Abdullah maant Scholz financiële steun aan UNRWA te hervatten
AQABA (ANP/DPA) - De Jordaanse koning Abdullah heeft zondag de Duitse bondskanselier Olaf Scholz aangesproken over de opgeschorte steun van zijn land aan de VN-organisatie voor Palestijnse vluchtelingen UNRWA. Dat meldt het Jordaanse hof op X. Abdullah zou Scholz hebben verteld wat de "negatieve gevolgen van het stopzetten van de financiering kunnen zijn voor Gaza, de Westelijke Jordaanoever en Jordanië".
Scholz riep na de ontmoeting in de Jordaanse stad Aqaba op tot een dringend staakt-het-vuren in Gaza. Ook sprak hij zich uit tegen een Israëlisch grondoffensief tegen Rafah in het zuiden van de Gazastrook. De kanselier ontmoet later zondag de Israëlische premier Benjamin Netanyahu, die eerder dit weekeinde nog heeft gezegd vast te houden aan de Israëlische plannen voor een grondaanval op Rafah.
Net zoals Libanon en Syrië is Jordanië sterk afhankelijk van de hulp die UNRWA biedt. Volgens de organisatie huisvest het land met "ruim 2 miljoen vluchtelingen" de grootste groep Palestijnen van de landen waar UNRWA actief is.
Verklaringen
Duitsland en andere westerse landen zegden de steun aan UNRWA eind januari op na beschuldigingen van Israël dat medewerkers van de VN-organisatie op 7 oktober betrokken waren bij de inval van Hamas. Een vorige week verschenen rapport van UNRWA concludeert echter dat die aantijgingen voortkomen uit verklaringen van Palestijnse gevangenen die mogelijk mishandeld en gemarteld zijn.
Sindsdien hebben onder meer Australië, Canada en de Europese Unie de (financiële) steun aan UNRWA weer op gang gebracht.
Scholz zal in Israël behalve met Netanyahu nog ontmoetingen hebben met president Isaac Herzog en minister van het oorlogskabinet Benny Gantz, evenals met familieleden van Israëlische gijzelaars die nog in Gaza worden vastgehouden.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR/DPA) - De Verenigde Staten zijn van plan de Braziliaanse senator en presidentszoon Flávio Bolsonaro en zijn familie een visum te verlenen. Dat meldt persbureau Reuters op gezag van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, dat niet wilde bevestigen of de Bolsonaro's inderdaad onderweg zijn naar de VS, zoals Braziliaanse media dinsdag eerder schreven.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP) - De Israëlische oppositieleider Gadi Eisenkot noemt de voorlopige exitpolls van de parlementsverkiezingen een bewijs van 's lands wantrouwen in premier Benjamin Netanyahu. Rond 21.00 uur Nederlandse tijd wezen de eerste exitpolls erop dat Netanyahu's Likoed-partij de grootste lijkt te worden, maar dat het oppositieblok desondanks nipt aan kop gaat.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Het oppositieblok onder leiding van Gadi Eisenkot lijkt op meer zetels te kunnen rekenen dan Netanyahu's coalitie, volgens de exitpolls. Netanyahu's partij zou wel de grootste worden. Een duidelijke verkiezingswinnaar is er nog niet volgens de eerste exitpolls.
2 uur geledenBRASILIA (ANP/BLOOMBERG) - Brazilië stelt een onderzoek in naar mogelijke illegale buitenlandse financiering van de presidentscampagne van senator Flávio Bolsonaro, die zondag de verkiezingen verloor. Een rechter heeft de federale politie die opdracht gegeven. Het onderzoek richt zich onder meer op financiering door een groep die banden heeft met de Amerikaanse vicepresident JD Vance.
3 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Het verzoek van onder meer de partij van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu om de stembussen in het land later te sluiten, is verworpen. Dat meldt de krant Haaretz op gezag van de kiescommissie.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Donald Trump gaat het gebruik van de term AI (Artificial Intelligence) binnenkort verbieden, schrijft hij in een bericht op Truth Social. De Amerikaanse president wil dat er voortaan wordt gesproken over SI (Super Intelligence).
5 uur geledenBRASILIA (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Flávio Bolsonaro heeft Brazilië verlaten, zeggen bondgenoten van de senator en een Amerikaanse functionaris tegen CNN Brasil en persbureau Reuters. Hij zou met zijn vrouw en twee dochters onderweg zijn naar de VS. Het hooggerechtshof in Brazilië had Bolsonaro verboden het land te verlaten. Afgelopen zondag verloor hij de presidentsverkiezingen van de zittende president Luiz Inácio Lula da Silva.
5 uur geleden