ABN AMRO gaat schade door bankhelpdeskfraude toch vergoeden
AMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO gaat toch de schade vergoeden van gedupeerde klanten als gevolg van zogenoemde bankhelpdeskfraude. Daarbij doet een crimineel zich voor als een medewerker van de bank, die de klant verleidt tot het afgeven van zijn bankpas en veiligheidscode voor internetbankieren. Dat bevestigt de bank na eerdere berichtgeving van het programma Meldpunt van Omroep MAX.
ABN AMRO vergoedde schade als gevolg van bankhelpdeskfraude, een vorm van spoofing, eerder nog niet. "Maar we hebben nu gezien hoe geraffineerd deze vorm van oplichting eigenlijk is", legt een woordvoerder uit. ABN AMRO gaat zaken die in het verleden zijn afgewezen omdat de klant zijn veiligheidscode had gedeeld opnieuw beoordelen. Volgens Stichting GIBO, een platform voor gedupeerden van spoofing, werd schade van bankhelpdeskfraude al wel vergoed bij andere banken.
Minister Wopke Hoekstra van Financiën maakte eind 2020 afspraken met de financiële sector over spoofing. Omdat bij deze vorm van fraude "de betaling wettelijk gezien door de klant zelf is geïnitieerd" waren banken niet verplicht tot compensatie van de schade. Toch riep de Tweede Kamer Hoekstra op desnoods de wet aan te passen om daar verandering in te brengen.
Consumentenbond
Vorige week vroeg de Consumentenbond banken nog meer te doen om te voorkomen dat hun klanten slachtoffer worden van fraude bij het overmaken van geld naar andere bankrekeningen. Volgens de bond worden de laatste jaren steeds meer mensen het slachtoffer van onder meer Whatsappfraude, helpdeskfraude en spoofing. De geschatte schade vorig jaar 44 miljoen euro.
Om fraude tegen te gaan hebben verschillende banken een wachttijd van enkele uren ingebouwd als een klant zijn limiet voor overboekingen verhoogt. Bij ABN AMRO is de overboeklimiet 250.000 euro. Dat wordt volgens een woordvoerder niet aangepast, maar er komt wel een soort extra slot op de bankrekening, dat klanten zelf kunnen instellen. Hoe dat er precies uit komt te zien is nog niet bekend. De zegsman wijst er wel op dat het bij gevallen van oplichting bijna altijd gaat om bedragen van minder dan 10.000 euro.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - ASML gaat het Indiase Tata Electronics helpen bij het opzetten van een chipfabriek, een van de eerste in het Aziatische land. Dat hebben de bedrijven bekendgemaakt tijdens het tweedaagse bezoek van de Indiase premier Narendra Modi aan Nederland.
1 uur geledenTOKIO (ANP/AFP) - Een Japans farmaciebedrijf heeft artsen gewaarschuwd om een medicijn voor zeldzame auto-immuunziekten niet meer aan nieuwe patiënten voor te schrijven, nadat twintig mensen die het middel gebruikten zijn overleden. Volgens Kissei Pharmaceutical zou Tavneos ernstige leverproblemen kunnen veroorzaken.
2 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China en de Verenigde Staten zijn overeengekomen om de heffingen op sommige producten te verlagen om de onderlinge handel te bevorderen. Dat heeft het Chinese ministerie van Handel naar buiten gebracht. Het ministerie publiceerde de verklaring op zaterdag na de tweedaagse top in Beijing tussen de Amerikaanse president Donald Trump en de Chinese leider Xi Jinping.
3 uur geledenBIEL (ANP/BLOOMBERG) - Het Zwitserse horlogeconcern Swatch heeft zijn winkels zaterdag in meerdere landen tijdelijk gesloten. Het bedrijf zag zich daartoe gedwongen door een overweldigende drukte om het in de verkoop gaan van een nieuw horloge. Niet alleen in Nederland, maar bijvoorbeeld ook in het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk, Dubai en Singapore bleven vestigingen dicht.
5 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - NAVO-topman Mark Rutte gaat Europese wapenfabrikanten volgende week oproepen om hun investeringen te verhogen en de productie op te voeren. Dat meldt zakenkrant Financial Times op basis van ingewijden.
7 uur geledenOAKLAND (ANP/BLOOMBERG) - YouTube, Snap en TikTok hebben in de Verenigde Staten een zaak geschikt rond beschuldigingen over de verslavende werking van de socialmedia en hogere zorgkosten bij scholen als gevolg daarvan. Als de zaak voor de rechter was gekomen, riskeerden de bedrijven op te draaien voor allerlei kosten die scholen maken.
8 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vakbond FNV heeft het kabinet per brief opgeroepen om niet te tornen aan het weekend, vrije avonden en feestdagen in de Winkeltijdenwet. "Steeds weer zien we dat dit kabinet de rekening neerlegt bij gewone werkenden. Eerst de afbraak van WW, WIA en AOW, nu dreigt ook nog het weekend te worden opgeofferd", zegt FNV-bestuurder Linda Vermeulen. "Wij zeggen heel duidelijk: schaf het weekend niet af."
10 uur geleden