ABN AMRO rekent op sterkere stijging woningprijzen
AMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO heeft de verwachting voor de stijging van de huizenprijzen dit jaar naar boven bijgesteld, van 2,5 procent naar 4 procent. Dat komt onder meer door hogere lonen, dalende hypotheekrentes en de toenemende krapte van het woningaanbod, zeggen economen van de bank. In 2025 stijgen de huizenprijzen naar verwachting verder met 3,5 procent.
Sinds de zomer van vorig jaar stijgen de huizenprijzen weer. Naast de verbeterde betaalbaarheid van huizen, door hogere lonen en dalende hypotheekrentes, stonden er in het vorige kwartaal veel minder huizen te koop in vergelijking met het vierde kwartaal in 2022. Daarom hebben kopers minder keuze en wordt er vaker overgeboden op een huis. Ook komen er steeds meer eenpersoonshuishoudens bij waardoor de krapte op de huizenmarkt verder toeneemt, aldus ABN AMRO.
Het aantal woningverkopen staat volgens ABN AMRO nog wel onder druk, al lijkt de sterkste daling van het aantal transacties achter de rug. "Door de prijsontwikkeling en rentedaling zijn huiseigenaren die willen doorstromen naar een andere woning eerder bereid om een nieuw huis te kopen voordat zij het oude huis verkocht hebben", licht de bank toe. De gemiddelde verkooptijd van een huis loopt dan ook al drie kwartalen op rij terug.
Minder hypotheken
Vorig jaar zijn in totaal minder hypotheken verstrekt door de daling van de woningverkopen en de gestegen hypotheekrentes. Maar in het laatste kwartaal van vorig jaar steeg voor het eerst sinds begin 2022 het aantal hypotheekaanvragen weer. De bank denkt dat dit een voorbode kan zijn voor het komende jaar.
Vooral het aandeel hypotheekaanvragen van starters steeg hard en hun positie op de woningmarkt verbetert, zegt econoom woningmarkt Bram Vendel. "Bovendien kunnen starters bij het wegvallen van de schenkingsvrijstelling, ook bekend als de jubelton, nog steeds gebruikmaken van een familiehypotheek", merkt hij op. Inmiddels maakt ongeveer één op de zes huishoudens in Nederland gebruik van zo'n familiehypotheek, zegt de ABN AMRO-econoom.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met verlies gesloten. Ook de beurzen elders in Europa lieten rode cijfers zien door onzekerheid bij beleggers over de vredesbesprekingen in het Midden-Oosten. De olieprijzen gingen weer flink omhoog.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben sancties opgeheven voor een aantal bedrijven uit Belarus, waaronder grote producenten van de voor kunstmest belangrijke grondstof potas. Daarnaast geeft het Amerikaanse ministerie van Financiën toestemming om weer zaken te doen met de Belarussische staatsbank Belinvestbank. De bedrijven belandden eerder op de Amerikaanse sanctielijst vanwege de steun van Belarus aan de Russische inval in Oekraïne.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse Bondsdag heeft een wet aangenomen die de sterke stijging van brandstofprijzen moet beteugelen. Vanaf april mogen tankstations enkel een keer per dag, rond het middaguur, hun prijzen verhogen. Prijzen verlagen mag de hele dag door. Overtredingen kunnen bestraft worden met boetes tot 100.000 euro.
1 uur geledenNICOSIA (ANP/DPA/AFP) - De regering van Cyprus komt met een steunpakket van in totaal 200 miljoen euro voor huishoudens, boeren en de toeristische sector vanwege de impact van de oorlog in het Midden-Oosten. Het gaat onder meer om tijdelijke verlagingen van de btw op levensmiddelen en stroom, een verlaging van de brandstofaccijns en subsidies aan boeren en hotels.
2 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol kijkt of het de hulp aan passagiers met een beperking zelf gaat uitvoeren, in plaats van die hulp uit te besteden aan andere bedrijven. Dat meldt een woordvoerster van de luchthaven donderdag, na kritiek van vakbond FNV.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De diensten van Odido komen weer op gang na een storing bij de telecomprovider. Een woordvoerder meldt dat een deel van de mobiele diensten tijdelijk niet beschikbaar was door "een probleem met het koelsysteem in een datacenter".
3 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - De miljardensteun die de Nederlandse staat tijdens de coronapandemie aan KLM verleende, staat opnieuw juridisch ter discussie. Een belangrijke adviseur van het Europees Hof van Justitie adviseert een eerdere vernietiging van de Europese goedkeuring voor de steun door de op een na hoogste EU-rechter in stand te laten.
3 uur geleden