Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

ABN AMRO: btw-tarief hindert inperken zzp'ers zorg en onderwijs

ABN AMRO: btw-tarief hindert inperken zzp'ers zorg en onderwijs

AMSTERDAM (ANP) - De zorg, kinderopvang en het onderwijs krijgen veel last van het handhaven op schijnzelfstandigheid door de Belastingdienst. Dat verwacht ABN AMRO. Om aan de regels tegemoet te komen, kunnen bedrijven en instellingen in deze sectoren uitzendkrachten inzetten, maar daarmee zijn zij 39 procent duurder uit. Oorzaak daarvoor zijn de verschillen in btw-tarief tussen zzp'ers en uitzendkrachten.

Volgens ABN AMRO hebben werkgevers drie opties om het risico op schijnzelfstandigheid te beperken. Zo kunnen zij de werkafspraken aanpassen, zzp'ers in dienst nemen of mensen aannemen via een uitzend- of detacheringsbureau. Maar dat laatste is "weinig kansrijk" volgens de bank. Zo geldt voor uitzendkrachten een btw-tarief van 21 procent, terwijl zzp'ers zijn vrijgesteld van btw.

De Belastingdienst gaat met ingang van het nieuwe jaar voor het eerst in jaren de regels tegen schijnzelfstandigheid handhaven. Werkgevers kunnen weer een naheffing krijgen als zij zzp'ers inschakelen voor werk dat in loondienst gedaan zou moeten worden. Op aandringen van de Tweede Kamer worden hiervoor het komende jaar nog geen boetes uitgedeeld.

ABN AMRO schat op basis van cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) dat 255.000 zzp'ers werkzaam zijn in de zorg, kinderopvang en het onderwijs. Deze sectoren brengen zelf geen btw in rekening. "Anders dan bijvoorbeeld bedrijven in de industrie, waar de btw wel verrekend kan worden, draaien deze semipublieke organisaties op voor de volle 21 procent btw over de kosten van uitzendkrachten", stelt ABN AMRO.

ABN AMRO meent dat het dan ook geen toeval is dat het aantal uitzendkrachten in de zorg, kinderopvang en het onderwijs, volgens het CBS 37.000, relatief laag is. Ook moeten uitzendbureaus nog wat verdienen en is een brutomarge van 15 procent op het loon niet ongewoon.

De bank pleit daarom voor een btw-nultarief voor alle vormen van arbeid in de zorg, kinderopvang en het onderwijs. Daarmee wordt het obstakel voor werkgevers in deze sectoren om zzp'ers via uitzend- of detacheringsbureaus in te huren weggenomen. "Ook helpt het de zorg, de kinderopvang en het onderwijs toegankelijk en betaalbaar te houden", aldus de bank. "De overheid wil immers dat personeel in de zorg, of het nu via ziekenhuizen, eerstelijnszorg of uitzendbureaus is, voldoende beschikbaar en betaalbaar blijft."

Meer uit Financieel

Chipbedrijf ASMI rekent op sterkere tweede jaarhelft

ALMERE (ANP) - Chiptoeleverancier ASM International (ASMI) verwacht in de tweede helft van dit jaar een hogere omzet dan in de eerste helft van 2026, maakte het concern dinsdag bekend.

47 minuten geleden
Klein verlies voor AEX te midden van spanningen tussen VS en Iran

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse aandelenbeurs sloot dinsdag met een klein verlies, te midden van de spanningen tussen de Verenigde Staten en Iran. Beleggers bleven terughoudend in afwachting van de ontwikkelingen rond de Iranoorlog.

59 minuten geleden
Fed-kandidaat Warsh benadrukt onafhankelijkheid in hoorzitting

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR/AFP) - Kevin Warsh heeft dinsdag tijdens een hoorzitting beloofd de onafhankelijkheid van de Amerikaanse centrale bank te beschermen. De door Donald Trump voorgedragen kandidaat voor het voorzitterschap van de Federal Reserve benadrukte daarnaast zijn eigen onafhankelijkheid.

1 uur geleden
Grenscoalitie verbolgen over accijnsbeleid van kabinet

DEN HAAG (ANP) - Een brede coalitie van winkeliersverenigingen en horecabrancheorganisaties is verbolgen dat het kabinet niets doet aan de hoge brandstofaccijnzen en de accijnzen op alcohol zelfs verder verhoogt. De coalitie 'Steun onze Grensregio's' vindt dat het kabinet een verkeerde koers heeft gekozen met het voorgestelde maatregelenpakket naar aanleiding van de Iranoorlog. "Wij hopen dat de Tweede Kamer wel oog heeft voor de leefbaarheid in de grensregio's en voor de inwoners en ondernemers daar."

2 uur geleden
ACM: politieke keuzes voorkomen onnodige kosten netbeheerders

DEN HAAG (ANP) - Netbeheerders hoeven aanzienlijk minder in de uitbreiding van het elektriciteitsnet te investeren als het Rijk, provincies en gemeenten duidelijkere keuzes maken over het energiesysteem van de toekomst. Dat stelt de Autoriteit Consument & Markt. De ACM gaat daarover een brief sturen aan de minister van Klimaat en Groene Groei, waarin zij benadrukt dat politieke keuzes nodig zijn om onnodige kosten te voorkomen.

2 uur geleden
Apple daalt op Wall Street na aankondiging aftreden topman Cook

NEW YORK (ANP) - Apple ging dinsdag licht omlaag op de beurzen in New York. De iPhone-maker kondigde aan dat Tim Cook vanaf september stopt als topman. Hij wordt dan vervangen door John Ternus, de huidige baas van de hardwaredivisie van Apple. Ternus, die in 2001 begon bij het techconcern, werd al gezien als een waarschijnlijke opvolger van Cook. Het aandeel daalde 0,5 procent.

3 uur geleden
Geldmaat start proef met biljetten van 100 euro in automaten

WEESP (ANP) - Geldmaat start een proef met biljetten van 100 euro in pinautomaten. Nu is 50 euro nog het hoogste biljet dat kan worden opgenomen. In 46 Geldmaatwinkels in grote steden en grootwinkelcentra komt het biljet in de loop van mei en juni beschikbaar. Dat maakte Geldmaat, het bedrijf dat het beheer en onderhoud van de automaten regelt voor de grote banken in Nederland, bekend.

3 uur geleden