Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

ABN AMRO: daling koopkracht drukt winstmarges voedingssector

ABN AMRO: daling koopkracht drukt winstmarges voedingssector

AMSTERDAM (ANP) - De stijgende kosten voor energie, grondstoffen en lonen in combinatie met een dalende koopkracht zetten de winstmarges in de voedingssector onder druk. Hoewel de kosten in 2023 naar verwachting licht zullen dalen, wordt het voor levensmiddelenfabrikanten steeds moeilijker om de rekening bij afnemers en consumenten neer te leggen, meldt ABN AMRO in zijn sectorrapport voor 2023.

Levensmiddelenfabrikanten hebben al geruime tijd te maken met kostenstijgingen. Vooralsnog lukt het deze bedrijven om de hogere energie- en inkoopkosten deels door te rekenen aan klanten. Dit zorgt echter wel voor hogere prijzen in supermarkten.

Nu de koopkracht afneemt en consumenten op hun geld moeten letten lijkt de wal het schip te keren, zegt Nadia Menkveld, sectoreconoom Agrarisch en Food van ABN AMRO. In het eerste kwartaal gaf de helft van de bedrijven nog aan de hogere kosten te kunnen doorberekenen. In het derde kwartaal geldt dit slechts voor 44 procent.

Stevigere gesprekken

De gesprekken met supermarkten zullen volgens Menkveld steviger verlopen, dus wordt het moeilijker voor levensmiddelenfabrikanten om de hogere kosten door te rekenen. Dit zal leiden tot een toename van het aantal faillissementen bij met name kleinere levensmiddelenbedrijven.

In 2023 zullen veel van de kosten voor de voedingsmiddelenindustrie naar verwachting licht dalen, maar wel op een hoog niveau blijven. Zo liggen de energieprijzen op een lager niveau dan het hoogtepunt eerder dit jaar, nemen de kosten voor containervervoer af en dalen ook de wereldprijzen voor agrarische grondstoffen. De kosten voor arbeid blijven echter wel stijgen als gevolg van een hoger minimumloon en de krapte op de arbeidsmarkt.

Grote omzetdaling blijft uit

Ondanks de dalende koopkracht blijft een grote omzetdaling van de sector in 2023 echter uit. Voor de gehele sector wordt volgens Menkveld een kleine krimp van 1 procent in productievolume verwacht. Dat komt doordat de prijzen ook volgend jaar relatief hoog zullen blijven.

Voor de drankindustrie wordt na de sterke inhaalvraag in 2022 een volumedaling voorzien. Door een daling in het horecabezoek slaat de volumestijging van 9 procent dit jaar namelijk om in een krimp van 2 procent in 2023. Ook de zuivelindustrie zal in 2023 krimpen door de dalende koopkracht. In de vleesverwerkende industrie dalen de volumes volgend jaar naar verwachting ook licht. Bij groente en fruit stijgen de volumes wel door de kleinere prijsstijgingen van deze producten.

Meer uit Financieel

Bezit cryptobeleggingen in Nederland explosief gestegen

AMSTERDAM (ANP) - Het bezit van cryptobeleggingen in Nederland is explosief gestegen, meldt De Nederlandsche Bank (DNB). Volgens de centrale bank bezaten Nederlandse bedrijven, instellingen en huishoudens eind 2020 nog voor zo'n 81 miljoen euro aan dergelijke beleggingen. In oktober vorig jaar was dit opgelopen tot 1,2 miljard euro.

9 minuten geleden
AEX-index verder omlaag na koersval door heffingsdreiging Trump

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index ging dinsdag verder omlaag na de zware koersval een dag eerder, die volgde op de heffingsdreiging van Donald Trump. De Amerikaanse president wil acht Europese landen, waaronder Nederland, straffen met een extra importheffing van 10 procent vanwege hun steun aan Groenland. Na de eerste schrikreactie letten beleggers nu vooral op het World Economic Forum in het Zwitserse Davos. Daar staat de kwestie Groenland hoog op de agenda.

10 minuten geleden
Adyen wil oud-topvrouw PostNL als president-commissaris

AMSTERDAM (ANP) - Betaalbedrijf Adyen wil Herna Verhagen als nieuwe president-commissaris. Verhagen stond dertien jaar aan het roer bij PostNL en vertrok daar in april vorig jaar. De huidige president-commissaris Piero Overmars stelt zich na zijn huidige termijn niet opnieuw verkiesbaar en treedt eind 2026 terug uit de raad van commissarissen.

23 minuten geleden
Coatingspecialist Stahl uit Waalwijk mogelijk in Duitse handen

WAALWIJK (ANP/BLOOMBERG) - Coatingspecialist Stahl uit Waalwijk komt mogelijk in Duitse handen. Het Duitse chemieconcern Henkel, onder meer bekend van de wasmiddelen van Persil en haarverzorging van Schwarzkopf, is in gesprek met de Franse investeerder Wendel over een mogelijke overname van de Nederlandse onderneming. Dat hebben Henkel en Wendel laten weten.

47 minuten geleden
Veel minder Chinese toeristen in Japan door rel rond Taiwan

TOKIO (ANP/AFP/RTR) - Het aantal Chinese toeristen in Japan is in december sterk gedaald door de oplopende diplomatieke spanningen tussen China en Japan over Taiwan. Volgens de Japanse overheid nam het aantal Chinese bezoekers in de laatste maand van 2025 met bijna de helft af tot 300.000 in vergelijking met een jaar eerder.

1 uur geleden
Trump dreigt met heffing champagne als Macron vredesraad afwijst

WASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt een importheffing van 200 procent in te voeren op Franse wijnen en champagnes, door de weigering van Frankrijk om zich aan te sluiten bij zijn vredesraad. Trump haalde ook uit naar Emmanuel Macron nadat hij te horen had gekregen dat de Franse president zijn uitnodiging zou afwijzen.

1 uur geleden
Funda: starters willen snel kopen, maar vertrouwen is laag

AMSTERDAM (ANP) - Starters willen graag snel een woning kopen, maar hebben er weinig vertrouwen in dat het ook daadwerkelijk lukt. Dat meldt huizenwebsite Funda op basis van cijfers uit de Funda Index van het laatste kwartaal van vorig jaar. 8 procent van de starters heeft er vertrouwen in een huis te kunnen kopen, terwijl 77 procent het binnen een jaar wil.

1 uur geleden