ABN AMRO: dit jaar geen recessie, wel minder economische groei
DEN HAAG (ANP) - De economie zal dit jaar niet krimpen, maar de groei loopt wel terug. Dat verwacht ABN AMRO. De bank voorziet dit jaar een groei van 1,2 procent en volgend jaar een groei van 1,3 procent. De afgelopen twee jaar kenden een groei van meer dan 4 procent.
De laatste maanden van vorig jaar waren beter dan verwacht en dat stuwt ook de groei voor dit jaar, voorzien economen van de bank. Zo viel de energiecrisis mee: de energieprijzen zijn snel gedaald en de gasvoorraden goed gevuld. Ook is er veel minder gas gebruikt. Verder groeide de economie door investeringen en uitvoer. Maar bovenal bleven huishoudens optimistisch, ondanks de inflatie, en groeide de consumptie.
Dat de groei dit jaar toch laag blijft, komt mede door aanhoudende inflatie. Die zakt weliswaar, onder meer door het prijsplafond op energie, maar de inflatie verspreidt zich ook van energie naar andere producten. Consumentenprijzen stijgen dit jaar dan ook met 4,4 procent en volgend jaar met 4 procent, becijfert de bank.
Hogere rentes
De hogere rentes, waarmee centrale banken de inflatie proberen te beteugelen, remmen de Nederlandse economie ook. Geld lenen kost daardoor meer geld, wat een weerslag heeft op de huizenmarkt en investeringen, stelt ABN AMRO. Ook zorgen recessies in de Verenigde Staten, het Verenigd Koninkrijk en in de eurozone waarschijnlijk voor minder vraag naar Nederlandse producten.
Wel stijgen de lonen volgend jaar verder, verwacht de bank. De arbeidsmarkt blijft krap en in recent afgesloten cao's zijn lonen al flink omhoog gegaan. Ook stut de lage werkeloosheid de economie. Verder wisselen meer mensen van baan, aldus de bank. Dit leidt tot "een efficiëntere verdeling van schaarse arbeid, wat iets van verlichting kan verzorgen in tijden van krapte".
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - De financiële situatie van Nederlandse huiseigenaren is verslechterd na een periode van herstel, meldt NHG (Nationale Hypotheek Garantie) na onderzoek onder ongeveer 2400 mensen.
4 uur geledenSANTA CLARA (ANP) - Nvidia, de belangrijkste ontwikkelaar van chips voor toepassingen rond kunstmatige intelligentie (AI), heeft in het afgelopen kwartaal opnieuw recordresultaten behaald door de grote vraag naar zijn chips voor AI-datacenters. Volgens het bedrijf werd een omzet in de boeken gezet van 81,6 miljard dollar. Dat is een stijging van 85 procent vergeleken met een jaar eerder.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met flinke winsten de handel uitgegaan, geholpen door een sterke daling van de olieprijzen. AI-chipconcern Nvidia stond bij de stijgers op Wall Street in aanloop naar de kwartaalcijfers die na het slot worden gepubliceerd.
7 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - OpenAI, het moederbedrijf van ChatGPT, gaat snel een aanvraag indienen voor een beursgang in New York. Dat melden bronnen aan The Wall Street Journal. Dat zou binnen enkele dagen of weken kunnen gebeuren en mogelijk zelfs al komende vrijdag, aldus de zakenkrant.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag met een flinke plus gesloten, waarbij een nieuw slotrecord werd bereikt. De chipfondsen ASMI, Besi en ASML stonden bij de sterkste stijgers in de hoofdgraadmeter. De olieprijzen gingen juist flink omlaag.
12 uur geledenSEJONG (ANP/AFP/RTR) - De vakbond bij het Zuid-Koreaanse technologieconcern Samsung Electronics heeft een geplande staking tot nader order uitgesteld. Tienduizenden werknemers van Samsung dreigden te staken uit onvrede over het uitblijven van een deal over hogere bonussen. Maar volgens de bond is nu een voorlopige deal gesloten na arbitrage van de minister van Arbeid in het conflict.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - ASN Bank wil zijn aandeel in de hypotheekmarkt verdubbelen. Volgens topman Roland Boekhout kan het financiële concern dat voor elkaar krijgen door ervoor te zorgen dat een hypotheekaanvraag "appeltje-eitje" is bij de bank.
13 uur geleden