Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Aantal vergunde nieuwbouwwoningen flink teruggevallen

Aantal vergunde nieuwbouwwoningen flink teruggevallen

DEN HAAG (ANP) - Het aantal afgegeven vergunningen voor de bouw van nieuwe woningen is in het derde kwartaal flink gedaald ten opzichte van het voorgaande kwartaal. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek. Waar in de maanden april tot en met juni nog 18.900 nieuwbouwwoningen werden vergund, was dat in de drie maanden daarna 12.400.

Een dergelijke terugval in het derde kwartaal was ook in 2021 en 2023 te zien. "Deels kan dat te maken hebben met een seizoenseffect, maar dat is geen gegeven", legt CBS-hoofdeconoom Peter Hein van Mulligen uit. In 2018, 2019 en 2020 was de daling namelijk niet zo uitgesproken. Een echte verklaring kan Van Mulligen niet geven. "Er is geen sprake van een lage vraag naar woningen. Zo komen er steeds meer huishoudens bij die op zoek zijn naar een woning, starters die willen doorstromen of mensen die juist kleiner willen wonen."

In totaal werden in het vorige kwartaal 17.100 nieuwbouwwoningen gerealiseerd. In dezelfde periode een jaar eerder waren dat nog 19.100. Het CBS meldde eerder dat het aantal opgeleverde nieuwbouwwoningen in de eerste zes maanden van dit jaar was gezakt naar het laagste niveau sinds 2018. Over die periode kwamen er bijna 32.700 nieuw gebouwde woningen bij, waar dat er vorig jaar in dezelfde periode nog meer dan 34.000 waren.

Het kabinet heeft de ambitie om jaarlijks 100.000 woningen te realiseren. Bouwend Nederland pleitte vorige maand daarom al voor "afdwingbare afspraken", die het kabinet moet maken met het Rijk, gemeenten en provincies. Die afspraken moeten leiden tot het afgeven van 100.000 bouwvergunningen per jaar, die nodig zijn om de woningen te realiseren. Vorig jaar gaven Nederlandse gemeenten nog het laagste aantal vergunningen af sinds 2016, 55.000 in totaal.

Meer uit Financieel

Dieprode cijfers voor beurzen New York, Nasdaq keldert

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met forse verliezen het weekend ingegaan, waarbij vooral de technologiegraadmeter Nasdaq keihard daalde door zware koersdalingen in de chipsector. Het sentiment op Wall Street werd gedrukt door de verwachting dat de Amerikaanse centrale bank de rente kan gaan verhogen om de hoge inflatie tegen te gaan. Die verwachting werd extra versterkt door een beter dan verwacht cijfer over de Amerikaanse banengroei.

4 uur geleden
FT: Meta overweegt aandelenverkoop van tientallen miljarden

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Facebook-moederbedrijf Meta Platforms overweegt een aandelenverkoop van tientallen miljarden dollars om verder te kunnen investeren in kunstmatige intelligentie (AI). Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times. Volgens bronnen van de krant zijn er gesprekken bij Meta over die aandelenverkoop.

5 uur geleden
Bloomberg: grote vraag naar aandelen SpaceX bij beursgang

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De vraag naar aandelen bij de beursgang van SpaceX is groot. Volgens bronnen van persbureau Bloomberg is die vraag zelfs groter dan het aantal aandelen dat SpaceX gaat uitgeven bij de beursgang in New York die volgende week vrijdag plaats zou moeten vinden.

7 uur geleden
AEX sluit met verlies, betalingsverwerker Adyen grootste daler

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is vrijdag met verlies gesloten. Betalingsdienstverlener Adyen was de grootste daler in de hoofdindex, naar verluidt door een negatief analistenrapport over het bedrijf. Ook de chipfondsen stonden bij de verliezers.

8 uur geleden
Anthropic pleit voor 'pauzeknop' bij ontwikkeling van AI

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Anthropic pleit voor een 'pauzeknop' bij de ontwikkeling van de geavanceerdste AI-systemen. Die moet mensen de mogelijkheid geven om na te gaan wat de gevolgen van de nieuwe technologie zijn. Wereldwijde afspraken daarover worden vooral belangrijk als AI-systemen steeds meer taken van mensen overnemen bij de verdere ontwikkeling van kunstmatige intelligentie, stelt medeoprichter Jack Clark in een blogpost.

9 uur geleden
Europese nieuwsbedrijven klagen Google aan om technologiemisbruik

AMSTERDAM (ANP) - Een groep van ruim twintig Europese nieuwsuitgevers heeft Google aangeklaagd bij de rechtbank in Amsterdam. Ze eisen een schadevergoeding van meer dan 640 miljoen euro, omdat ze verliezen zouden hebben geleden door concurrentiebeperkend gedrag van het techconcern rond zijn onlineadvertentietechnologie. Dat meldt de Europese procesfinancier LitFin. Een van de organisaties is FD Mediagroep, het bedrijf achter Het Financieele Dagblad en BNR Nieuwsradio.

10 uur geleden
Sportmerk Lululemon keldert op Wall Street na kwartaalcijfers

NEW YORK (ANP) - Lululemon Athletica ging vrijdag fors onderuit op de beurzen in New York. De Canadees-Amerikaanse sportkledingfabrikant, bekend van yogaleggings, boekte afgelopen kwartaal meer omzet, maar zag de nettowinst dalen. Ook de winstverwachting voor het huidige kwartaal viel lager uit dan gehoopt. Het bedrijf werd daarnaast negatiever over de vooruitzichten voor het hele jaar. Het aandeel werd 9 procent lager gezet.

10 uur geleden