ABN AMRO: tekort aan installateurs zit verduurzaming in de weg
AMSTERDAM (ANP) - Het tekort aan installateurs in Nederland zit verduurzaming van woningen en andere gebouwen in de weg, vooral in grote steden. Daarvoor waarschuwt ABN AMRO in een nieuw rapport. Doordat het voor bedrijven steeds moeilijker is voldoende geschikt personeel te vinden, zou inmiddels 30 procent van de vacatures in de installatiesector onvervulbaar zijn. Dat is hoger dan voor de corona-uitbraak en relatief ook veel hoger dan het personeelstekort in bijvoorbeeld de industrie of de bouw.
Het gaat om gespecialiseerde krachten die onder meer warmtepompen, zonnepanelen en andere energiezuinige installaties kunnen aanleggen, evenals dakwerk, zonwering en sanitair. In de zomer van vorig jaar was het tekort aan dit soort personeel nog vergelijkbaar met dat de tekorten in de bouwsector. Het aandeel onvervulbare vacatures verdubbelde sindsdien in de bouw tot 23 procent, maar verdrievoudigde voor de installatiebranche. Het gevolg van dit capaciteitsgebrek is dat verduurzamingsprojecten grote vertraging kunnen oplopen, aldus ABN AMRO.
De bank baseert zich bij de analyse onder meer op gegevens van uitkeringsinstantie UWV. Vooral voor keukenmonteurs en rolluik- en zonweringsinstallateurs zou het heel moeilijk zijn om nog nieuwe werknemers te vinden. Dit komt onder meer doordat veel particulieren in de coronaperiode besloten om hun huis te verbouwen, zegt ABN AMRO. Daarnaast blijkt dat de problemen zich vooral in grotere gemeenten voordoen. In Ede, Lelystad, Almere, Amsterdam en Utrecht zouden voor de functie werktuigbouwkundig installatiemonteur meer dan vier op de vijf vacatures onvervulbaar zijn.
De problemen zijn al vaker aangekaart door partijen uit de branche. ABN AMRO merkt dat veel installatiebedrijven het tekort proberen weg te werken door extra personeel in te kopen. Dit doen ze bijvoorbeeld door personeel van andere installatiebedrijven met hoger loon naar binnen te trekken. Maar dat is volgens de bank geen echte oplossing. Beter zou zijn om te denken aan het opleiden van personeel dat nu nog in andere sectoren werkt, of te kijken of er een verschuiving van functies mogelijk is. Ook zou het kunnen helpen om personeel uit regio's met minder schaarste in de steden in te zetten. Hierbij zou ook de overheid kunnen helpen. Volgens ABN AMRO moet er naar "creatieve oplossingen" worden gezocht. Anders zou het aandeel onvervulbare vacatures nog veel verder kunnen oplopen.
Meer uit Financieel
EDE (ANP) - Nederlanders gaven vorig jaar in totaal 23 miljard euro uit aan eten en drinken buiten de deur. Dat is 3,9 procent meer dan een jaar eerder, blijkt uit jaarcijfers van kennisplatform FoodService Instituut Nederland (FSIN). Voor 2026 verwacht FSIN een verdere groei van 3,2 procent.
5 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol verwacht dat ook de komende nacht geen door het winterse weer gestrande passagiers op de luchthaven zullen overnachten. De veldbedden die voor hen waren neergezet, zijn opgeruimd. Voor maandag zijn geen vluchten uit voorzorg geannuleerd. Dit meldt een woordvoerder van Schiphol.
12 uur geledenKUALA LUMPUR (ANP/BLOOMBERG) - Ook Maleisië heeft maatregelen genomen tegen Grok vanwege het genereren van seksuele beelden. De Maleisische internettoezichthouder meldde zondag dat de toegang tot de chatbot van Elon Musks bedrijf xAI in het land wordt beperkt totdat effectieve veiligheidsmaatregelen zijn ingevoerd.
13 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse minister van Financiën Lars Klingbeil wil meer internationale samenwerking op het gebied van zeldzame grondstoffen. Hiervoor pleitte hij in aanloop naar het overleg over dit onderwerp maandag met de ministers van Financiën van de G7-landen in Washington.
14 uur geledenCAIRO (ANP/RTR) - Egypte heeft deals voor duurzame energie ondertekend ter waarde van 1,8 miljard dollar, omgerekend ongeveer 1,5 miljard euro. Dit meldt de staatstelevisie.
14 uur geledenNAMEN (ANP/BELGA) - Boeren blokkeren ook zondag snelwegen in België uit protest tegen de handelsdeal van de EU met Zuid-Amerikaanse landen. De federale politie meldt dat dit op snelwegen in de provincies Henegouwen en Namen gebeurt.
15 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China wil zich op het gebied van handel dit jaar onder meer richten op het verbeteren van exportcontroles. Dit meldt het Chinese ministerie van Handel zondag in een verklaring over de belangrijkste prioriteiten voor 2026. Het ministerie wil daarnaast de risicopreventie vergroten om de veerkracht van de toeleveringsketen en de nationale veiligheid te garanderen.
16 uur geleden