Aantal WW-uitkeringen en ontslagaanvragen neemt toe
AMSTERDAM (ANP) - Het aantal WW-uitkeringen en ontslagaanvragen is in de eerste helft van dit jaar toegenomen. Dat meldt uitkeringsinstantie UWV, die verwacht dat het aantal uitkeringen de rest van het jaar nog verder zal stijgen.
Eind juni 2024 kwam het aantal WW-uitkeringen uit op 167.800. Dit waren er 7000 meer dan eind december 2023, een stijging van 4,4 procent. De toename ontstond vooral in januari en februari omdat aan het eind van het jaar veel contracten aflopen. In 2024 bleek dit 'eindejaarseffect' sterker dan anders. Na maart was er alleen in mei nog een lichte toename van het aantal uitkeringen.
De gemiddelde WW-instroom per week was in 2024 elke maand hoger dan in 2023. In totaal waren er in de eerste helft van dit jaar 15.600 meer nieuwe WW-uitkeringen dan in dezelfde periode vorig jaar.
Ontslagaanvragen
De toename van het aantal uitkeringen en ontslagaanvragen past volgens het UWV in het beeld van een economie die het moeilijk heeft. Zo waren er volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) het laatste halfjaar 40 procent meer faillissementen dan in dezelfde periode vorig jaar.
Het aantal ontslagaanvragen was begin 2022 terug op het niveau van de jaren voor de coronacrisis. Maar door de oorlog in Oekraïne, die begon in februari 2022, werden bedrijven ineens geconfronteerd met uitzonderlijk hoge energierekeningen en nam het aantal ontslagaanvragen weer gestaag toe. Vooral in januari 2024 was met ruim 3.700 ontslagaanvragen sprake van een piek. Het aantal werkgevers dat bij het UWV collectief ontslag aanvroeg steeg in de eerste zes maanden van dit jaar met 44 procent.
Het Centraal Planbureau (CPB) voorspelde in februari dat de economie in 2024 licht groeit. Toch verwacht het UWV dat het aantal WW-uitkeringen in de tweede helft van dit jaar nog iets sneller toeneemt dan in de eerste zes maanden.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De Britse economie is het jaar met stevige economische groei begonnen. Bedrijven en consumenten in het Verenigd Koninkrijk lijken volgens donderdag verschenen cijfers in het eerste kwartaal nog niet van de wijs te zijn gebracht door het uitbreken van de Iranoorlog en de flinke stijging van de brandstofprijzen.
28 minuten geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - 3i Group, het Britse moederbedrijf van discountwinkelketen Action, is donderdag gekelderd op de beurs in Londen. Het concern waarschuwde voor zwakkere verkopen bij Action, een teken dat zelfs budgetwinkels het zwaar hebben nu een toenemende inflatie de bestedingsruimte van consumenten onder druk zet.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Babymelk van Nutrilon, die eerder uit voorzorg uit de handel werd gehaald omdat er mogelijk een giftige stof in zou zitten, is op sommige plekken in België opnieuw verkocht. Dat heeft voedingsmiddelenconcern Danone laten weten. Volgens het Franse bedrijf gaat het om een leveringsfout.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Koerswinsten voor grote techbedrijven hebben voor een record gezorgd op Wall Street. De brede graadmeter S&P 500 eindigde hoger dan ooit in de aanloop naar een topontmoeting tussen de Amerikaanse president Donald Trump en zijn Chinese ambtgenoot Xi Jinping. In Trumps kielzog reisden ook topbestuurders van techbedrijven als Nvidia en Tesla mee naar China.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het vullen van de gasopslagen in Nederland loopt moeizaam, waarschuwt Gasunie. In de komende weken is ingrijpen nodig om het vuldoel voor de winter te halen, zei algemeen directeur Jeroen Zanting tijdens een technische briefing van Kamerleden over leveringszekerheid. Door de Iranoorlog zijn de gasprijzen hard gestegen, wat het onaantrekkelijk maakt om nu aardgas in te kopen om op te slaan voor de winter.
13 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse Senaat is akkoord met de benoeming van Kevin Warsh als voorzitter van de Federal Reserve. Hij is daarmee de opvolger van Jerome Powell bij de Amerikaanse centrale bank. Zijn termijn als voorzitter loopt vrijdag af.
14 uur geledenNEW YORK (ANP) - Netflix is van plan om vanaf 2027 een abonnement met reclame aan te bieden in Nederland. De streamingdienst biedt deze goedkopere abonnementen al sinds 2022 in verschillende grote landen aan, waaronder de Verenigde Staten, Frankrijk en Duitsland.
14 uur geleden