Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Aantal verkeersdoden EU stijgt, maar is onder niveau voor corona

Aantal verkeersdoden EU stijgt, maar is onder niveau voor corona

BRUSSEL (ANP) - Het aantal verkeersdoden in de Europese Unie is vorig jaar met 1000 ofwel 5 procent toegenomen ten opzichte van 2020. Maar het aantal van 19.800 personen die in het verkeer omkwamen in 2021 was nog wel 3000 minder (-13 procent) dan in 2019, het laatste jaar voor de coronapandemie uitbrak, stelt de Europese Commissie in een publicatie van de meest recente cijfers.

De laatste tien jaar is het aantal verkeersdoden in de EU afgenomen met 36 procent, aldus het dagelijks EU-bestuur. Eurocommissaris Adina Vălean (Transport) waarschuwt echter waakzaam te blijven nu het verkeer weer aan het toenemen is. "We willen niet terug naar het niveau van voor de pandemie", zegt ze. "Dat is een gedeelde verantwoordelijkheid van de lidstaten, de sector en de gebruikers van de weg."

De minste ongelukken met dodelijke afloop gebeuren in Zweden (18 per miljoen inwoners), de meeste in Roemenië (93). Nederland had met 28 verkeersdoden per miljoen inwoners in 2021 een van de laagste scores in de EU. Vergeleken met precoronajaar 2019 ging het percentage met 16 omlaag.

Maximumsnelheden omlaag

Meer dan de helft van fatale ongelukken in Europa vindt plaats op landelijke wegen, 40 procent in stedelijk gebied en 8 procent op snelwegen. Bovenaan staan ongelukken met auto's (bestuurders en passagiers). Gemiddeld is een op de vijf verkeersdoden voetganger en een op de tien fietser, terwijl het in 18 procent van de gevallen om motorrijders ging.

Volgens de Europese Raad voor Transportveiligheid, een organisatie die zich inzet voor verkeersveiligheid, moeten de maximumsnelheden in de EU omlaag, en moet het toezicht daarop ook worden verbeterd. "Zonder zichtbare en reguliere handhaving zullen sommige bestuurders straffeloos te hard blijven rijden en levens verwoesten." De organisatie pleit ook voor de invoering in meer steden van de 30 kilometer per uur regel. Ze roept de Europese Commissie op hierover met aanbevelingen te komen.

Meer uit Buitenland

Venezuela en Colombia houden topoverleg na gevangenname Maduro

CARACAS (ANP/RTR) - Venezuela en Colombia hebben op hoog niveau overleg gehouden in Caracas. Ministers en andere functionarissen spraken in de Venezolaanse hoofdstad over samenwerking op gebieden als handel, toerisme, energie en veiligheid, meldt de regering van Venezuela.

2 uur geleden
President Trump vervangt hoofd van Kennedy Center

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft bekendgemaakt dat het hoofd van het beroemde Kennedy Center in Washington wordt vervangen. Op zijn eigen platform Truth Social meldde Trump dat Richard Grenell stopt en dat Matt Floca hem opvolgt.

3 uur geleden
Axios: Trump wees aanbod Poetin af over Iraans verrijkt uranium

WASHINGTON (ANP) - De Russische president Vladimir Poetin heeft de Verenigde Staten voorgesteld het verrijkte uranium van Iran naar zijn land over te brengen. Dat had deel kunnen uitmaken van een deal om de oorlog in het Midden-Oosten te beëindigen, schrijft nieuwssite Axios. De Amerikaanse president Donald Trump zou het aanbod hebben afgeslagen.

4 uur geleden
Zelensky ontmoet zoon laatste sjah van Iran

PARIJS (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft in Parijs een ontmoeting gehad met Reza Pahlavi, de zoon van de laatste sjah van Iran. "De kroonprins en zijn team hebben me bijgepraat over de signalen die ze vanuit het land ontvangen", schreef de Oekraïense leider naderhand op X.

4 uur geleden
Rode Kruis slaat alarm over lot burgers in Libanon

BEIROET (ANP) - Het Internationale Comité van het Rode Kruis (ICRC) heeft alarm geslagen over de verslechterende situatie in Libanon. Daar slaan burgers massaal op de vlucht voor opgelaaid geweld tussen Israël en Hezbollah.

5 uur geleden
Hezbollah klaar voor 'lang conflict' met Israël

BEIROET (ANP/AFP/RTR) - Hezbollah is klaar voor een lang conflict met Israël. Dat verklaarde leider Naim Qassem in een toespraak.

6 uur geleden
VS: tot 10 miljoen dollar voor gouden tip Khamenei

WASHINGTON (ANP) - De VS loven tot 10 miljoen dollar (8,7 miljoen euro) uit voor tips rond de Iraanse opperste leider Mojtaba Khamenei en enkele belangrijke figuren in zijn kring. Dat meldt Rewards for Justice, een Amerikaanse overheidswebsite met signaleringen. Op X voegt het beloningsprogramma eraan toe dat tipgevers ook een veilig onderkomen kan worden geboden.

6 uur geleden