Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Aanval op Nagorno-Karabach gaat tweede dag in

Aanval op Nagorno-Karabach gaat tweede dag in

BAKOE (ANP/RTR/AFP) - Het geweld in de betwiste regio Nagorno-Karabach is een tweede dag ingegaan. Azerbeidzjan begon dinsdag met een aanval op de etnisch-Armeense enclave Nagorno-Karabach in het kader van "anti-terroristische maatregelen" tegen Armeense separatisten.

Hoeveel slachtoffers er zijn gevallen, is niet duidelijk. Het dodental is volgens een oud-topfunctionaris van de regio opgelopen tot bijna honderd, maar dat cijfer is niet onafhankelijk bevestigd. Volgens hem ging de militaire operatie ook 's nachts door en is er sprake van een "grote oorlog" en een "typische etnische zuiveringsoperatie".

Azerbeidzjan ontkent beschuldigingen van etnische zuivering en zegt de rechten van inwoners te zullen beschermen onder zijn eigen grondwet. De regio is officieel Azerbeidzjaans, maar het bergachtige gebied wordt vooral bewoond door etnische Armeniërs.

Lang conflict

Armenië en Azerbeidzjan zijn al lang met elkaar in conflict over Nagorno-Karabach. In de jaren negentig scheidde de regio zich in een burgeroorlog van Azerbeidzjan af en voegde zich bij Armenië. Azerbeidzjan heroverde in 2020 wat verloren gebieden in een nieuwe oorlog met het buurland. Beide bloedige oorlogen eindigden met een door Rusland bemiddelde wapenstilstand.

Armenië stelt dat Rusland te afgeleid is door de oorlog in Oekraïne om Nagorno-Karabach te beschermen en zegt dat de Russische vredesmacht zijn werk niet goed doet. Bijna 2000 Russen zien volgens afspraken uit 2020 toe op de vrede. Zij hebben sinds dinsdag in Nagorno-Karabach meer dan 2000 burgers geëvacueerd, meldt het Russische staatspersbureau TASS woensdag.

Naast Rusland roepen ook onder meer de Verenigde Staten, de Europese Unie en de Verenigde Naties op de aanval in Nagorno-Karabach te staken. Maar daar lijkt de regering in Bakoe geen gehoor aan te geven. Die zegt door te blijven gaan totdat de separatisten hun wapens neerleggen.

Meer uit Buitenland

Chinese president Xi volgende week naar Noord-Korea

BEIJING (ANP/AFP) - De Chinese leider Xi Jinping brengt op 8 en 9 juni een bezoek aan Noord-Korea. De president werd uitgenodigd voor een staatsbezoek door de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un, meldt de Chinese staatstelevisie.

36 minuten geleden
Huis van Afgevaardigden VS stemt voor steun aan Oekraïne

WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft donderdag wetgeving aangenomen voor een hulppakket voor Oekraïne en nieuwe sancties tegen Rusland. Naast Democraten stemden ook achttien Republikeinen voor de wet, opnieuw een teken van verzet tegen president Donald Trump binnen de partij.

38 minuten geleden
Geen akkoord over gezant Bosnië, VS heroverwegen rol

BRUSSEL (ANP/AFP) - Amerikaanse en Europese functionarissen zijn er na twee dagen onderhandelen niet in geslaagd overeenstemming te bereiken over een hoge vertegenwoordiger voor Bosnië en Herzegovina. Dat bevestigde de vertrekkende gezant Christian Schmidt, die aangeeft dat het overleg binnenkort wordt voortgezet.

2 uur geleden
VS stellen sancties in tegen Cubaanse president en familie Castro

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben sancties ingesteld tegen de Cubaanse president Miguel Díaz-Canel. Dat valt te lezen op de website van het ministerie van Financiën. Ook zijn sancties ingesteld tegen leden van de familie Castro, onder anderen tegen de zoon en kleinzoon van oud-president Raúl Castro.

2 uur geleden
Nederlander Rob Smeets nieuwe ceo van haven Antwerpen-Brugge

ANTWERPEN (ANP) - De Nederlander Rob Smeets is de nieuwe ceo van de haven Antwerpen-Brugge. Het havenbedrijf maakte zijn benoeming vrijdag bekend in een verklaring. Smeets volgt Jacques Vandermeiren op, die in april vervroegd opstapte.

4 uur geleden
VS stellen sancties in tegen Cubaanse president en familie Castro

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben sancties ingesteld tegen de Cubaanse president Miguel Díaz-Canel. Dat valt te lezen op de website van het ministerie van Financiën. Ook zijn sancties ingesteld tegen leden van de familie Castro, onder anderen tegen de zoon en kleinzoon van oud-president Raúl Castro.

6 uur geleden
Britse burgemeester Burnham wil het opnemen tegen Starmer

LONDEN (ANP/RTR) - De burgemeester van Greater Manchester, Andy Burnham, zegt het te willen opnemen tegen de Britse premier Keir Starmer (Labour) als hij de lokale verkiezingen wint. Dat deed de bewindsman tijdens een BBC-debat met andere kandidaten die willen meedingen naar die parlementszetel. In het Verenigd Koninkrijk kunnen alleen parlementariërs meedingen in een zogeheten leiderschapsverkiezing. Regionale winst in Makerfield kan hem die plek in het parlement opleveren.

6 uur geleden