ABN AMRO: bouwsector krimpt in 2024 maar herstelt komende 2 jaar
AMSTERDAM (ANP) - De bouwsector zal dit jaar voor het tweede jaar op rij krimpen, maar groeit in 2025 weer en in 2026 nog harder. Dit verwacht ABN AMRO in een nieuw sectorrapport over deze branche.
Dit en vorig jaar heeft de bouw last gehad van de hoge rente, het volle stroomnet, beperkte stikstofruimte, gestegen bouwkosten en personeelstekorten. Maar de behoefte aan nieuwbouwhuizen is er wel en de bouw daarvan komt volgend jaar weer wat op gang, denkt ABN AMRO.
De bouwsector krimpt in 2024 met 2 procent, maar groeit in 2025 weer licht met 0,5 procent. Dat herstel zet in 2026 door, dan groeit de bouw met 3 procent, aldus de bank. Dat jaar trekt naar verwachting ook de productie in de installatiebranche en de bouwmaterialenindustrie aan.
De woningbouw veert pas in 2026 weer op, voorziet ABN AMRO verder. Dat komt ook doordat de markt voor het renoveren van huizen groeit en die markt vertegenwoordigt volgens de bank de helft van de woningbouw. Die groei is vooral te danken aan plannen van woningcorporaties om huizen te verduurzamen. Ook de groter wordende vraag naar nieuwbouw draagt bij aan de verwachte groei in 2026.
Meer uit Financieel
CHICAGO (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Amerikaanse vliegtuigbouwer Boeing heeft de Amerikaanse luchtvaartautoriteit FAA gevraagd zijn 777-vrachtvliegtuig tijdelijk vrij te stellen van een uitstootregel die eind 2027 ingaat. Daarbij verwijst Boeing naar een wereldwijd tekort aan dit soort brede vrachttoestellen.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag hoger gesloten. Het optimisme werd aangejaagd door techbedrijven als Oracle. Dat aandeel steeg 6,6 procent.
2 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Franse regering gaat de komende dagen in beroep tegen de uitspraak van een rechtbank in Parijs vrijdag over een tijdelijke blokkade van Shein in het land. Frankrijk wilde Shein drie maanden blokkeren omdat op de Chinese webwinkel op kinderen lijkende sekspoppen en wapens werden verkocht. Maar de rechtbank vond zo'n maatregel buiten proportie.
4 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Op Schiphol zijn vrijdag naar schatting 20.000 koffers achtergebleven door een storing in een deel van het bagagesysteem. De storing duurde uren. Pas aan het einde van de middag meldde het vliegveld dat de storing in Vertrekhal 2 was verholpen. Gedurende de dag is een deel van de ingecheckte ruimbagage niet met de geplande vluchten meegenomen.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam liet vrijdag weinig verandering zien. Beleggers deden het rustiger aan na de flinke winsten donderdag. De Europese Centrale Bank (ECB) kwam die dag met een rentebesluit en hield de rente in de eurozone voor de vierde keer op rij onveranderd op 2 procent.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PostNL wil een rechtszaak aanspannen vanwege het besluit van het demissionaire kabinet om het bedrijf geen subsidie te geven. Het kabinet besloot vrijdag dat het bezorgbedrijf vanaf 1 juli 2026 twee dagen mag doen over het bezorgen van de post die onder de zogeheten universele postdienst (UPD) valt en vanaf juli 2027 drie dagen. Maar door de lange bezorgtijd is de overheidssubsidie volgens het kabinet niet nodig.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Heineken heeft een boete gekregen van 1,5 miljoen euro om blikjes zonder statiegeld. Volgens het Openbaar Ministerie vulde de bierbrouwer tussen 1 en 11 april 2023 nog ruim 7,2 miljoen blikjes bier zonder statiegeld. Deze blikjes zijn vervolgens op de markt gebracht, ondanks dat statiegeld op blik toen al verplicht was.
8 uur geleden