Aanval op Nagorno-Karabach gaat tweede dag in
BAKOE (ANP/RTR/AFP) - Het geweld in de betwiste regio Nagorno-Karabach is een tweede dag ingegaan. Azerbeidzjan begon dinsdag met een aanval op de etnisch-Armeense enclave Nagorno-Karabach in het kader van "anti-terroristische maatregelen" tegen Armeense separatisten.
Hoeveel slachtoffers er zijn gevallen, is niet duidelijk. Het dodental is volgens een oud-topfunctionaris van de regio opgelopen tot bijna honderd, maar dat cijfer is niet onafhankelijk bevestigd. Volgens hem ging de militaire operatie ook 's nachts door en is er sprake van een "grote oorlog" en een "typische etnische zuiveringsoperatie".
Azerbeidzjan ontkent beschuldigingen van etnische zuivering en zegt de rechten van inwoners te zullen beschermen onder zijn eigen grondwet. De regio is officieel Azerbeidzjaans, maar het bergachtige gebied wordt vooral bewoond door etnische Armeniërs.
Lang conflict
Armenië en Azerbeidzjan zijn al lang met elkaar in conflict over Nagorno-Karabach. In de jaren negentig scheidde de regio zich in een burgeroorlog van Azerbeidzjan af en voegde zich bij Armenië. Azerbeidzjan heroverde in 2020 wat verloren gebieden in een nieuwe oorlog met het buurland. Beide bloedige oorlogen eindigden met een door Rusland bemiddelde wapenstilstand.
Armenië stelt dat Rusland te afgeleid is door de oorlog in Oekraïne om Nagorno-Karabach te beschermen en zegt dat de Russische vredesmacht zijn werk niet goed doet. Bijna 2000 Russen zien volgens afspraken uit 2020 toe op de vrede. Zij hebben sinds dinsdag in Nagorno-Karabach meer dan 2000 burgers geëvacueerd, meldt het Russische staatspersbureau TASS woensdag.
Naast Rusland roepen ook onder meer de Verenigde Staten, de Europese Unie en de Verenigde Naties op de aanval in Nagorno-Karabach te staken. Maar daar lijkt de regering in Bakoe geen gehoor aan te geven. Die zegt door te blijven gaan totdat de separatisten hun wapens neerleggen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump ontkent dat er onenigheid bestaat tussen hem en zijn generaal Daniel Caine over aanvallen op Iran. Amerikaanse media schreven dat Caine had gewaarschuwd dat zo'n aanval risico's met zich meebrengt.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Een groot aantal landen heeft zich uitgesproken tegen recente stappen van Israël om de controle over de Westelijke Jordaanoever te vergroten. In een gezamenlijke verklaring bestempelden de buitenlandministers van bijna twintig landen, waaronder een groot aantal Europese landen, deze stappen als "pogingen om het gebied te annexeren en de Palestijnse staat te ondermijnen".
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Door een Amerikaanse aanval op een vermeende drugsboot in de Caribische Zee zijn opnieuw drie doden gevallen. Dat meldt het Amerikaanse leger.
2 uur geledenGENÈVE (ANP/AFP) - Amerikaanse functionarissen voeren in Genève gesprekken met Russische en Chinese delegaties over kernwapens. Maandag spraken ze al met de Russen, dinsdag volgen de Chinezen, meldt een hooggeplaatst figuur van het Amerikaanse buitenlandministerie.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Amerikaanse ambassadeur Charles Kushner is niet komen opdagen bij het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken, dat hem zondag had ontboden. Het ministerie legt Kushner daarom beperkingen op voor het contact dat hij kan hebben met de Franse regering.
3 uur geledenLOS ANGELES (ANP) - Nick Reiner zegt dat hij de moord op zijn vader en moeder, regisseur Rob Reiner en Michele Singer, niet heeft gepleegd. Tijdens een hoorzitting in Los Angeles pleitte hij onschuldig, melden Amerikaanse media.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Een Amerikaanse rechter heeft de voormalige speciaal aanklager Jack Smith verboden om zijn rapport over president Donald Trumps achterhouden van geheime documenten te publiceren. Justitie liet die zaak vallen na de verkiezingsoverwinning van Trump in november 2024 en volgens rechter Aileen Cannon, die door Trump is aangesteld, is het niet eerlijk om informatie openbaar te maken uit een zaak die niet is afgerond.
5 uur geleden