ABN AMRO dagwinnaar in AEX, Heineken hekkensluiter na cijfers
AMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO is woensdag bovenaan de AEX-index op het Damrak geëindigd. De bank boekte het afgelopen jaar flink meer winst, kwam naar voren uit gepubliceerde jaarresultaten. Het aandeel sloot 6,6 procent hoger. Beleggers waren minder te spreken over Heineken dat 6,4 procent verloor en ook met cijfers kwam. De bierbrouwer verkocht het afgelopen jaar minder bier en de nettowinst nam af.
Heineken had met name last van uitdagende marktomstandigheden, waaronder de hoge inflatie. Het bedrijf wist echter de omzet op te voeren door prijsverhogingen. Topman Dolf van den Brink verklaarde in een toelichting op de cijfers voorzichtig te blijven voor 2024, maar rekende wel op verdere omzetgroei.
De AEX-index stond aan het einde van de handelsdag 0,1 procent hoger op 843,67 punten. De MidKap steeg 1,2 procent tot 890,79 punten. De beurzen in Londen, Parijs en Frankfurt kregen er tot 0,7 procent bij.
Alfen
Ahold Delhaize steeg in de hoofdindex op Beursplein 5 met 2,7 procent. Het supermarktconcern zag de omzet in het laatste kwartaal van vorig jaar licht dalen door negatieve wisselkoerseffecten. Tegen constante wisselkoersen namen de verkopen wel toe. Topman Frans Muller sprak van "solide" prestaties in het laatste kwartaal van 2023.
Sterkste stijger op het Damrak was Alfen met een plus van 10,5 procent. De fabrikant van laadpalen en opslagsystemen, dat dinsdag na het sluiten van de beurs met resultaten kwam, zag de omzet vorig jaar stijgen. De nettowinst ging wel hard omlaag. Desondanks leken beleggers te spreken over de verkoopcijfers, die een sterke groei lieten zien op het gebied van energieopslagsystemen en andere systemen voor het elektriciteitsnet.
Vopak in de plus
Ook Vopak liet een sterke stijging zien in de index voor middelgrote bedrijven. Het tankopslagbedrijf boekte vorig jaar meer omzet en topman Dick Richelle sprak daarbij van een succesvol jaar. Zo steeg de winst voor aftrek van rentekosten, belastingen, afschrijvingen en afboekingen tot recordniveau. Vopak heeft verder besloten meer dividend uit te keren en voor 300 miljoen euro eigen aandelen terug te kopen. Het aandeel klom 9,5 procent.
De euro was 1,0729 dollar waard, tegen 1,0715 dollar een dag eerder. Amerikaanse olie werd 0,5 procent duurder en kostte 77,49 dollar per vat. Een vat Brentolie steeg 0,4 procent in prijs tot 82,46 dollar.
Meer uit Financieel
MENLO PARK (ANP) - Een onafhankelijke toezichtsraad van socialemediaconcern Meta heeft grote zorgen over de vervanging van factchecks in andere landen dan de Verenigde Staten. Topman Mark Zuckerberg kondigde vorig jaar aan dat hij feitenchecks door experts op de Amerikaanse markt wil vervangen door een systeem waarbij gebruikers van Facebook en Instagram zelf commentaar kunnen leveren op posts met valse informatie. Een uitbreiding naar andere delen van de wereld kan mensen in gevaar brengen, waarschuwt de Oversight Board.
45 minuten geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Het Europees Parlement heeft donderdag gestemd voor invoering van een verbod op apps die kunstmatige intelligentie (AI) gebruiken om naaktbeelden te maken. Alleen AI-systemen die gebruikers beletten om seksueel expliciete beelden te maken, zouden nog toegestaan mogen worden.
47 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie is een onderzoek naar Snapchat begonnen. Daaruit moet blijken of de sociale media-app voldoet aan de Europese wet inzake digitale diensten (DSA). Die vereist dat platforms maatregelen nemen om minderjarigen op hun diensten te beschermen.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Brussel heeft de pornowebsites Pornhub, Stripchat, XNXX en XVideos aangeklaagd omdat ze kinderen toegang geven tot porno. Daarmee worden EU-regels overtreden, zegt Henna Virkkunen, vicevoorzitter van de Europese Commissie. De overtredingen kunnen leiden tot forse boetes.
1 uur geledenWEESP (ANP) - Geldmaat neemt maatregelen om nieuwe plofkraken te voorkomen. Een deel van de afstortautomaten wordt gesloten, voor andere worden de openingstijden beperkt. Deze week zijn er al zes automaten van Geldmaat het mikpunt geweest van criminelen, meldt de organisatie.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Odido kampt met een storing, meldt de telecomprovider. Kort na het middaguur waren er meer dan 30.000 meldingen binnengekomen op de website allestoringen.nl. Klanten melden onder meer problemen te hebben met telefoneren en mobiel internetten.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - Het Europees Parlement heeft met een ruime meerderheid voor goedkeuring van een deel van de Europese handelsdeal met de Verenigde Staten gestemd. Parlementariërs voegden daar wel waarborgen aan toe die ervoor moeten zorgen dat de Amerikanen zich aan hun eerdere toezeggingen houden.
2 uur geleden