Aantal vergunde nieuwbouwwoningen flink teruggevallen
DEN HAAG (ANP) - Het aantal afgegeven vergunningen voor de bouw van nieuwe woningen is in het derde kwartaal flink gedaald ten opzichte van het voorgaande kwartaal. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek. Waar in de maanden april tot en met juni nog 18.900 nieuwbouwwoningen werden vergund, was dat in de drie maanden daarna 12.400.
Een dergelijke terugval in het derde kwartaal was ook in 2021 en 2023 te zien. "Deels kan dat te maken hebben met een seizoenseffect, maar dat is geen gegeven", legt CBS-hoofdeconoom Peter Hein van Mulligen uit. In 2018, 2019 en 2020 was de daling namelijk niet zo uitgesproken. Een echte verklaring kan Van Mulligen niet geven. "Er is geen sprake van een lage vraag naar woningen. Zo komen er steeds meer huishoudens bij die op zoek zijn naar een woning, starters die willen doorstromen of mensen die juist kleiner willen wonen."
In totaal werden in het vorige kwartaal 17.100 nieuwbouwwoningen gerealiseerd. In dezelfde periode een jaar eerder waren dat nog 19.100. Het CBS meldde eerder dat het aantal opgeleverde nieuwbouwwoningen in de eerste zes maanden van dit jaar was gezakt naar het laagste niveau sinds 2018. Over die periode kwamen er bijna 32.700 nieuw gebouwde woningen bij, waar dat er vorig jaar in dezelfde periode nog meer dan 34.000 waren.
Het kabinet heeft de ambitie om jaarlijks 100.000 woningen te realiseren. Bouwend Nederland pleitte vorige maand daarom al voor "afdwingbare afspraken", die het kabinet moet maken met het Rijk, gemeenten en provincies. Die afspraken moeten leiden tot het afgeven van 100.000 bouwvergunningen per jaar, die nodig zijn om de woningen te realiseren. Vorig jaar gaven Nederlandse gemeenten nog het laagste aantal vergunningen af sinds 2016, 55.000 in totaal.
Meer uit Financieel
GENÈVE (ANP) - Rederij MSC, een van 's werelds grootste containervervoerders, stopt tijdelijk met bepaalde ladingen uit de Golfregio vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Alle vracht die door de tijdelijke stop wordt getroffen, wordt door MSC gelost.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen maakten maandag in de laatste handelsuren een opmerkelijke ommezwaai en sloten in de plus. Dat gebeurde nadat president Donald Trump had gezegd dat de oorlog tegen Iran binnenkort voorbij is. "Ik denk dat de oorlog zo goed als voorbij is", zei Trump tegen de Amerikaanse nieuwszender CBS. De Amerikanen en de Israëliërs lopen volgens hem "heel ver op schema" met hun luchtaanvallen.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU moet voorbereid zijn op een langere periode van instabiliteit met "mogelijke verstoringen in de scheepvaart, stijgingen van de energieprijzen en gevolgen voor de inflatie". Dat zei de voorzitter van de Eurogroep, Kyriakos Pierrakakis, maandagavond na afloop van de vergadering van de EU-ministers van Financiën van de eurolanden.
2 uur geledenFRANKFURT (ANP/RTR) - De Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa heeft extra annuleringen aangekondigd voor vluchten naar bestemmingen in het Midden-Oosten door de oorlog in de regio. Tot zondag zal niet worden gevlogen naar Dubai, Dammam en Abu Dhabi. Vluchten naar Tel Aviv blijven opgeschort tot donderdag 2 april, maakte Lufthansa bekend.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Rusland is bereid weer olie aan Europese landen te leveren als zij "een langdurige en duurzame" samenwerking willen aangaan. Daarmee reageerde president Vladimir Poetin op de snel gestegen energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. De Europese Unie voerde in 2022 sancties in op Russische olie als reactie op de inval in Oekraïne.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Werknemers van DHL Express in Nederland gaan "zeer binnenkort" staken uit onvrede over het uitblijven van een nieuwe cao, meldt FNV. Wanneer de eerste staking plaatsvindt, wordt op korte termijn bekendgemaakt.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is maandag toch nog met winst gesloten. Eerder op de dag ging de belangrijkste graadmeter aan het Damrak flink onderuit door de snel stijgende olieprijzen. Die normaliseerden iets gedurende de dag, wat een geruststellend effect had op beleggers.
6 uur geleden