Aanzienlijke verliezen Duitse bedrijven door oorlog in Oekraïne
BERLIJN (ANP/DPA) - De Russische invasie van Oekraïne heeft geleid tot aanzienlijke financiële verliezen voor het Duitse bedrijfsleven. Dat zei voorzitter Peter Adrian van de Duitse Vereniging van Kamers van Koophandel (DIHK) in een interview met de Duitse krant Rheinische Post.
"De Russische oorlog in Oekraïne heeft, afgezien van onmetelijk menselijk leed, ook grote economische welvaartsverliezen met zich meegebracht", aldus Adrian. De voorzitter schat de impact van de oorlog op het Duitse bruto binnenlands product (bbp) vorig jaar op ongeveer 4 procent. Dat betekent dat er 160 miljard euro minder is geproduceerd, wat volgens Adrian overeenkomt met ongeveer 2000 euro per hoofd van de bevolking.
Dit was ook te zien in de bedrijfsresultaten, waarbij veel bedrijven te maken hadden met sterk stijgende kosten voor gas en elektriciteit. Adrian herhaalde ook een veelgehoorde klacht van Duitse ondernemers dat de relatief hoge binnenlandse energieprijzen de concurrentiekracht van Duitse bedrijven ten opzichte van hun internationale rivalen schaden.
Nulgroei
DIHK voorspelt dat de economie van de belangrijke handelspartner van Nederland dit jaar zal stagneren, ofwel een nulgroei zal laten zien. Dit is echter wel een verbetering ten opzichte van de najaarsprognose van een economische krimp van 3 procent in 2023. De grootste economie van Europa groeide vorig jaar nog met 1,8 procent.
Vorige week meldde het nieuwsblad Der Spiegel dat de Duitse minister van Financiën Christian Lindner tien tot tientallen miljarden euro's aan steun zou willen verlenen aan bedrijven. Het zou onder andere gaan om belastingverlagingen. Een woordvoerder van Lindner noemde het nieuws over de omvang van het stimuleringspakket echter voorbarig, omdat hierover nog geen beslissingen zijn genomen. Eind maart presenteert Lindner volgens Der Spiegel de belangrijkste punten van zijn plan.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De banengroei in Nederland valt tijdelijk stil als de energieprijzen hoog blijven. Dat stelt uitkeringsorganisatie UWV in een nieuwe prognose van de arbeidsmarkt. Vooral in sectoren als vervoer, industrie en de uitzendbranche zal het aantal banen afnemen.
1 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP) - OpenAI, het bedrijf achter ChatGPT, heeft bij de Amerikaanse beurstoezichthouder SEC vertrouwelijk documenten ingediend voor een beursnotering. Het bedrijf van Sam Altman heeft nog geen datum voor een mogelijke beursgang, schrijft het in een online verklaring. Bronnen melden aan Bloomberg dat het bedrijf mogelijk al dit najaar naar de beurs zou willen gaan.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York eindigden maandag gemengd. De Nasdaq sloot de handelsdag hoger af, nadat de techgraadmeter voor het weekend nog ruim 4 procent was gekelderd door een verkoopgolf in de Amerikaanse chipsector. Dat was de grootste verliesbeurt van de Nasdaq in ruim een jaar tijd.
5 uur geledenBOSTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Een federale rechter in de Amerikaanse stad Boston heeft een tarief van 100.000 dollar voor een bepaald werkvisum maandag ongeldig verklaard. President Donald Trump kwam in september met dat tarief voor bedrijven die hoogopgeleide, gespecialiseerde arbeidsmigranten naar de VS willen trekken, om Amerikaanse werknemers zo meer kans te geven.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Leden van de Vereniging van Effectenbezitters (VEB) kunnen een vergoeding tegemoetzien voor koersverlies op aandelen van SNS Reaal toen het bedrijf in 2013 werd genationaliseerd. De VEB heeft daarover een schikking getroffen met de bankverzekeraar en de toenmalige accountant KPMG.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het samenwerkingsverband van KPN en pensioenuitvoerder APG mag een deel van de glasvezelnetwerken van Delta Fiber Nederland niet overnemen. Dat heeft de Autoriteit Consument & Markt (ACM) bepaald. De waakhond vreest dat de concurrentie door de overname afneemt en dat internet daardoor duurder kan worden voor consumenten en bedrijven, terwijl de kwaliteit van de dienstverlening mogelijk lager wordt.
8 uur geledenLEIDSCHENDAM (ANP) - Boodschappen worden volgend jaar tot wel 10 procent duurder. Daarvoor waarschuwt supermarktkoepel CBL in een brandbrief aan het kabinet. De prijsstijgingen zijn volgens de branchevereniging deels te wijten aan maatregelen van de overheid.
9 uur geleden