Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

ABN AMRO: 'echte' inflatie valt mee door vaste energiecontracten

ABN AMRO: 'echte' inflatie valt mee door vaste energiecontracten

AMSTERDAM (ANP) - De inflatie was met 5,7 procent in december torenhoog, meldde het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), maar voor de consument vallen de prijsstijgingen veel lager uit. Dat stellen economen van ABN AMRO die erop wijzen dat voor veel Nederlandse huishoudens de energieprijzen, die goed waren voor ruim de helft van alle inflatie, veel minder hard of helemaal niet gestegen zijn.

Het CBS stelde namelijk dat elektriciteit in december ruim het dubbele kostte dan een jaar eerder. Ook gas steeg in prijs en de algemene energiekosten lagen daardoor 75 procent hoger. Maar uit transactiegegevens berekende ABN AMRO dat huishoudens ongeveer hetzelfde aan water en energie kwijt waren als een jaar eerder. Dat komt voor een deel door vaste contracten waarvan de prijs niet verandert. Volgens de Autoriteit Consument en Markt (ACM) had afgelopen zomer 56 procent van de huishoudens een contract met een looptijd van tussen de 1 en 5 jaar.

Ook komt daar bij dat de meeste energiemaatschappijen de prijzen voor de variabele contracten in januari verhoogden. Ook toen viel de prijsstijging voor consumenten echter gemiddeld lager uit dan wat te verwachten viel op basis van de inflatiecijfers. Gemiddeld waren huishoudens 30 procent meer kwijt aan energie, nog altijd veel minder dan de door het CBS gemelde 75 procent. Ook de eenmalige daling van de energiebelasting speelt mee bij het beperkt houden van de prijsstijgingen, stelt ABN AMRO, net als de milde winter en investeringen die consumenten hebben gedaan in de verduurzaming van woningen.

Het CBS komt donderdag met cijfers over de inflatie in januari. Eerder kwamen al wel cijfers naar buiten volgens de Europees geharmoniseerde methode en die vielen hoger uit dan in december. De rekenmethode voor dat cijfer is echter net iets anders dan de eigen berekening van het CBS voor de Nederlandse inflatie. Het is dus niet gezegd dat die ook verder stijgt. De 5,7 procent inflatie in december was het hoogste niveau in bijna veertig jaar.

Meer uit Financieel

Wall Street stijgt op hoop einde Amerikaanse shutdown

NEW YORK (ANP) - De beurskoersen op Wall Street zijn maandag flink hoger geëindigd, gesteund door hoop dat er spoedig een einde komt aan de nu al veertig dagen durende shutdown van de federale overheid. In de Senaat worden stappen gezet om een einde te maken aan de langste shutdown in de Amerikaanse geschiedenis.

4 uur geleden
Zweden zet eerste stap in kernenergie sinds jaren tachtig

STOCKHOLM (ANP/BLOOMBERG) - Een groep Zweedse bedrijven, waaronder energieconcern Vattenfall, ingenieursgroep ABB en staalbedrijf SSAB, gaat investeren in de bouw van de eerste kernreactoren van het land sinds de jaren tachtig. De kernreactoren zijn nodig om te kunnen voldoen aan de sterk groeiende vraag naar stroom in Zweden.

6 uur geleden
Bloemenveiling Royal FloraHolland sluit locatie in Eelde

EELDE (ANP) - Bloemenveiling Royal FloraHolland sluit zijn locatie in Eelde. Volgens het bedrijf is de bijna honderd jaar oude veiling in het noorden van Drenthe niet meer rendabel. Royal FloraHolland, met het hoofdkantoor in Aalsmeer, heeft in Nederland ook vestigingen in Naaldwijk en Rijnsburg.

7 uur geleden
Shell stopt met twee windparken in de Noordzee

DEN HAAG (ANP/AFP) - Het Britse olie- en gasconcern Shell trekt zich terug uit twee windparken in de Noordzee, voor de oostkust van Schotland. Na "een strategische herziening" stopt het bedrijf met de projecten MarramWind en CampionWind.

8 uur geleden
Europese beurzen veren op om mogelijk einde shutdown VS

AMSTERDAM (ANP) - De Europese beurzen zijn de nieuwe handelsweek met plussen begonnen. Ook aan het Amsterdamse Damrak waren beleggers hoopvol door een mogelijk einde aan de shutdown van de overheid in de Verenigde Staten. Die heeft steeds meer invloed op de economie in het land, onder meer door de vele annuleringen van vluchten, maar een oplossing lijkt nabij.

8 uur geleden
Jumbo verhoogt koffieprijzen opnieuw

VEGHEL (ANP) - Jumbo heeft de prijzen van koffie in de supermarkt opnieuw verhoogd. Dat bevestigt een woordvoerster na berichtgeving van Distrifood. Volgens het vakmedium gaat het bijvoorbeeld bij een pak van 500 gram Aroma Rood van Douwe Egberts om een prijsverhoging van ruim 10 procent tot 8,99 euro, even duur als bij Albert Heijn en Plus.

9 uur geleden
Trump wil dat luchtverkeersleiders in VS weer aan het werk gaan

WASHINGTON (ANP) - Donald Trump heeft gezegd dat luchtverkeersleiders in de Verenigde Staten weer aan het werk moeten. De Amerikaanse president dreigde met straffen voor degenen die dat niet doen. Daarnaast stelde Trump een bonus van 10.000 dollar voor voor elke luchtverkeersleider die geen vrij heeft genomen tijdens de shutdown.

9 uur geleden