ABN AMRO en Galapagos zakken door aanstaand vertrek uit AEX
AMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO en Galapagos werden woensdag lager gezet op de Amsterdamse beurs. Beleggers verwerkten het nieuws dat de bank en de biotechnoloog later deze maand hun plek in de AEX-index zullen kwijtraken. De resultaten van Just Eat Takeaway werden daarentegen goed ontvangen. Het bedrijf achter Thuisbezorgd.nl profiteerde vorig jaar van de strenge coronamaatregelen en boekte flink meer omzet.
ABN AMRO en Galapagos behoorden tot de staartgroep bij de hoofdbedrijven op het Damrak, met minnen van 1,5 en 0,9 procent. De twee bedrijven verdwijnen vanaf 22 maart uit de AEX. Chiptoeleverancier Besi (plus 1,9 procent) en verlichtingsproducent Signify (min 0,1 procent) promoveren juist vanuit de MidKap naar de AEX. De wisseling is het gevolg van de herweging die beursexploitant Euronext jaarlijks uitvoert.
Just Eat Takeaway zag een stevige openingswinst deels verdampen en won 0,7 procent. Topman Jitse Groen omschreef 2020 als een "uitzonderlijk" jaar voor het bedrijf. Omdat restaurants moesten sluiten en mensen thuis moesten blijven vanwege lockdowns werd vaker eten thuisbezorgd. Ondanks het coronasucces leed de maaltijdbezorger wel een jaarverlies door forse investeringen in de uitbreiding van de organisatie. Voor 2021 rekent het bedrijf op een verdere versnelling van de ordergroei.
Frankfurt en Parijs winnen nipt, Londen verliest
De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 0,1 procent in de min op 674,72 punten. De MidKap daalde een fractie tot 984,50 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs wonnen 0,1 procent. Londen verloor 0,6 procent.
Bij de middelgrote bedrijven was postbedrijf PostNL de grootste daler met een min van 2,7 procent. Basic-Fit volgde met een verlies van 2,3 procent en leverde daarmee de winst van een dag eerder weer in. Analisten van RBC schroefden hun aanbeveling voor de fitnessketen terug in een reactie op de resultaten van het bedrijf, die dinsdag naar buiten werden gebracht.
Inditex verloor 1,8 procent in Madrid. Het Spaanse moederbedrijf van kledingketens als Zara, Pull & Bear en Bershka had afgelopen jaar veel last van de lockdowns. Ook in de belangrijke feestdagenperiode aan het einde van het jaar gingen weer veel winkels op slot. De winst kelderde in 2020 met 70 procent.
De euro was 1,1873 dollar waard, tegenover 1,1885 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie daalde 0,9 procent tot 63,45 dollar. Een vat Brentolie kostte 1 procent minder op 66,82 dollar.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De strijd tussen het voormalige ledenparlement van FNV en het interim-bestuur van de vakbond krijgt een nieuw hoofdstuk. Oud-leden van het orgaan kondigden vorige maand aan in cassatie te gaan tegen een uitspraak van de ondernemingskamer, om zich te verzetten tegen een hervorming bij de bond. Maar ze hebben te weinig geld om daarvoor advies in te winnen. Daarom willen ze dat de ondernemingskamer het interim-bestuur opdraagt "alle nodige en mogelijke maatregelen" te treffen om de zaak alsnog mogelijk te maken, maakt het gerechtshof in Amsterdam bekend.
14 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten overwegen de Nederlandse oliehandelaar Niels Troost van de sanctielijst te halen, meldt de Financial Times. Troost werd in december 2024 op de sanctielijst gezet omdat zijn bedrijf Paramount Energy and Commodities DMCC herhaaldelijk Russische olie boven de olieprijslimiet verhandelde.
1 uur geledenHAARLEM (ANP) - Huiseigenaren die bezwaar maken tegen de WOZ-waarde van hun huis, moeten goed letten op de tarieven van bezwaarbureaus. Volgens een reeks uitspraken bij de rechtbanken Noord-Holland en Zeeland-West-Brabant heeft een WOZ-bezwaarbureau veel te veel geld gevraagd voor het opstellen van taxatierapporten.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - Het Internationaal Energie Agentschap (IEA) bevestigt dat leden 400 miljoen vaten olie vrijgeven uit de noodreserves. Dat is de grootste vrijgave in de geschiedenis van de organisatie.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met wisselende koersuitslagen geopend. Beleggers op Wall Street blijven de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten en op de oliemarkten in de gaten houden. Software- en cloudbedrijf Oracle kwam met kwartaalresultaten en stond bij de stijgers.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Internationaal Energieagentschap (IEA) heeft besloten 400 miljoen vaten olie vrij te geven uit de strategische voorraden van de aangesloten landen. Nederland draagt daar 5,4 miljoen vaten aan bij, melden Haagse bronnen.
3 uur geledenLONDEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Shell zegt door overmacht niet voldoende vloeibaar gemaakt aardgas (lng) te kunnen leveren aan klanten in Azië. Het olie- en gasconcern is een van de bedrijven die het zogeheten "force majeure" heeft verklaard. Dat zeggen bronnen tegen persbureaus Reuters en Bloomberg.
4 uur geleden