Aanzienlijke verliezen Duitse bedrijven door oorlog in Oekraïne
BERLIJN (ANP/DPA) - De Russische invasie van Oekraïne heeft geleid tot aanzienlijke financiële verliezen voor het Duitse bedrijfsleven. Dat zei voorzitter Peter Adrian van de Duitse Vereniging van Kamers van Koophandel (DIHK) in een interview met de Duitse krant Rheinische Post.
"De Russische oorlog in Oekraïne heeft, afgezien van onmetelijk menselijk leed, ook grote economische welvaartsverliezen met zich meegebracht", aldus Adrian. De voorzitter schat de impact van de oorlog op het Duitse bruto binnenlands product (bbp) vorig jaar op ongeveer 4 procent. Dat betekent dat er 160 miljard euro minder is geproduceerd, wat volgens Adrian overeenkomt met ongeveer 2000 euro per hoofd van de bevolking.
Dit was ook te zien in de bedrijfsresultaten, waarbij veel bedrijven te maken hadden met sterk stijgende kosten voor gas en elektriciteit. Adrian herhaalde ook een veelgehoorde klacht van Duitse ondernemers dat de relatief hoge binnenlandse energieprijzen de concurrentiekracht van Duitse bedrijven ten opzichte van hun internationale rivalen schaden.
Nulgroei
DIHK voorspelt dat de economie van de belangrijke handelspartner van Nederland dit jaar zal stagneren, ofwel een nulgroei zal laten zien. Dit is echter wel een verbetering ten opzichte van de najaarsprognose van een economische krimp van 3 procent in 2023. De grootste economie van Europa groeide vorig jaar nog met 1,8 procent.
Vorige week meldde het nieuwsblad Der Spiegel dat de Duitse minister van Financiën Christian Lindner tien tot tientallen miljarden euro's aan steun zou willen verlenen aan bedrijven. Het zou onder andere gaan om belastingverlagingen. Een woordvoerder van Lindner noemde het nieuws over de omvang van het stimuleringspakket echter voorbarig, omdat hierover nog geen beslissingen zijn genomen. Eind maart presenteert Lindner volgens Der Spiegel de belangrijkste punten van zijn plan.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag hoger geëindigd. Beleggers leken eerdere zorgen over de gevolgen van kunstmatige intelligentie en de handelsonrust van zich af te schudden. Maandag zakten de graadmeters op Wall Street hierdoor nog diep in het rood.
3 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/RTR) - Een rechter in de Verenigde Staten heeft dinsdag een rechtszaak van Elon Musks startup xAI afgewezen. In de zaak werd rivaal OpenAI beschuldigd van het stelen van bedrijfsgeheimen.
3 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De Franse miljardair Bernard Arnault heeft zijn greep op luxeconcern LVMH verder verstevigd. De rijkste man van Europa en topman van het bedrijf achter merken als Louis Vuitton, Christian Dior, Hennessy en Tiffany & Co heeft zijn belang in LVMH verhoogd tot boven de 50 procent, is dinsdag bekendgemaakt.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal meldingen bij het Centraal Meldpunt Identiteitsfraude (CMI) na het Odido-lek is in een week tijd ruim verdubbeld. Het meldpunt, waar mensen terechtkunnen die vermoeden slachtoffer te zijn van misbruik van gestolen identiteitsgegevens, heeft tot nu toe 590 meldingen binnengekregen over de telecomprovider. Een week geleden waren dat er nog 245.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is dinsdag licht hoger de handelsdag uitgegaan. Beleggers bleven het wel voorzichtig aandoen na de onzekerheid rond het handelsbeleid van Donald Trump. Het Amerikaanse Hooggerechtshof zette een streep door veel van de importheffingen van de president en hij kondigde daarop nieuwe wereldwijde heffingen aan.
7 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - Entertainment- en mediaconcern Warner Bros. Discovery heeft een herzien overnamevoorstel van Paramount Skydance ontvangen. Warner Bros. zegt het nieuwe bod te bekijken, maar de raad van bestuur liet weten de overnameovereenkomst met Netflix te blijven steunen. Details over het nieuwe voorstel zijn niet bekendgemaakt.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De regering van de Amerikaanse president Donald Trump wil zich aan de handelsdeal met de EU houden, ondanks de nieuwe importtarieven. Dat stelt Eurocommissaris Maroš Šefčovič (Handel) dinsdag tijdens een hoorzitting in het Europees Parlement.
8 uur geleden