ABN AMRO en ING aan kop in licht hogere AEX
AMSTERDAM (ANP) - De banken ABN AMRO en ING gingen woensdag aan kop in de AEX-index op het Damrak, die een kleine winst liet zien. Nu de rust in de bankensector enigszins lijkt te zijn teruggekeerd wordt op beurzen vooral uitgekeken naar het rentebesluit van de Federal Reserve. De Amerikaanse centrale bank zal de rente in de Verenigde Staten waarschijnlijk verder opschroeven in de strijd tegen de inflatie. Wel hopen beleggers dat de Fed de rente wat minder agressief zal verhogen om de kalmte in de bankensector te bewaren.
Ook in Europa, waar de rente vorige week al werd verhoogd, lijkt voorlopig nog geen einde te komen aan verdere verhogingen. Zo liet Joachim Nagel, president van de Duitse Bundesbank, weten dat de Europese Centrale Bank (ECB) nog niet klaar is met het verhogen van de rentetarieven. "Als we deze koppige inflatie willen temmen, zullen wij nog koppiger moeten zijn", zei hij in een interview met de Britse zakenkrant Financial Times. Ook ECB-president Christine Lagarde herhaalde dat de inflatie nog altijd te hoog is.
De AEX noteerde rond het middaguur 0,3 procent hoger op 738,65 punten. De MidKap verloor 0,4 procent tot 945,67 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs klommen tot 0,6 procent. De Londense FTSE-index bleef vrijwel vlak. De Britse inflatie is in februari verder opgelopen tot 10,4 procent, van 10,1 procent een maand eerder. Economen hadden juist gerekend op een afkoeling van de inflatie.
ABN AMRO
ABN AMRO steeg 2 procent en ING klom 1,7 procent. De ECB liet weten niet van plan te zijn om banken beperkingen op te leggen bij het uitkeren van dividend en aandeleninkoopprogramma's vanwege de recente onrust in de sector. De verzekeraars Aegon, ASR en NN Group gingen wel omlaag en verloren tot 0,9 procent. Speciaalchemiebedrijf DSM deed het nog slechter en stond onderaan met een min van 1,9 procent.
In de MidKap stond technologiegroep TKH (plus 4,7 procent) bovenaan dankzij een positief analistenrapport van ING. Investeringsplatform Allunds sloot de rij met een min van 2,5 procent. Bij de kleinere bedrijven verloor Avantium 0,7 procent. Het chemiebedrijf wist de omzet in 2022 flink op te voeren, maar leed wel meer verlies. Dat kwam vooral door de start van de bouw van de fabriek voor de productie van plantaardige plastics in Delfzijl. Ebusco steeg dik 2 procent. De fabrikant van elektrische bussen heeft een nieuw contract getekend met Qbuzz voor de levering van maximaal 63 bussen.
De euro was 1,0782 dollar waard, tegen 1,0768 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,3 procent minder op 69,45 dollar. Brentolie daalde ook 0,3 procent in prijs, tot 75,11 dollar per vat.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Shell koopt het Canadese energiebedrijf ARC Resources voor 13,6 miljard dollar, meldt het Britse olie- en gasconcern maandag. Het gaat omgerekend om bijna 11,6 miljard euro. Volgens persbureau Bloomberg is het de grootste deal van Shell in meer dan tien jaar.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn maandag voorzichtig geopend. Nu de vredesbesprekingen tussen de Verenigde Staten en Iran lijken vastgelopen, wachten beleggers op een golf aan kwartaalcijfers en commentaar van de Federal Reserve-vergadering deze week. Daarnaast komt de Federal Reserve woensdag met een rentebesluit.
7 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - De staat Suriname, KLM en IATA-reisagenten moeten binnen twee weken evalueren of de commissie op ticketverkoop door Surinaamse reisbureaus moet worden aangepast. Dat heeft de rechter in Paramaribo maandag bepaald in het kort geding dat de luchtvaartmaatschappij in februari aanspande tegen de staat Suriname. Sinds 2008 zijn luchtvaartmaatschappijen verplicht om 6 procent per ticket te betalen aan reisagenten in Suriname. KLM had gevraagd om verlaging of volledige afschaffing van de commissie.
7 uur geledenREDMOND (ANP/BLOOMBERG) - Microsoft en ChatGPT-maker OpenAI passen hun samenwerking aan. Het techbedrijf heeft aangegeven dat het partnerschap met het belangrijke AI-bedrijf voortaan niet meer exclusief zal zijn en dat afspraken over het delen van inkomsten veranderen.
7 uur geledenMANNHEIM (ANP/AFP) - Een Duitse maatregel bij tankstations om automobilisten te beschermen tegen de stijgende olieprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten, heeft het tegenovergestelde effect gehad. Dat zeggen economen van het Mannheimse ZEW-instituut en het Düsseldorf Institute for Competition Economics na onderzoek.
10 uur geledenNEW TAIPEI (ANP/AFP/RTR/DPA) - Een oud-medewerker van het grote Taiwanese chipconcern TSMC moet van een Taiwanese rechtbank tien jaar de cel in voor het stelen van bedrijfsgeheimen. Hij ging na zijn vertrek bij 's werelds grootste chipmaker bij de Japanse rivaal Tokyo Electron aan de slag. Daar maakte hij gebruik van contacten met voormalige collega's om Tokyo Electron te helpen bij het binnenhalen van meer contracten.
11 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De overname van het van oorsprong Chinese AI-bedrijf Manus door Facebook-moederconcern Meta Platforms mag niet doorgaan van China. Chinese autoriteiten blokkeren de deal waarmee 2 miljard dollar is gemoeid, zonder daarvoor een duidelijke reden te noemen.
12 uur geleden