Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

ABN AMRO: btw-tarief hindert inperken zzp'ers zorg en onderwijs

ABN AMRO: btw-tarief hindert inperken zzp'ers zorg en onderwijs

AMSTERDAM (ANP) - De zorg, kinderopvang en het onderwijs krijgen veel last van het handhaven op schijnzelfstandigheid door de Belastingdienst. Dat verwacht ABN AMRO. Om aan de regels tegemoet te komen, kunnen bedrijven en instellingen in deze sectoren uitzendkrachten inzetten, maar daarmee zijn zij 39 procent duurder uit. Oorzaak daarvoor zijn de verschillen in btw-tarief tussen zzp'ers en uitzendkrachten.

Volgens ABN AMRO hebben werkgevers drie opties om het risico op schijnzelfstandigheid te beperken. Zo kunnen zij de werkafspraken aanpassen, zzp'ers in dienst nemen of mensen aannemen via een uitzend- of detacheringsbureau. Maar dat laatste is "weinig kansrijk" volgens de bank. Zo geldt voor uitzendkrachten een btw-tarief van 21 procent, terwijl zzp'ers zijn vrijgesteld van btw.

De Belastingdienst gaat met ingang van het nieuwe jaar voor het eerst in jaren de regels tegen schijnzelfstandigheid handhaven. Werkgevers kunnen weer een naheffing krijgen als zij zzp'ers inschakelen voor werk dat in loondienst gedaan zou moeten worden. Op aandringen van de Tweede Kamer worden hiervoor het komende jaar nog geen boetes uitgedeeld.

ABN AMRO schat op basis van cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) dat 255.000 zzp'ers werkzaam zijn in de zorg, kinderopvang en het onderwijs. Deze sectoren brengen zelf geen btw in rekening. "Anders dan bijvoorbeeld bedrijven in de industrie, waar de btw wel verrekend kan worden, draaien deze semipublieke organisaties op voor de volle 21 procent btw over de kosten van uitzendkrachten", stelt ABN AMRO.

ABN AMRO meent dat het dan ook geen toeval is dat het aantal uitzendkrachten in de zorg, kinderopvang en het onderwijs, volgens het CBS 37.000, relatief laag is. Ook moeten uitzendbureaus nog wat verdienen en is een brutomarge van 15 procent op het loon niet ongewoon.

De bank pleit daarom voor een btw-nultarief voor alle vormen van arbeid in de zorg, kinderopvang en het onderwijs. Daarmee wordt het obstakel voor werkgevers in deze sectoren om zzp'ers via uitzend- of detacheringsbureaus in te huren weggenomen. "Ook helpt het de zorg, de kinderopvang en het onderwijs toegankelijk en betaalbaar te houden", aldus de bank. "De overheid wil immers dat personeel in de zorg, of het nu via ziekenhuizen, eerstelijnszorg of uitzendbureaus is, voldoende beschikbaar en betaalbaar blijft."

Meer uit Financieel

Nieuwe records S&P 500 en Dow op Wall Street na halve handelsdag

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met winst gesloten, waarbij werd voortgeborduurd op de plussen van een dag eerder. De brede S&P 500 en Dow-Jonesindex gingen daarbij naar nieuwe recordniveaus. Op Wall Street werd een halve dag gehandeld in aanloop naar kerstavond. Op eerste kerstdag blijven de Amerikaanse beurzen dicht, maar op tweede kerstdag wordt wel gehandeld. De volumes zullen dan waarschijnlijk veel lager liggen dan normaal omdat veel handelaren vrij hebben.

24 minuten geleden
Israël steekt 110 miljard dollar in eigen wapenindustrie

JERUZALEM (ANP/AFP) - Israël gaat de komende tien jaar een bedrag van 110 miljard dollar investeren in de ontwikkeling van zijn eigen wapenindustrie. Dat heeft de Israëlische premier Benjamin Netanyahu woensdag gezegd.

1 uur geleden
Hogere productie muntgeld eurozone door toetreding Bulgarije

FRANKFURT (ANP/DPA) - De productie van muntgeld in de eurozone zal volgend jaar stijgen, vooral door de toetreding van Bulgarije tot de muntunie op 1 januari. De Europese Centrale Bank (ECB) heeft voor volgend jaar goedkeuring gegeven voor de productie van muntgeld met een totale waarde van ongeveer 2,4 miljard euro.

3 uur geleden
Intel zakt op Wall Street na bericht over staken test door Nvidia

NEW YORK (ANP) - Chipconcern Intel was woensdag bij opening een van de verliezers op Wall Street, na een bericht dat branchegenoot Nvidia een test heeft stopgezet om Intels productieproces te gebruiken voor het maken van geavanceerde chips.

3 uur geleden
Zorgverzekeraars rond met de ziekenhuizen, overstappiek verwacht

DEN HAAG (ANP) - De grote zorgverzekeraars hebben hun contracten zo goed als rond met de ziekenhuizen voor de zorg in 2026. Dat laten de verzekeraars weten. Van de grote vier had VGZ als eerste afspraken gemaakt en daar kwamen deze week Menzis en Zilveren Kruis bij. Alleen CZ laat weten nog met negen ziekenhuizen in gesprek te zijn, maar dat dat voor verzekerden geen gevolgen heeft.

4 uur geleden
Boeren Oekraïne vrezen afname voedselexport na aanvallen havens

KYIV (ANP/RTR) - De voedselexport van Oekraïne heeft last van de onlangs opgeschroefde aanvallen van Rusland op Oekraïense havens. De Oekraïense boerenbond UAC vreest dat de aanvallen kunnen leiden tot een grote afname van de handel.

5 uur geleden
Europese beurzen sluiten licht lager in verkorte kerstsessie

AMSTERDAM (ANP) - De Europese beurzen zijn woensdag overwegend licht lager gesloten op de verkorte handelssessie voor kerst. Beleggers deden het rustig aan en pakten wat winst, terwijl er weinig richtinggevend nieuws was om te verwerken.

5 uur geleden