Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

ABN AMRO: btw-tarief hindert inperken zzp'ers zorg en onderwijs

ABN AMRO: btw-tarief hindert inperken zzp'ers zorg en onderwijs

AMSTERDAM (ANP) - De zorg, kinderopvang en het onderwijs krijgen veel last van het handhaven op schijnzelfstandigheid door de Belastingdienst. Dat verwacht ABN AMRO. Om aan de regels tegemoet te komen, kunnen bedrijven en instellingen in deze sectoren uitzendkrachten inzetten, maar daarmee zijn zij 39 procent duurder uit. Oorzaak daarvoor zijn de verschillen in btw-tarief tussen zzp'ers en uitzendkrachten.

Volgens ABN AMRO hebben werkgevers drie opties om het risico op schijnzelfstandigheid te beperken. Zo kunnen zij de werkafspraken aanpassen, zzp'ers in dienst nemen of mensen aannemen via een uitzend- of detacheringsbureau. Maar dat laatste is "weinig kansrijk" volgens de bank. Zo geldt voor uitzendkrachten een btw-tarief van 21 procent, terwijl zzp'ers zijn vrijgesteld van btw.

De Belastingdienst gaat met ingang van het nieuwe jaar voor het eerst in jaren de regels tegen schijnzelfstandigheid handhaven. Werkgevers kunnen weer een naheffing krijgen als zij zzp'ers inschakelen voor werk dat in loondienst gedaan zou moeten worden. Op aandringen van de Tweede Kamer worden hiervoor het komende jaar nog geen boetes uitgedeeld.

ABN AMRO schat op basis van cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) dat 255.000 zzp'ers werkzaam zijn in de zorg, kinderopvang en het onderwijs. Deze sectoren brengen zelf geen btw in rekening. "Anders dan bijvoorbeeld bedrijven in de industrie, waar de btw wel verrekend kan worden, draaien deze semipublieke organisaties op voor de volle 21 procent btw over de kosten van uitzendkrachten", stelt ABN AMRO.

ABN AMRO meent dat het dan ook geen toeval is dat het aantal uitzendkrachten in de zorg, kinderopvang en het onderwijs, volgens het CBS 37.000, relatief laag is. Ook moeten uitzendbureaus nog wat verdienen en is een brutomarge van 15 procent op het loon niet ongewoon.

De bank pleit daarom voor een btw-nultarief voor alle vormen van arbeid in de zorg, kinderopvang en het onderwijs. Daarmee wordt het obstakel voor werkgevers in deze sectoren om zzp'ers via uitzend- of detacheringsbureaus in te huren weggenomen. "Ook helpt het de zorg, de kinderopvang en het onderwijs toegankelijk en betaalbaar te houden", aldus de bank. "De overheid wil immers dat personeel in de zorg, of het nu via ziekenhuizen, eerstelijnszorg of uitzendbureaus is, voldoende beschikbaar en betaalbaar blijft."

Meer uit Financieel

Fiscus en Dienst Toeslagen: geld per 1 mei naar rekening Rabobank

DEN HAAG (ANP) - Consumenten en bedrijven moeten geld dat ze betalen aan de Belastingdienst en de Dienst Toeslagen vanaf 1 mei overmaken naar een ander rekeningnummer. Ook mensen die belasting of te veel ontvangen toeslagen terugkrijgen van deze diensten, krijgen dat vanaf volgende maand via een rekeningnummer van Rabobank. Hiervoor waarschuwen de Belastingdienst en de Dienst Toeslagen.

13 minuten geleden
Werkgevers: reiskostenvergoeding kan niet overal zomaar omhoog

DEN HAAG (ANP) - Werkgevers gaan waarschijnlijk niet allemaal hun reiskostenvergoedingen voor personeel verhogen als het kabinet de onbelaste kilometervergoeding opschroeft van 23 naar 25 cent. En als ze dat wel doen kan dat bij bedrijven ook ten koste gaan van de loonruimte, waarschuwt werkgeversvereniging AWVN maandag na onderzoek onder bijna vierhonderd over het algemeen grotere bedrijven.

1 uur geleden
Bondskanselier Merz gaat crisisoverleg over brandstof houden

HANNOVER (ANP/DPA/BLOOMBERG) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz gaat crisisoverleg houden over de zekerheid van brandstofleveringen door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat heeft Merz gezegd bij de opening van de grote industriƫle handelsbeurs Hannover Messe. Volgens Merz zal die bijeenkomst van de nationale veiligheidsraad in Berlijn zeer snel plaatsvinden.

1 uur geleden
Olie weer duurder na nieuwe sluiting Straat van Hormuz door Iran

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijzen gingen maandagochtend weer flink omhoog doordat Iran de Straat van Hormuz opnieuw heeft afgesloten. Ook gas werd weer duurder. Vrijdag doken de brandstofprijzen nog hard omlaag na de verklaring van Iran dat de belangrijke zeestraat weer was heropend voor de commerciƫle scheepvaart. De vaarroute is goed voor een vijfde van het wereldwijde olie- en gasvervoer.

1 uur geleden
Tabaksaccijns leverde overheid vorig jaar 440 miljoen minder op

DEN HAAG (ANP) - De overheid kreeg vorig jaar minder inkomsten uit tabaksaccijns. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van voorlopige cijfers. In 2025 leverde de tabaksaccijns de schatkist 2,55 miljard euro op. Een jaar eerder was dat nog bijna 3 miljard euro.

2 uur geleden
Meerdere cruiseschepen uit Perzische Golf gevaren

HAMBURG (ANP/RTR) - Ondanks dat de Straat van Hormuz zaterdag kort na heropening al weer sloot, is het meerdere cruiseschepen toch gelukt uit de Perzische Golf te varen. TUI Cruises heeft zondag bekendgemaakt dat haar schepen Mein Schiff 4 en Mein Schiff 5 door de zeestraat zijn gevaren. MSC Cruises kwam met een verklaring dat de MSC Euribia Dubai had verlaten en nu op weg is naar Europa.

16 uur geleden
Volgende ECB-vergadering komt mogelijk te vroeg voor rentestap

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) kan beter nog even wachten voordat ze de rente verhoogt, in plaats van te snel te handelen, gezien de nog altijd grote onzekerheid over de oorlog in het Midden-Oosten. Dat heeft het Maltese centralebankhoofd Alexander Demarco, tevens een van de beleidsbepalers bij de ECB, gezegd bij de voorjaarsvergadering van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) in Washington.

17 uur geleden