ABN AMRO: stijging vacatures retail voorbij, maar krapte blijft
AMSTERDAM (ANP) - De stijging van het aantal vacatures binnen de retailsector lijkt voorbij, na een jarenlange toename. Hoewel het probleem daardoor lijkt te zijn gekeerd, kampt de sector nog steeds met personeelskrapte. Een groot deel van de retailbedrijven ziet het tekort aan personeel nog altijd als een belemmering in hun bedrijfsvoering. Dat concludeert ABN AMRO in een rapport over de retailsector.
Het aantal openstaande vacatures in de retail loopt sinds 2014 al op. De oorlog in Oekraïne en de als gevolg daarvan sterk gestegen inflatie heeft wat voorzichtigheid bij het aannemen van personeel veroorzaakt, maar de aantallen openstaande vacatures zijn nog steeds zeer hoog. En dat veroorzaakt problemen voor retailers. Zo zijn winkels regelmatig gesloten vanwege een tekort aan personeel, is de werkdruk zeer hoog en is het lastig om werkroosters rond te krijgen.
Veel langdurig openstaande vacatures zijn volgens de bank nog te vinden onder technisch personeel in de automotivesector, met name voor autotechnici en schadeherstellers. Ook vacatures voor verkoopmedewerkers zijn steeds lastiger te vervullen.
Minimummaandloon
Het verhogen van het loon is volgens ABN AMRO een goede manier om de krapte in de retail tegen te gaan. Het loon is in deze sector al lange tijd relatief laag. Met het verhogen van het minimumloon en de overstap van een minimummaandloon naar een minimumuurloon wordt hier al wat aan gedaan voor het komende jaar.
Omdat het verhogen van het minimumloon een algemene maatregel is, verbetert dit niet per se de concurrentiepositie van de retail ten opzichte van andere sectoren. De arbeidskrapte kan echter ook op andere manieren worden tegengegaan. Retailers doen er volgens de bank goed aan in te zetten op persoonlijke waardering, verantwoordelijkheid, trainingen en het creëren van een goede balans tussen werk en privé. De toepassing van technologie kan eveneens leiden tot een hogere arbeidsproductiviteit en dus tot arbeidsbesparing.
Transactiedata
ABN AMRO merkt verder op dat uit de transactiedata van particuliere klanten van de bank blijkt dat in oktober en november minder besteed werd bij vrijwel alle branches in de retailsector. Vooral meubelzaken laten een forse daling zien ten opzichte van dezelfde maanden in 2021. De bank verwacht dat de consumentenbestedingen ook in het eerste kwartaal van 2023 licht zullen afnemen als gevolg van de dalende koopkracht.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is vrijdag met een flinke winst gesloten. Chipbedrijven sloten met forse plussen, onder meer door een koersstijging van Nvidia in New York. Chipbedrijf Besi klom 7 procent en eindigde bovenaan de AEX-index, gevolgd door ASMI met een stijging van 5,5 procent. Chipmachinefabrikant ASML won 3,5 procent.
1 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De G7-landen stellen de komende vier maanden tot 100 miljoen vaten olie en diesel uit hun noodvoorraden beschikbaar. Dit gebeurt na aandringen van de Amerikaanse president Donald Trump, die Frankrijk en Duitsland had bedreigd met een exportverbod. Trump spreekt op zijn socialemediaplatform Truth Social van een "enorme hoeveelheid".
2 uur geledenFLENSBURG (ANP/DPA) - Skoda roept wereldwijd zo'n 1,7 miljoen auto's terug vanwege een schroef die kan afbreken en daardoor de besturing kan beïnvloeden. Het gaat om de modellen Kodiaq, Karoq, Octavia en Superb. In de garages worden de schroeven vervangen door andere exemplaren.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winsten geopend na bekendmaking van het belangrijke banenrapport van de Amerikaanse overheid. De banengroei in de Verenigde Staten viel in september aanzienlijk zwakker uit dan verwacht. Sportmerk Nike stond bij de verliezers op Wall Street vanwege tegenvallende kwartaalcijfers en vooruitzichten.
3 uur geledenLOS ANGELES (ANP/AFP) - De Amerikaanse autoriteiten hebben een man gearresteerd die ervan wordt beschuldigd computerservers ter waarde van meer dan 300 miljoen dollar naar China te hebben gesmokkeld. Dat heeft het ministerie van Justitie bekendgemaakt.
4 uur geledenGENÈVE (ANP) - Handelshuis voor olieproducten en grondstoffen Gunvor verandert zijn naam in Centalion. Het bedrijf verhuist zijn hoofdkantoor van Cyprus naar Singapore. De stap komt na een periode vol kritiek op vermeende banden van Gunvor met het Kremlin, onder andere uit de Verenigde Staten.
5 uur geledenNAIROBI (ANP) - Meer dan dertig leden van lokale gemeenschappen in het oosten van Kenia hebben een rechtszaak aangespannen tegen een project voor koolstofkredieten op hun grondgebied. Grote bedrijven hebben die kredieten gekocht om hun uitstoot te compenseren. Maar herders zeggen door het project de controle over hun land in de gebieden rond Biliqo Bulesa, een natuurreservaat in de regio Merti, te zijn kwijtgeraakt.
6 uur geleden