Aantal vergunde nieuwbouwwoningen flink teruggevallen
DEN HAAG (ANP) - Het aantal afgegeven vergunningen voor de bouw van nieuwe woningen is in het derde kwartaal flink gedaald ten opzichte van het voorgaande kwartaal. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek. Waar in de maanden april tot en met juni nog 18.900 nieuwbouwwoningen werden vergund, was dat in de drie maanden daarna 12.400.
Een dergelijke terugval in het derde kwartaal was ook in 2021 en 2023 te zien. "Deels kan dat te maken hebben met een seizoenseffect, maar dat is geen gegeven", legt CBS-hoofdeconoom Peter Hein van Mulligen uit. In 2018, 2019 en 2020 was de daling namelijk niet zo uitgesproken. Een echte verklaring kan Van Mulligen niet geven. "Er is geen sprake van een lage vraag naar woningen. Zo komen er steeds meer huishoudens bij die op zoek zijn naar een woning, starters die willen doorstromen of mensen die juist kleiner willen wonen."
In totaal werden in het vorige kwartaal 17.100 nieuwbouwwoningen gerealiseerd. In dezelfde periode een jaar eerder waren dat nog 19.100. Het CBS meldde eerder dat het aantal opgeleverde nieuwbouwwoningen in de eerste zes maanden van dit jaar was gezakt naar het laagste niveau sinds 2018. Over die periode kwamen er bijna 32.700 nieuw gebouwde woningen bij, waar dat er vorig jaar in dezelfde periode nog meer dan 34.000 waren.
Het kabinet heeft de ambitie om jaarlijks 100.000 woningen te realiseren. Bouwend Nederland pleitte vorige maand daarom al voor "afdwingbare afspraken", die het kabinet moet maken met het Rijk, gemeenten en provincies. Die afspraken moeten leiden tot het afgeven van 100.000 bouwvergunningen per jaar, die nodig zijn om de woningen te realiseren. Vorig jaar gaven Nederlandse gemeenten nog het laagste aantal vergunningen af sinds 2016, 55.000 in totaal.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO verlaagt de groeiverwachtingen voor de Nederlandse economie door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens de bank zorgen de oorlog en de sterk gestegen energieprijzen voor pessimisme bij consumenten en terughoudendheid om geld uit te geven. Ook het vertrouwen van bedrijven wordt geraakt door het conflict.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag overwegend met winsten gesloten, waarbij de Dow-Jonesindex een recordniveau bereikte. Beleggers reageerden aanvankelijk teleurgesteld op het kwartaalbericht van de grote chipfabrikant Broadcom, maar de aandelenkoersen van andere chipbedrijven herstelden gedurende de sessie enigszins.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Belgische financieel dienstverlener Euroclear krijgt toegang tot het AI-model Mythos van Anthropic. Dat bevestigt de grote afhandelaar van effectentransacties tegenover persbureau Belga. Mythos kan zwakke plekken in softwarebeveiliging razendsnel opsporen. Dat heeft tot grote zorgen geleid over de gevolgen als het systeem in verkeerde handen valt.
3 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG/AFP) - HSBC wordt in Frankrijk verdacht van hulp aan de voormalige gouverneur van de Libanese centrale bank bij het wegsluizen van geld, meldden Franse financieel aanklagers. Ze beschuldigen de Zwitserse divisie van de bank van witwassen en betrokkenheid bij omkoping en verduistering.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De gemeente Amsterdam legt een aantal technische diensten in handen van het Nederlandse KPN, om zo minder afhankelijk te zijn van niet-Europese techbedrijven. KPN werkt momenteel met een Duits bedrijf aan een Europese soevereine cloud, als lokaal alternatief voor het opslaan van data.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met een bescheiden winst de handel uitgegaan. Daarmee werkte hoofdgraadmeter AEX verliezen van eerder op de dag weg. De beurskoers van chipbedrijven stond aanvankelijk onder druk door tegenvallende prognoses van de Amerikaanse chipmaker Broadcom, maar de koers van zwaargewicht ASML herstelde op het Damrak.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Commissie grijpt in om Europese banken te behoeden voor een concurrentienadeel door de invoering van strengere toezichtsnormen. Het dagelijks EU-bestuur stelde invoering van die nieuwe regels rondom kapitaalbuffers al twee keer uit door zorgen over het verschil met lossere Amerikaanse en Britse regels.
8 uur geleden