Aantal WW-uitkeringen en ontslagaanvragen neemt toe
AMSTERDAM (ANP) - Het aantal WW-uitkeringen en ontslagaanvragen is in de eerste helft van dit jaar toegenomen. Dat meldt uitkeringsinstantie UWV, die verwacht dat het aantal uitkeringen de rest van het jaar nog verder zal stijgen.
Eind juni 2024 kwam het aantal WW-uitkeringen uit op 167.800. Dit waren er 7000 meer dan eind december 2023, een stijging van 4,4 procent. De toename ontstond vooral in januari en februari omdat aan het eind van het jaar veel contracten aflopen. In 2024 bleek dit 'eindejaarseffect' sterker dan anders. Na maart was er alleen in mei nog een lichte toename van het aantal uitkeringen.
De gemiddelde WW-instroom per week was in 2024 elke maand hoger dan in 2023. In totaal waren er in de eerste helft van dit jaar 15.600 meer nieuwe WW-uitkeringen dan in dezelfde periode vorig jaar.
Ontslagaanvragen
De toename van het aantal uitkeringen en ontslagaanvragen past volgens het UWV in het beeld van een economie die het moeilijk heeft. Zo waren er volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) het laatste halfjaar 40 procent meer faillissementen dan in dezelfde periode vorig jaar.
Het aantal ontslagaanvragen was begin 2022 terug op het niveau van de jaren voor de coronacrisis. Maar door de oorlog in Oekraïne, die begon in februari 2022, werden bedrijven ineens geconfronteerd met uitzonderlijk hoge energierekeningen en nam het aantal ontslagaanvragen weer gestaag toe. Vooral in januari 2024 was met ruim 3.700 ontslagaanvragen sprake van een piek. Het aantal werkgevers dat bij het UWV collectief ontslag aanvroeg steeg in de eerste zes maanden van dit jaar met 44 procent.
Het Centraal Planbureau (CPB) voorspelde in februari dat de economie in 2024 licht groeit. Toch verwacht het UWV dat het aantal WW-uitkeringen in de tweede helft van dit jaar nog iets sneller toeneemt dan in de eerste zes maanden.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag met een aanzienlijke winst gesloten. De hoofdindex toonde daarmee wat herstel na de verliezen eerder deze week door de oorlog van de Verenigde Staten en Israël tegen Iran. Veel omliggende landen kregen de afgelopen dagen met Iraanse tegenacties te maken. Ook op andere Europese beurzen leken beleggers weer voorzichtig in aandelen te willen stappen.
2 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/AFP) - De grote rederij Maersk vervoert voorlopig nog amper goederen vanuit en naar de Golfstaten. Alleen voor kritieke voedingsmiddelen, medicijnen en andere "essentiële goederen" maakt het Deense vervoersconcern een uitzondering. Door de oorlog in Iran en de regio zijn de risico's te groot geworden.
3 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De schade voor Nederlandse bedrijven die exporteren naar de Golfregio loopt al snel in de tientallen miljoenen. Dat stelt verladersvereniging evofenedex. In het Midden-Oosten zitten belangrijke knooppunten voor de zee- en luchtvaart. Vervoerders moeten nu uitwijken en leggen de rekening neer bij de bedrijven, stelt de verladersclub.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De handelscommissie van het Europees Parlement gaat nog niet stemmen over de handelsdeal met de VS. De stemming over een deel van het akkoord werd vorige week uitgesteld vanwege nieuwe algemene importheffingen vanuit de VS. Een meerderheid van de commissie vindt het nog altijd onduidelijk wat die heffingen betekenen voor de deal die de EU en de VS afgelopen zomer sloten.
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Luchtvaartmaatschappij Air France schort vluchten van en naar Cuba enkele maanden op vanwege een brandstoftekort in dat land. Vanaf 29 maart vliegt de Franse maatschappij tijdelijk niet tussen Parijs en de Cubaanse hoofdstad Havana.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Er vertrekken op 12 maart geen passagiersvluchten van Brussels Airport door een nationale staking. De luchthaven verwacht ook hinder voor binnenkomende vluchten. Belgische vakbonden organiseren volgende week donderdag een nationale actiedag tegen de maatregelen van de federale regering.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met een gemengd beeld geopend, na de koersverliezen een dag eerder. De aandacht van beleggers op Wall Street blijft uitgaan naar de oorlog in het Midden-Oosten en de gevolgen van het conflict met Iran voor de energieprijzen, inflatie en economie.
4 uur geleden