ABN AMRO dagwinnaar in AEX, Heineken hekkensluiter na cijfers
AMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO is woensdag bovenaan de AEX-index op het Damrak geëindigd. De bank boekte het afgelopen jaar flink meer winst, kwam naar voren uit gepubliceerde jaarresultaten. Het aandeel sloot 6,6 procent hoger. Beleggers waren minder te spreken over Heineken dat 6,4 procent verloor en ook met cijfers kwam. De bierbrouwer verkocht het afgelopen jaar minder bier en de nettowinst nam af.
Heineken had met name last van uitdagende marktomstandigheden, waaronder de hoge inflatie. Het bedrijf wist echter de omzet op te voeren door prijsverhogingen. Topman Dolf van den Brink verklaarde in een toelichting op de cijfers voorzichtig te blijven voor 2024, maar rekende wel op verdere omzetgroei.
De AEX-index stond aan het einde van de handelsdag 0,1 procent hoger op 843,67 punten. De MidKap steeg 1,2 procent tot 890,79 punten. De beurzen in Londen, Parijs en Frankfurt kregen er tot 0,7 procent bij.
Alfen
Ahold Delhaize steeg in de hoofdindex op Beursplein 5 met 2,7 procent. Het supermarktconcern zag de omzet in het laatste kwartaal van vorig jaar licht dalen door negatieve wisselkoerseffecten. Tegen constante wisselkoersen namen de verkopen wel toe. Topman Frans Muller sprak van "solide" prestaties in het laatste kwartaal van 2023.
Sterkste stijger op het Damrak was Alfen met een plus van 10,5 procent. De fabrikant van laadpalen en opslagsystemen, dat dinsdag na het sluiten van de beurs met resultaten kwam, zag de omzet vorig jaar stijgen. De nettowinst ging wel hard omlaag. Desondanks leken beleggers te spreken over de verkoopcijfers, die een sterke groei lieten zien op het gebied van energieopslagsystemen en andere systemen voor het elektriciteitsnet.
Vopak in de plus
Ook Vopak liet een sterke stijging zien in de index voor middelgrote bedrijven. Het tankopslagbedrijf boekte vorig jaar meer omzet en topman Dick Richelle sprak daarbij van een succesvol jaar. Zo steeg de winst voor aftrek van rentekosten, belastingen, afschrijvingen en afboekingen tot recordniveau. Vopak heeft verder besloten meer dividend uit te keren en voor 300 miljoen euro eigen aandelen terug te kopen. Het aandeel klom 9,5 procent.
De euro was 1,0729 dollar waard, tegen 1,0715 dollar een dag eerder. Amerikaanse olie werd 0,5 procent duurder en kostte 77,49 dollar per vat. Een vat Brentolie steeg 0,4 procent in prijs tot 82,46 dollar.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Universal Music Group (UMG) behoorde maandag tot de grootste dalers in de AEX-index, met een min van 1,6 procent. Het muziekconcern, met bekende artiesten als Taylor Swift en Harry Styles, heeft het ongevraagde overnamebod van de Amerikaanse miljardair Bill Ackman verworpen. Volgens UMG is het bod van 56 miljard euro veel te laag.
4 minuten geledenGRONINGEN (ANP) - Nederlands enige drijvende terminal voor vloeibaar aardgas (lng) blijft waarschijnlijk nog tot 2036 in de Eemshaven liggen. Eigenaren Gasunie en Vopak hebben hierover een zogeheten conditionele investeringsbeslissing genomen, nadat het kabinet onlangs al met de nodige toezeggingen kwam.
17 minuten geledenTAIPEI (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Maker van AI-chips en grafische processors Nvidia komt met een nieuwe chip die de dominantie van Intel in de pc-wereld moet doorbreken. Hiermee waagt het Amerikaanse concern, tegenwoordig de grote speler als het gaat om AI-chips, opnieuw een poging op de markt voor pc-processors. Een eerdere poging ruim tien jaar geleden mislukte.
1 uur geledenDE MEERN (ANP) - Nederlanders hebben de afgelopen maand iets minder hypotheken aangevraagd, meldt het Hypotheken Data Netwerk (HDN). Ondanks de afname was het op maart na de drukste maand van het jaar tot nu toe. Toen haalden veel mensen hun hypotheekaanvraag naar voren, omdat ze er rekening mee hielden dat de hypotheekrentes zouden stijgen door geopolitieke onrust.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De horeca heeft in het eerste kwartaal van dit jaar 2,2 procent meer omgezet dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De omzet van de sector laat daarmee al twintig kwartalen op rij een groei zien. Het laatste kwartaal waarin de omzet van de horeca kromp, was het eerste kwartaal van 2021 toen er nog coronamaatregelen golden. De omzetgroei in het eerste kwartaal van 2026 is wel de kleinste groei in de afgelopen vijf jaar.
1 uur geledenZEIST (ANP) - De Nederlandse industrie heeft afgelopen maand de grootste toename in productieomvang doorgemaakt in ruim vier jaar. De instroom van nieuwe orders hield echter grotendeels verband met paniekaankopen van klanten door verstoringen in de toeleveringsketens door de oorlog in het Midden-Oosten, meldt de Nederlandse Vereniging voor Inkoopmanagement (Nevi). Volgens de organisatie gebeurde het dat bedrijven orders eerder plaatsten om voorspelde prijsstijgingen voor te blijven.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Winkeliers in Nederland hebben in april meer omzet gedraaid dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De totale omzet in de detailhandel steeg met 3,4 procent, na een stijging van 3,2 procent in maart. Het volume, ofwel de hoeveelheid verkochte spullen of voedingsmiddelen, lag 2,6 procent hoger dan een jaar geleden.
1 uur geleden