Aantal zzp'ers daalt verder, vooral in de gezondheidszorg
UTRECHT (ANP) - Het aantal zzp'ers dat stopte met hun bedrijf is in januari verder toegenomen, meldt de Kamer van Koophandel (KVK). Vooral in de gezondheidssector daalde het aantal zelfstandigen zonder personeel aanzienlijk afgelopen maand.
Eind januari stonden er minder dan 1,8 miljoen zzp'ers ingeschreven in het Handelsregister, ruim 4000 minder dan een maand eerder. "De trend die in december al zichtbaar was, zet in januari door", aldus de KVK. De instantie gaf eerder al aan dat de daling waarschijnlijk te wijten is aan het feit dat de Belastingdienst vanaf 1 januari de wet tegen schijnzelfstandigheid opnieuw handhaaft.
Vergeleken met een jaar geleden nam het aantal stoppers toe met 6000, een stijging van 47 procent. Het aantal starters nam ten opzichte van januari 2024 af met 4000, ofwel 18 procent. Afgelopen december was het voor het eerst dat er meer stoppers dan starters waren.
In januari verloor de zorgsector het grootste aantal zzp'ers, bijna 2000 in één maand. Daarmee is de sector verantwoordelijk voor bijna de helft van de totale daling. De bouw zag een afname van 1000 zelfstandigen, evenals de zakelijke dienstverlening.
Werkgevers die zzp'ers inschakelen voor werk dat eigenlijk in vaste dienst moet worden gedaan, kunnen sinds 1 januari een naheffing krijgen van sociale premies, maar nog geen boete. Dat zou eerder wel het geval zijn, maar de handhaving is mede op aandringen van de Tweede Kamer afgezwakt. In aanloop naar de handhaving maakten veel zzp'ers zich zorgen over de controles.
Joris Knoben, hoogleraar Strategie en Ondernemerschap aan de Tilburg School of Economics and Management, verwacht dat de daling van het aantal zzp'ers nog wel even doorzet. "De aandacht voor, en handhaving op, schijnzelfstandigheid wordt opgevoerd waardoor in diverse sectoren er minder mogelijkheden zijn om als zzp'er te werken", aldus Knoben.
Hij stelt dat het goed is dat de daling niet nog veel scherper is en enigszins geleidelijk gebeurt. "Als dit nog sneller gaat, kan het echt ontwrichtend zijn, bijvoorbeeld als in de gezondheidszorg plotseling tienduizenden zzp'ers per maand zouden uitstromen", zegt de hoogleraar.
Meer uit Financieel
BAGDAD (ANP/AFP) - Irak gaat zijn luchtruim heropenen voor verkeersvliegtuigen nu de Verenigde Staten en Iran een tijdelijke wapenstilstand van twee weken hebben afgesproken. Eerder was het Iraakse luchtruim afgesloten voor passagiersverkeer door de oorlog in het Midden-Oosten.
39 minuten geledenDEN HAAG (ANP/BLOOMBERG) - Shell heeft in het eerste kwartaal van dit jaar aanzienlijk hogere resultaten geboekt met zijn oliehandel. Dit gebeurde ondanks dat de activiteiten van het concern in het Midden-Oosten zwaar zijn getroffen door de oorlog. Shell meldde in een tussentijdse handelsupdate dat de raffinagemarges in het afgelopen kwartaal stegen tot 17 dollar per vat. In het vierde kwartaal lagen deze nog op 14 dollar.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is woensdag met flinke winst geopend. Beleggers op het Damrak reageerden positief op de wapenstilstand in het Midden-Oosten van twee weken, waardoor de Straat van Hormuz heropend moet worden. De olieprijzen gingen juist hard omlaag. Shell kelderde daardoor bijna 7 procent.
1 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Universal Music Group (UMG) heeft een overnamebod van Pershing Square Holdings ontvangen en zegt dit te beoordelen. Het bedrijf zal geen verder commentaar geven op het voorstel "totdat de Raad van Bestuur zijn beoordeling heeft afgerond".
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese gasprijs zakte woensdagochtend tot wel 20 procent bij opening van de handel. Handelaren lijken opgelucht te reageren op het staakt-het-vuren tussen Iran en de Verenigde Staten in het Midden-Oosten. Nu is de hoop dat de Straat van Hormuz snel weer wordt opengesteld, waardoor gasleveringen uit de Golfstaten kunnen worden hervat.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De markt voor verpakte leningen in Nederland bestaat steeds meer uit autoleningen en consumentenkredieten. Er worden juist minder woninghypotheken verpakt en verkocht, concludeert De Nederlandsche Bank na onderzoek. Volgens DNB daalde de totale markt van het verkopen en verpakken van leningen in de afgelopen vijf jaar, van 38 miljard euro naar 29,6 miljard.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Rederijen proberen zo snel mogelijk de details te begrijpen van het staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran dat de Straat van Hormuz tijdelijk zou kunnen openen voor scheepvaart. Meer dan achthonderd schepen zitten nu vast in de Perzische Golf. Volgens persbureau Bloomberg bestudeert onder meer de Japanse rederijvereniging, een belangrijke brancheorganisatie, het akkoord om leden te kunnen adviseren.
3 uur geleden