Abbas wil banden met VS en Israël verbreken
CAÏRO (ANP/AFP) - De Palestijnse president Mahmoud Abbas zegt alle betrekkingen met de Verenigde Staten en Israël te willen opschorten. Daarmee reageert hij op het vredesplan van de Amerikaanse president Donald Trump, dat dinsdag werd gepresenteerd. De Palestijnen vinden dat het plan vooral gunstig uitpakt voor Israël, dat bijvoorbeeld Jeruzalem krijgt toegewezen als "soevereine hoofdstad".
Abbas vindt dat de VS met het vredesplan de Oslo-akkoorden schenden. Die akkoorden werden in 1993 ondertekend door de Palestijnen en Israël met als doel een uitweg te vinden uit het conflict tussen beide landen. Abbas zei zaterdag tegenover de Arabische Liga niet de geschiedenis in te willen gaan als "de man die Jeruzalem verkocht".
De Palestijnse president maakte eerder, evenals de Arabische Liga, al bekend niets te zien in het nieuwe plan. Ook gingen boze Palestijnen deze week op de Westelijke Jordaanoever de straat op om hun ongenoegen duidelijk te maken. Demonstranten gooiden in Bethlehem met stenen naar Israëlische veiligheidstroepen, die traangas afvuurden.
Na afloop van het crisisberaad in Caïro herhaalde secretaris-generaal Ahmed Aboul Gheit dat de Arabische Liga het voorstel van Trump afwijst. Het zou van de Palestijnen tweederangsburgers maken. Volgens Aboul Gheit brengt het Amerikaans plan stabiliteit noch vrede, maar zorgt het voor nog honderd jaar conflict en leed. Hij riep de Palestijnen en Israëliërs op samen aan een oplossing te werken die voor beide partijen acceptabel is.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/AFP/RTR) - Oekraïne zegt met "alternatieven" te komen voor het Amerikaanse plan om de oorlog te beëindigen. Dat zegt Volodymyr Zelensky in een videoboodschap.
36 minuten geledenBELÉM (ANP) - Enkele tientallen landen roepen op de klimaattop in het Braziliaanse Belém vrijdagochtend (lokale tijd) op tot concrete afspraken over hoe de wereld een einde gaat maken aan het gebruik van fossiele brandstoffen. Het gaat om onder meer Colombia, Nederland, België, Australië, Chili, Mexico, Jamaica en Denemarken.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten zetten Oekraïne onder druk om uiterlijk volgende week donderdag een raamwerk van de vredesdeal te ondertekenen. Anders zouden de VS stoppen met het leveren van wapens en inlichtingen, meldden bronnen aan persbureau Reuters.
1 uur geledenBELÉM (ANP) - Enkele tientallen landen roepen op de klimaattop in het Braziliaanse Belém vrijdagochtend (lokale tijd) op tot concrete afspraken over hoe de wereld een einde gaat maken aan het gebruik van fossiele brandstoffen. Het gaat om onder meer Nederland, België, Australië, Chili, Mexico, Jamaica en Denemarken.
2 uur geledenBERLIJN/KYIV (ANP/AFP) - Europese leiders hebben in een telefoongesprek met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky herhaald dat Europa Oekraïne voortdurend steunt op de weg naar een duurzame en rechtvaardige vrede.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft nog niets officieels ontvangen van de Verenigde Staten over een 28-puntenplan voor vrede in Oekraïne. Kremlin-woordvoerder Dmitri Peskov zei dat de twee landen nog niet in detail over de voorstellen praten, maar dat Moskou openstaat voor onderhandelingen.
3 uur geledenJOHANNESBURG (ANP) - Onderhandelen over vrede in Oekraïne kan niet zonder betrokkenheid van Oekraïne, benadrukten voorzitter van de EU-leiders António Costa en voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie vrijdag op een persconferentie in Zuid-Afrika. "We zullen de situatie bespreken met zowel de Europese leiders als met de leiders hier in de marge van de G20", zei Von der Leyen. Ze gaat ook contact opnemen met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky.
3 uur geleden