Aartsen wil proef met startbanen voor statushouders uitbreiden
DEN HAAG (ANP) - Nieuwkomers met een verblijfsvergunning moeten sneller aan het werk in plaats van starten met een uitkering, zegt minister Thierry Aartsen (Werk en Participatie) in een interview met De Telegraaf. Hij breidt daarom een proef met 'startbanen' voor statushouders uit naar ruim 80 gemeenten.
Die proef begon de afgelopen jaren op meerdere plekken, waaronder de grote steden Amsterdam, Rotterdam en Eindhoven. Daarin kreeg bijna de helft (44 procent) van de statushouders die zich hadden aangemeld een baan, blijkt uit een evaluatie van de pilot.
De statushouders kunnen wel een zetje gebruiken richting de arbeidsmarkt, vindt Aartsen. Ongeveer driekwart van de nieuwkomers leeft drie jaar na het krijgen van een verblijfsvergunning nog altijd van een uitkering. Na vijf jaar is dat nog altijd ongeveer de helft. "Terwijl we natuurlijk mensen tekortkomen op de banenmarkt. Ik geloof er oprecht niet in dat mensen er beter van worden als ze de hele dag thuis zitten."
Dat komt volgens de minister ook door hoe het inburgeringsstelsel in elkaar zit: "Dat is niet voldoende ingesteld op werk. De standaard is nu leefgeld, uitkering en inburgeringscursus." Die cursussen zijn bovendien vaak overdag, waardoor het moeilijk is te combineren met werk. Dat moet wat Aartsen betreft anders. De startbanen zijn een 'eerste stap' in een aanpassing van het stelsel. "Krijg je als eerste een uitkering aangeboden of werk? Die normstelling is belangrijk."
De deelnemers aan de proef zijn volgens de evaluatie dan ook enthousiast, aldus De Telegraaf, vooral omdat het werk ze ook helpt bij inburgeren. In het onderzoek stippen zij vooral aan dat de baan hen helpt met het leren van Nederlands, omdat ze dat op hun werk ook in de praktijk moeten brengen, in plaats van alleen maar lessen te volgen bij de inburgeringscursus. Ruim de helft van de deelnemers sprak niet of nauwelijks Nederlands bij aanvang van de proef.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Kwaku Summer Festival, dat een aantal weekeinden in de zomer plaatsvindt in het Nelson Mandelapark in Amsterdam-Zuidoost, stopt na de editie van dit jaar. Dat maakt de organisatie van het festival bekend in een persbericht.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal huishoudens dat moeite had met het betalen van de energierekening is vorig jaar nagenoeg gelijk gebleven. Dat stellen onderzoeksinstituut TNO en het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van een voorlopige schatting. Ruim een half miljoen huishoudens hadden afgelopen jaar een laag inkomen in combinatie met hoge energiekosten of een slecht te verwarmen woning. Het bedrag dat deze huishoudens tekortkomen is het afgelopen jaar toegenomen.
5 uur geledenVINKEVEEN (ANP) - Het evenement waar Ali B donderdag zou spreken als ondernemer, wordt verplaatst. Ook heeft de rapper besloten zich terug te trekken als spreker, staat in een statement dat de organisatie via sociale media heeft gedeeld.
8 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De twee kapotte trams die woensdagochtend op de Rotterdamse Erasmusbrug in botsing kwamen, zijn van de brug gehaald. Aan het einde van de middag was het tramspoor vrij. Fietsers en voetgangers gaan er ook weer overheen, maar wegverkeer en trams nog niet.
12 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - Op de tweede dag van de Nijmeegse Vierdaagse zijn 1249 mensen uitgevallen of helemaal niet gestart. Dat zijn er bijna driehonderd meer dan vorig jaar op zogeheten Roze Woensdag, maar minder dan het jaar daarvoor. De organisatie meldt dat ruim 43.700 mensen woensdag tijdig de finish haalden.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Rijkswaterstaat verwacht dit weekend speciale detectiecamera's te plaatsen bij de Merwedebrug. Na het weekend kunnen dan de eerste boetes worden uitgedeeld aan vrachtwagenchauffeurs die het verbod op vrachtverkeer negeren, meldt een woordvoerder.
14 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De Erasmusbrug in Rotterdam kan tot begin van de avond niet gebruikt worden door het verkeer. Dat schat de veiligheidsregio in. Op de brug reed woensdag aan het einde van de ochtend een tram achterop een stilstaande tram. Vijftien mensen raakten gewond, van wie een ernstig.
14 uur geleden