op Schiphol omdat er massaal vluchten werden geannuleerd vanwege de sneeuwval. Dat heeft KLM-topvrouw Marjan Rintel donderdagavond toegegeven in tv-programma Pauw & De Wit.

2 uur geleden
Wall Street enthousiast over gesprekken Rio Tinto en Glencore

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Beleggers op Wall Street hebben donderdag enthousiast gereageerd op nieuwe fusiegesprekken tussen de grote internationale mijnbouwers Rio Tinto en Glencore. De mogelijke samensmelting zou van de twee het grootste mijnbouwbedrijf ter wereld maken. Iets meer dan een jaar geleden liepen eerdere gesprekken tussen de concerns nog spaak.

5 uur geleden
Bloomberg: Paramount wil muziekzender MTV weer groot maken

LOS ANGELES (ANP) - Het Amerikaanse mediaconcern Paramount Skydance wil muziekzender MTV weer groot maken en zoekt daarbij de hulp van de muziekindustrie. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden.

5 uur geleden
KLM schrapt vrijdag 80 vluchten op Schiphol om winters weer

SCHIPHOL (ANP) - Het winterse weer zorgt vrijdag weer voor vluchtuitval op Schiphol. KLM heeft aangekondigd "preventief" 80 vluchten van en naar de luchthaven te schrappen, omdat vrijdagavond slecht weer wordt verwacht. Vooral vluchten naar Europese bestemmingen, waarnaar vaak meerdere vluchten per dag gaan, gaan dan niet door.

6 uur geleden
Frankrijk tegen Mercosur-deal, maar akkoord komt er mogelijk toch

PARIJS (ANP/RTR) - Frankrijk gaat tegen de ondertekening van het vrijhandelsakkoord met het Mercosur-blok van Zuid-Amerikaanse landen stemmen, heeft de Franse president Emmanuel Macron laten weten. Maar het akkoord komt er mogelijk toch.

7 uur geleden
Beurskoers Groenlandse bank fors omhoog door speculatie over VS

KOPENHAGEN (ANP) - De beurskoers van de Groenlandse bank GrønlandsBANKEN is de eerste dagen van dit jaar met meer dan 36 procent gestegen op de beurs in Kopenhagen. Beleggers lijken erop voor te sorteren dat de Verenigde Staten weleens veel investeringen kunnen gaan doen in de Groenlandse economie.

8 uur geleden