Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Aanval op Nagorno-Karabach gaat tweede dag in

Aanval op Nagorno-Karabach gaat tweede dag in

BAKOE (ANP/RTR/AFP) - Het geweld in de betwiste regio Nagorno-Karabach is een tweede dag ingegaan. Azerbeidzjan begon dinsdag met een aanval op de etnisch-Armeense enclave Nagorno-Karabach in het kader van "anti-terroristische maatregelen" tegen Armeense separatisten.

Hoeveel slachtoffers er zijn gevallen, is niet duidelijk. Het dodental is volgens een oud-topfunctionaris van de regio opgelopen tot bijna honderd, maar dat cijfer is niet onafhankelijk bevestigd. Volgens hem ging de militaire operatie ook 's nachts door en is er sprake van een "grote oorlog" en een "typische etnische zuiveringsoperatie".

Azerbeidzjan ontkent beschuldigingen van etnische zuivering en zegt de rechten van inwoners te zullen beschermen onder zijn eigen grondwet. De regio is officieel Azerbeidzjaans, maar het bergachtige gebied wordt vooral bewoond door etnische Armeniërs.

Lang conflict

Armenië en Azerbeidzjan zijn al lang met elkaar in conflict over Nagorno-Karabach. In de jaren negentig scheidde de regio zich in een burgeroorlog van Azerbeidzjan af en voegde zich bij Armenië. Azerbeidzjan heroverde in 2020 wat verloren gebieden in een nieuwe oorlog met het buurland. Beide bloedige oorlogen eindigden met een door Rusland bemiddelde wapenstilstand.

Armenië stelt dat Rusland te afgeleid is door de oorlog in Oekraïne om Nagorno-Karabach te beschermen en zegt dat de Russische vredesmacht zijn werk niet goed doet. Bijna 2000 Russen zien volgens afspraken uit 2020 toe op de vrede. Zij hebben sinds dinsdag in Nagorno-Karabach meer dan 2000 burgers geëvacueerd, meldt het Russische staatspersbureau TASS woensdag.

Naast Rusland roepen ook onder meer de Verenigde Staten, de Europese Unie en de Verenigde Naties op de aanval in Nagorno-Karabach te staken. Maar daar lijkt de regering in Bakoe geen gehoor aan te geven. Die zegt door te blijven gaan totdat de separatisten hun wapens neerleggen.

Meer uit Buitenland

Iran laat 20 Pakistaanse schepen door Straat van Hormuz

ISLAMABAD (ANP/RTR/DPA) - Het Iraanse regime laat nog eens twintig Pakistaanse schepen de Straat van Hormuz passeren. Dat heeft de Pakistaanse minister van Buitenlandse Zaken Ishaq Dar gemeld in een bericht op X. Het zou volgens de minister gaan om twee schepen per dag.

3 uur geleden
Houthi's claimen tweede raketaanval op Israël

SANAA (ANP/AFP/RTR) - De Jemenitische Houthi's zeggen een tweede aanval met raketten en drones op Israël te hebben uitgevoerd.

3 uur geleden
Eerder vermiste boten bereiken Cuba

HAVANA (ANP/AFP) - De twee zeilboten met hulpgoederen voor Cuba die eerder vermist raakten, hebben de Cubaanse hoofdstad Havana bereikt.

3 uur geleden
Vlaamse tiener vastgezet voor rol in sadistisch netwerk

GENT (ANP/BELGA) - Het parket in Oost-Vlaanderen heeft een tiener vastgezet voor zijn rol in een sadistisch Telegram-netwerk. Dat heeft Het Laatste Nieuws gemeld, wat nu wordt bevestigd door een bron aan persbureau Belga. Het parket doet nog geen mededelingen over de zaak.

3 uur geleden
President Syrië bezoekt Duitsland en Verenigd Koninkrijk

DAMASCUS (ANP/AFP) - President Ahmed al-Sharaa van Syrië brengt volgende week een bezoek aan Duitsland en het Verenigd Koninkrijk. Het wordt zijn tweede Europese bezoek sinds zijn aantreden.

4 uur geleden
Doden bij Israëlische luchtaanval op auto met journalisten

BEIROET (ANP/AFP) - Bij een gerichte Israëlische luchtaanval op een auto circa 35 kilometer ten zuiden van Beiroet zijn drie journalisten gedood. Dit hebben de Libanese strijdkrachten bevestigd. De president van Libanon, Joseph Aoun, heeft het "een schandalige misdaad" genoemd, in strijd met alle rechtsbeginselen.

5 uur geleden
WHO: negen doden onder medisch personeel door aanvallen Israël

BEIROET (ANP/RTR) - Door Israëlische aanvallen in Zuid-Libanon zijn zaterdag negen paramedici omgekomen. Dat schrijft directeur-generaal Tedros Adhanom Ghebreyesus van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) in een post op sociale media. Zeven anderen raakten gewond.

5 uur geleden