ABN AMRO: half miljoen extra seniorenwoningen nodig in Nederland
AMSTERDAM (ANP) - Nederland heeft de komende jaren minimaal 400.000 tot 500.000 nieuwe seniorenwoningen nodig. Dat lost volgens deskundigen van ABN AMRO verschillende problemen tegelijkertijd op. Zo komt de doorstroming op de woningmarkt meer op gang, terwijl de zorgkosten minder hard zullen oplopen omdat ouderen door die extra woonruimte waarschijnlijk langer zelfstandig kunnen wonen.
Sectorbankier Claire van Staaij van het financiƫle concern legt uit dat veel ouderen nu wel willen verhuizen naar een seniorenwoning, maar dat toch niet doen omdat er geen passend en betaalbaar aanbod is. Als gevolg hiervan blijft een groot deel van de ouderen in een eengezinswoning met meerdere verdiepingen wonen. Daardoor komen deze wat grotere huizen niet in de verkoop. En daarmee worden jongere mensen die bijvoorbeeld aan gezinsvorming denken, gedupeerd omdat zij noodgedwongen kleiner blijven wonen dan ze eigenlijk zouden willen.
Het gebrek aan doorstroming bij ouderen is de laatste tijd meerdere malen aangevoerd als een van de oorzaken van de problemen op de woningmarkt, waar de huizenprijzen in rap tempo oplopen en het woningaanbod flink is geslonken. Maar een goed onderbouwde becijfering en de koppeling met de zorg, is volgens Van Staaij nog onderbelicht gebleven. "Ouderen vormen de snelst groeiende demografische groep in ons land. Passende en betaalbare ouderenhuisvesting dient daarom een integraal onderdeel van de woningbouwopgave te vormen", stelt de sectorbankier.
Zorg
In de ogen van Van Staaij zou ruwweg de helft van de bijna 1 miljoen nieuwe woningen die de overheid er voor 2030 bijgebouwd wil hebben, voor ouderen moeten zijn. Voor deze inschatting heeft ze cijfers geraadpleegd van onder meer het Centraal Bureau van de Statistiek (CBS) en de Nederlandse Zorgautoriteit (NZa).
Dan gaat het om wat kleineren woningen, gelijkvloers en zonder drempels, met een wat ruimere badkamer en dicht bij voorzieningen als de supermarkt en de bibliotheek. Ook bijvoorbeeld een gemeenschappelijke tuin zou welkom zijn. Van Staaij denkt dat als ouderen de kans krijgen om naar dat soort woningen te verhuizen, ze ook minder snel een beroep op de zorg hoeven doen. "Dit is prettiger voor de ouderen zelf, vermindert de druk op de zorgsector en resulteert bovendien in een mildere stijging van de zorgkosten."
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn dinsdag positief begonnen door de hoop op een mogelijke de-escalatie van de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens zakenkrant The Wall Street Journal heeft president Donald Trump tegen zijn naaste medewerkers gezegd dat hij bereid is de oorlog tegen Iran te beƫindigen, zelfs als de Straat van Hormuz grotendeels dicht blijft. Iran heeft die zeestraat vrijwel afgesloten, waardoor een groot deel van het olietransport uit de regio stilligt.
6 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het is goed nieuws dat het hoofdkantoor van de voedingsmiddelendivisie van Unilever in Nederland blijft na de overname van de tak door de Amerikaanse branchegenoot McCormick. Dat laat minister van Economische Zaken en Klimaat Heleen Herbert weten in een reactie.
1 uur geledenBREDA (ANP) - Ook persoonlijke gegevens van klanten van de boekingswebsites Vacanceselect en Eurocamp zijn buitgemaakt bij het datalek waardoor klanten van vakantieaanbieder Roan zijn getroffen. Dat melden beide aanbieders op hun websites. Volgens hen zijn daarbij voor- en achternamen, e-mailadressen, telefoonnummers en boekingsgegevens als bestemming en aankomst- en vertrekdata gelekt.
1 uur geledenHUNT VALLEY (ANP) - Unilever heeft een akkoord bereikt over de overname van een groot deel van zijn voedingsmiddelendivisie door de Amerikaanse branchegenoot McCormick. Dat bevestigen de bedrijven. Het gaat om een deal in aandelen en contanten met een waarde van 44,8 miljard dollar (39 miljard euro).
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het onderzoek van het Openbaar Ministerie naar mogelijke tekortkomingen in het bestrijden van witwassen bij Rabobank beslaat een langere periode dan eerder gedacht. De bank heeft dossiers moeten overleggen die lopen tot het heden, blijkt uit een tussenuitspraak van de rechtbank in Amsterdam. Het OM meldde vorig jaar nog dat het onderzoek zich richtte op de periode van 2016 tot eind 2021.
2 uur geledenNEW DELHI (ANP/BLOOMBERG) - Willie Walsh, de topman van de internationale luchtvaartbrancheorganisatie IATA, wordt de opvolger van Pieter Elbers bij de Indiase luchtvaartmaatschappij IndiGo. Dat maakte IndiGo-moederbedrijf InterGlobe Aviation dinsdag bekend.
2 uur geledenNIEUWEGEIN (ANP) - Dakbedekkingsbedrijven hamsteren dakrollen voor platte daken. Dat blijkt uit een rondvraag in de markt. Deze rollen worden gemaakt van bitumen, een restproduct van ruwe olie dat net als olie flink duurder is geworden. Volgens branchevereniging VEBIDAK is er geen sprake van een tekort.
2 uur geleden