ABN AMRO: Nederland ontvangt steeds minder zakelijke reizigers
AMSTERDAM (ANP) - Nederland ontvangt steeds minder zakelijke reizigers, stelt ABN AMRO in een nieuw rapport. Vooral in Amsterdam merkt de bank een afname van het aantal zakelijke overnachtingen. Dat is een aderlating voor de horeca, want zakelijke reizigers geven volgens eerder onderzoek veel meer uit dan toeristische gasten.
De bank wijst op cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Nederlandse hotels verzorgden in de eerste helft van dit jaar 30,8 miljoen overnachtingen, 1,8 procent minder dan een jaar eerder. "Achter dit bescheiden landelijke gemiddelde gaat echter een veel scherpere verschuiving schuil", schrijven ABN AMRO-deskundigen. Het aantal zakelijke overnachtingen daalde in dezelfde periode met 9 procent, naar 7,8 miljoen. "Dat komt neer op een verlies van 780.000 overnachtingen."
Volgens ABN AMRO is de terugval structureel. Amsterdam telde in 2019, voor de coronacrisis, nog 5,8 miljoen zakelijke overnachters. Dat waren er in 2025 nog maar 3,6 miljoen, een daling van ruim 38 procent. Landelijk bedroeg de afname zo'n 20 procent. Na corona herstelde de markt voor zakelijke reizen wel weer enigszins, maar ze bereikte nooit meer het niveau van voor de virusuitbraak.
Toeristenbelasting
Bekend is dat veel bedrijven tegenwoordig veel meer communicatie digitaal doen. Eerder deze week constateerde Natuur & Milieu al in een peiling dat veel grote bedrijven in Nederland sinds de coronapandemie structureel minder zijn gaan vliegen.
ABN AMRO wijst ook op het effect van een hoge toeristenbelasting. Amsterdam moet concurreren met steden die geen toeristenbelasting heffen of zakelijke reizigers ontzien. "Een gerichte vrijstelling voor zakelijke verblijven of congresgangers, zoals veel Duitse gemeenten die hanteren, zou dat nadeel kunnen beperken."
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP) - Het Franse AI-bedrijf Mistral heeft 3 miljard euro aan investeringen opgehaald. Daarmee is de techonderneming die het Europese antwoord moet zijn op OpenAI en Anthropic 21 miljard euro waard.
43 minuten geledenBEIJING (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Chinese export is in augustus verder toegenomen, ondanks de wereldwijde handelsverstoringen door de oorlog in het Midden-Oosten. Die verstoringen werden ruimschoots gecompenseerd door de aanhoudende sterke wereldwijde vraag naar chips en apparatuur voor datacenters voor kunstmatige intelligentie (AI).
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlandse mkb-ondernemers hebben het kabinet-Jetten een brandbrief gestuurd. Daarin roepen ze op om maatregelen te nemen om het ondernemersklimaat in Nederland te verbeteren. "Het mkb is de grootste motor van de Nederlandse economie", schrijft voorzitter Erik Ziengs van ondernemersorganisatie ONL. Het is volgens de organisatie "code rood voor ondernemers".
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het dagelijks leven is in augustus gemiddeld 3,3 procent duurder geworden dan in dezelfde maand een jaar geleden. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van definitieve cijfers, die gelijk zijn aan de eerder gemelde snelle raming. De inflatie steeg daarmee ten opzichte van de 3,2 procent in juli.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De groei van de hoeveelheid zonne-energie die in Nederland kan worden geproduceerd, vlakt af. Dat meldt de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO) dinsdag. Vooral de groei van zonnepanelen bij huishoudens en kleine bedrijven is sterk afgenomen, maar diezelfde trend is ook te zien bij grootschalige zonneparken en zonnepanelen op bedrijfsdaken.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Jongerenbank BUUT begint een socialemediacampagne om ouders en tieners te waarschuwen voor TikTok Shop. Volgens het ABN AMRO-onderdeel is dat verkoopkanaal vergelijkbaar met een "verleidingsmachine, met name voor puberbreinen".
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - President Donald Trump dreigt dat de Canadese vliegtuigfabrikant Bombardier zijn producten niet langer in de Verenigde Staten mag verkopen. Hij deed dit via een bericht op zijn eigen sociale medium Truth Social.
12 uur geleden