
ABN AMRO: Nederlandse visserij zal komende jaren flink krimpen
AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse vissersvloot zal de komende vijf jaar met 10 tot 15 procent krimpen. Onder meer door de dalende omzetten en hoge brandstofkosten komen veel vissers in de problemen. De aangekondigde financiële overheidssteun komt voor een deel van de vissers te laat, verwacht ABN AMRO op basis van eigen onderzoek.
Ongeveer een derde van de vissers denkt de komende jaren in de financiële problemen te kunnen komen. Ook de brexit en de uitbreiding van windmolenparken leiden tot zorgen bij vissers. Door de nieuwe verdeling van vangstrechten mogen vissers minder vis vangen dan voor de brexit.
ABN AMRO verwacht verder dat de koopkracht aan het einde van dit jaar de vraag naar vis negatief beïnvloedt. Mensen hebben dan mogelijk minder geld om uit te geven in bijvoorbeeld restaurants. Op de lange termijn neemt de vraag in Nederland en andere EU-landen naar verwachting weer toe. Toch zal die de krimp van de vissersvloot niet tegenhouden, denkt de bank.
Innoveren en verduurzamen
De schepen die in de vraag naar vis blijven voorzien, zullen volgens ABN AMRO moeten innoveren en verduurzamen. Dat is ook wat de overheid voor ogen heeft. Volgens de bank moeten vissers onder meer de ruimte krijgen om te experimenteren, bijvoorbeeld met het vissen in de buurt van windmolenparken.
In juli kreeg het kabinet toestemming van de Europese Unie om de noodlijdende vissers uit te kopen. In totaal is daarvoor 155 miljoen euro beschikbaar. Vissers die tot op zekere hoogte geraakt zijn door de brexit, kunnen aanspraak maken op deze saneringsregeling.
In totaal zijn in de Nederlandse visserijsector 250 bedrijven actief. Het leeuwendeel daarvan betreft zelfstandige ondernemers die werken met één schip. De sector is jaarlijks goed voor 80 miljoen kilogram vis met een waarde van 250 miljoen euro. Een groot deel daarvan wordt geëxporteerd naar andere EU-landen.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Zuivelproducten, zoals kaas, melk en boter, evenals vleesproducten in de supermarkt worden naar verwachting de komende jaren nog duurder door de krimp van de Nederlandse veestapel, zegt ABN AMRO. Volgens de bank raakt de zuivel- en vleessector verstoord doordat steeds meer boerenbedrijven gebruikmaken van beëindigingsregelingen. "Het aanbod van vlees en melk van Nederlandse bodem daalt, wat een prijsopdrijvend effect heeft", staat in een sectorrapport van de bank.
1 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - In 2024 installeerden Nederlanders 147.000 nieuwe privélaadpalen, meldt marktonderzoeker Multiscope. De totale besteding aan laadpalen was vorig jaar 198 miljoen euro.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Zuivelproducten, zoals kaas, melk en boter, evenals vleesproducten in de supermarkt worden naar verwachting de komende jaren nog duurder door de krimp van de Nederlandse veestapel, zegt ABN AMRO. Volgens de bank raakt de zuivel- en vleessector verstoord doordat steeds meer boerenbedrijven gebruikmaken van beëindigingsregelingen. "Het aanbod van vlees en melk van Nederlandse bodem daalt, wat een prijsopdrijvend effect heeft", staat in een sectorrapport van de bank.
2 uur geledenSANTA CLARA (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse chipconcern Nvidia heeft een gematigde omzetprognose afgegeven voor het huidige kwartaal. Dat wakkert de zorgen onder beleggers aan dat de enorme groei in uitgaven voor kunstmatige intelligentie vertraagt. Dit zou erop kunnen wijzen dat de enorme groei van de belangrijke fabrikant van chips voor AI-toepassingen in het huidige tempo niet vol te houden is.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De brede S&P 500-graadmeter op de beurs in New York heeft woensdag een recordniveau bereikt, terwijl beleggers in spanning wachtten op de kwartaalresultaten van AI-chipbedrijf Nvidia. Die cijfers, die na het slot van de beurs komen, zijn belangrijk omdat ze meer inzicht geven in de opmars van kunstmatige intelligentie. Aangezien Nvidia als 's werelds meest waardevolle bedrijf ongeveer 8 procent van de S&P 500 uitmaakt, zijn de resultaten ook belangrijk voor de vele Amerikanen die indexbeleggingsfondsen gebruiken om te sparen voor hun pensioen.
3 uur geledenAPELDOORN (ANP) - Een afschaffing van de hypotheekrenteaftrek is minder ingrijpend dan vaak wordt gevreesd. Dat stelt financieel dienstverlener Van Bruggen, nu meerdere politieke partijen in hun verkiezingsprogramma willen stoppen met dit belastingvoordeel voor huizenbezitters.
5 uur geledenDUBLIN (ANP/BELGA) - De Ierse budgetvlieger Ryanair gaat medewerkers hogere bonussen uitkeren als ze passagiers betrappen die proberen te grote bagage op vluchten mee te brengen. "Ik wil dat ons personeel mensen betrapt die ons systeem proberen op te lichten", heeft Ryanair-topman Michael O'Leary gezegd.
5 uur geleden